FinTech Öne Çıkanlar

COUCHBASE, CAPELLA İÇİN YENİ GELİŞTİRİCİ DENEYİMİNİ TANITIYOR

Bulut veritabanı platformu şirketi Couchbase, Inc. (NASDAQ: BASE), bir hizmet olarak veritabanı (DBaaS) olan Couchbase Capella için yeni geliştirmeleri duyurdu. Yeni Capella kullanıcı deneyimi, milyonlarca geliştiricinin modern uygulamalar oluşturmak için hâlihazırda kullandığı popüler teknolojilerden ilham alıyor. Yeni Capella deneyimi, bu aşinalık nedeniyle geliştiricilerin üretkenliğini artırıyor ve böylece geliştiriciler yeni nesil uygulamaları daha kolay bir şekilde oluşturabiliyor. Kurumlar ayrıca Capella ile sınıfındaki en iyi fiyat-performanstan da yararlanıyor.

Günümüz geliştiricilerinin parmaklarının ucunda sonsuz sayıda oldukça güçlü araç ve hizmet bulunuyor ancak RedMonk’a göre geliştirici deneyiminde bir boşluk var. Geliştiricilerin, her ne kadar kaynaklara sahip olsalar da son derece karmaşık bir dizi yazılım uygulaması ile ilgili sorunları yönetebilmek için önemli ölçüde bir zaman harcamaları gerekiyor. Analist Stephen O’Grady, bu durumla ilgili olarak şu sözleri kullandı: “Kaliteli bir geliştirici deneyimi, bir geliştiricinin işini zorlaştırmak yerine kolaylaştırmak için geliştiricilerin aşina oldukları araçları kullanmalarına ya da en azından bu araçları taklit etmeye odaklanmalıdır.”

Yeni kullanıcı arayüzü, Capella ile uygulamalar oluştururken önemli geliştirici araçlarını, görevlerini ve yolculuklarını ön planda sunar. Capella ile yeni tanışan geliştiriciler, GitHub gibi popüler geliştirici araçlarından ilham alan tasarıma ve gezinmeye hemen aşina olacaklardır. Ek olarak, yeni tasarımda iyileştirilen ürün içi yardım ve öğreticiler artık kolaylıkla bulunabiliyor ve ortaya bir soru çıkması durumunda hızlıca yanıt alınabiliyor.

Couchbase’de ürün yönetimi kıdemli başkan yardımcısı Scott Anderson, “Modern uygulama geliştiricileri, müşteriler dijital dönüşüme yatırım yapmaya devam ettikçe üretkenliklerini artıracak teknolojilere ihtiyaç duyuyor. Pazardaki bu ihtiyacı karşılayabilmek adına, en son Capella sürümüyle geliştiriciler için uyuşmazlıkları ortadan kaldırmak, deneyimlerini geliştirmek ve daha fazla çeviklik sağlamak için yatırım yaptık. Capella için çok güzel müşteri tepkileri alıyor ve artan bir ivme görüyoruz. Esnekliğini ve kullanım kolaylığını geliştirmeye yönelik yaptığımız yatırımların karşılığını almaktan çok mutluyuz. Capella’yı geliştiriciler için her zamankinden daha erişilebilir hale getiriyoruz ve bulut veritabanı platformumuz üzerinde hangi yeni nesil uygulamaların oluşturulacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Yeni kullanıcı arayüzü özel önizleme aşamasındadır. Müşteriler, daha fazla bilgi için Couchbase satış temsilcileriyle iletişime geçebilir.

Capella Toplam Sahip Olma Maliyetini Azaltıyor ve Kurumsal İhtiyaçlar için Güvenliği ve Uyumluluğu Artırıyor

Capella, bellek öncelikli mimarisi ile yüksek düzeyde etkileşimli ve kişiselleştirilmiş uygulamalar için, sınıfının en iyi fiyat performansıyla milisaniyeler içinde yanıt verebiliyor. Capella artık yeni bilgi işlem ve depolama avantajlarına sahip, yüksek veri yoğunluğuyla çalışabilen bir depolama motoruna da sahip. Örnek olarak, veri işleme 10 kata kadar daha az bellek kullanırken yaklaşık 4 kat kadar hızlı. Capella ile müşteriler, daha yüksek işlem çıktı gücüyle daha fazla veriyi saklayan ve işleyen, daha küçük ve daha uygun maliyetli veri kümelerine yönelik optimizasyon yapabilir.

BroadJump Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Philip Lupercio, “BroadJump’ta, müşterilere gider yönetimi üzerinde daha iyi görünürlük ve kontrol sağlamak için çok büyük data kümeleriyle çalışıyoruz. Amacımız, maliyetleri düşürmelerine ve daha verimli çalışmalarına yardımcı olmak. Couchbase’in yüksek yoğunluklu veritabanı motoruyla depolama ihtiyaçlarımızı %50’nin üzerinde azaltarak toplam sahip olma maliyetimizi önemli ölçüde iyileştirdik.” dedi.

Capella aynı zamanda gelişmiş güvenlik ve tek oturum açma özellikleri de sunuyor. Ek olarak, SOC 2 Tip II denetimini başarıyla tamamlayan Capella ve Couchbase HIPAA uyumlu uygulamaların oluşturulmasında müşterilere destek verebiliyor. Bütün bu geliştirmeler, bulut uygulamaları için geniş kurumsal gereksinimleri karşılıyor.

Geliştirici Topluluğuna Yatırım

Couchbase, Capella geliştirici deneyimine yaptığı yatırımların yanında geliştirici topluluğunu büyütmek için de kararlı bir şekilde yatırım yapmaya devam ediyor. Couchbase’in büyüyen kullanıcı ve iştirakçi topluluğunu desteklemek ve güçlendirmek için tasarlanan yeni Couchbase Ambassador Programı, geliştiricilerin bilgi ve uzmanlıklarını daha geniş geliştirici kitleleriyle paylaşmalarına olanak tanıyor. Program, elçiler için etkinliklerde konuşma, topluluk buluşmaları düzenleme ve Couchbase topluluğunu büyütmek için içerik oluşturma konusunda araçlar ve kaynaklar sağlıyor.

Ek olarak, yeni kurulan Couchbase Topluluk Merkezi; artan paylaşım, öğrenme ve keşfetmeyi teşvik etmek için kullanıcıları ve iştirakçileri bir araya getiriyor. Topluluk Merkezi, Couchbase geliştirici topluluğu için mevcut Couchbase Discord sunucusunu ve Couchbase Topluluk Forumlarını tamamlayan yeni bir alandır.

Couchbase elçisi, CEO’su ve MOLO17 kurucusu Daniele Angeli; “Couchbase ile geliştiriciler, birinci sınıf müşteri deneyimi sunan ve ölçeklenebilen uygulamalar oluşturabilir. Couchbase’in geliştirici topluluğunu büyüttüğünü ve Capella’yı daha fazla geliştiriciye ulaştırmak için bu yeni kaynaklara yatırım yaptığını görmek çok heyecan verici” dedi.