Öne Çıkanlar

SECURITAS TECHNOLOGY, YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERLE PERAKENDE SEKTÖRÜNE DEĞER KATIYOR

Güvenlik teknolojileri alanında uzun yıllar hizmet veren Sensormatic, isim değiştirerek yolculuğuna Securitas Technology adıyla devam ediyor. Müşterilerine sunduğu değer önerisi aynı kalırken, özellikle perakende sektörünün lider markası olan Sensormatic çözümlerini Türkiye’de sunan tek çözüm ortağı olmayı sürdürüyor. 

Securitas Grubu şirketi olarak başta perakende olmak üzere pek çok sektör için yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler sunan Sensormatic, yoluna Securitas Technology adıyla devam etme kararı aldı. Dünyanın en büyük 3 elektronik güvenlik entegratörü arasında yer alan Securitas Technology’nin Avrupa Başkanı ve Türkiye CEO’su İsmail Uzelli, Mall Report’a yaptığı açıklamada, “Securitas’ın dünya güvenlik endüstrisini değiştirecek adımlarına eşlik etmek üzere, uzun yıllardır büyük gururla taşıdığımız Sensormatic adını bırakarak Securitas Technology ismiyle faaliyetlerimize devam etme kararı aldık.” dedi.

Şirketin isim değişikliğini ve yeni dönemdeki hedeflerini, Securitas Technology Avrupa Başkanı ve Türkiye CEO’su İsmail Uzelli ile konuştuk.

Kısa bir süre önce isim değişikliğine gittiniz ve yolunuza Securitas Technology olarak devam ediyorsunuz. Bu isim değişikliğinin nedenini öğrenebilir miyiz?

Securitas Grubu, müşterilerine yenilikçi, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir güvenlik hizmetleri sunmaya devam etmek için 2010 yılından bu yana 38 şirket satın aldı. Teknoloji alanında kararlı adımlarla ilerliyoruz. Bu yıl yaptığımız Stanley Security ve Healthcare satın alması ise teknoloji alanında uzun yıllardır devam ettirdiğimiz stratejimiz için önemli bir dönüm noktası oldu. Bu satın almayla elektronik güvenlik ciromuzu ikiye katlayarak dünyanın en büyük ilk 3 elektronik güvenlik entegratörü arasında yerimizi aldık. Bu yeni oluşum tüm dünyada ‘Securitas Technology’ adıyla faaliyet gösterecek.

Biz de 2011 yılından beri bünyesinde yer aldığımız Securitas’ın dünya güvenlik endüstrisini değiştirecek adımlarına eşlik etmek üzere, uzun yıllardır büyük gururla taşıdığımız Sensormatic adını bırakarak Securitas Technology ismiyle faaliyetlerimize devam etme kararı aldık.

Sensormatic ürünleri artık Türkiye’de satılmayacak mı?

Global “Sensormatic” markası, perakende sektöründe çok değerli bir marka. Kurulduğumuz günden bugüne Sensormatic markasının Avrupa’daki en büyük, Türkiye’deki tek yetkili iş ortağıyız. Bugün isim değiştirsek de, yaptığımız işin kapsamı gereği Sensormatic markasıyla 28 yıldır devam eden iş birliğimiz sürüyor. Sensormatic markalı çözümlerde Türkiye’de tek yetkili olmaya devam ediyoruz.

Securitas Technology’nin sektördeki yerini açıklar mısınız?

Securitas Technology Türkiye olarak, 5.000’e yakın kurumsal müşterimizde kırk binin üzerinde kurulu sistemimizle sektör lideriyiz. 30 yıla yaklaşan tecrübemizle Türkiye’de başta perakende olmak üzere havacılık, kamu ve adalet alanları, bankacılık ve finans, ticari ve endüstriyel tesisler, enerji, sağlık, eğitim, lojistik, spor, turizm ve otelcilik gibi 12 farklı sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bu sektörlere; güvenlik teknolojileri, güvenlik hizmetleri, kontrol hizmetleri, uzaktan izleme, itfaiye hizmetleri ve danışmanlık olmak üzere 6 ana alanda tanımladığımız hizmetlerimizle akıllı önleyici güvenlik hizmetini sunuyoruz.

AVM’den havalimanlarına, tesislerden kurumsal ofislere ve mağazalara kadar hayatın her alanında güvenlik çözümlerimizle varlık gösteriyor ve sektöre liderlik ediyoruz. Yarısı mühendis ve teknisyenden oluşan 300 kişilik ekibimiz, elektronik güvenliğin her alanında derin tecrübeye sahip.

Bilgi birikimi ve deneyimimizi, global kimliğimizle, tecrübeli ve yetkin ekibimizle Avrupa’ya ve dünyaya taşımak istiyoruz.

Perakende sektöründen çok sayıda müşteriniz olduğunu biliyoruz. Bu sektöre yönelik hangi çözümleriniz öne çıkıyor?

Perakende sektörü; maliyetleri düşürmek, kazancı artırmak ve mağaza güvenliğini sağlamak için birbiriyle entegre çalışan son teknoloji çözümlere ihtiyaç duyuyor. Bu teknolojilerle bazen müşteri davranışları algılanıyor, bazen de ödemesi yapılmadan mağazadan çıkan ürünler… Yenilikçi çözümlerimizle algıladığımız bu parametreleri sayısal verilere dönüştürüyor; mağaza güvenliğini, kârlılığını, verimliliğini geliştirmek üzere anlamlı raporlar haline getiriyoruz.

Perakende sektörüne güvenlik teknolojilerinin yanı sıra RFID ile envanter yönetimi, video analiz, elektronik raf etiketi ve trafik analiz gibi iş zekası çözümleri sunuyoruz. RFID (Radyo Frekanslı Tanıma) ile envanter yönetimi, perakende şirketlerinin ulaşmak zorunda olduğu hız ve hatasızlığı sunan, son dönemin devrim diyebileceğimiz en önemli teknolojilerinden biri. Bu teknolojiyi kullanan perakendeciler eskiden günler süren stok sayımlarını, sadece birkaç saat içerisinde yapabiliyor. Her sektörde farklı alanlarda kullanılabilen yapay zekâ destekli, akıllı, analiz yeteneğine sahip kameralar, video analiz sorgulaması ile veri çıktısı üretmesi sayesinde perakende mağazalarında geniş çaplı bir çözüm sunuyor. Son dönemde giderek yaygınlaşan teknolojik çözümlerden biri olan elektronik fiyat etiketi ile zaman kaybı ve ek maliyete neden olan etiket değiştirme işlemi, artık tek bir merkezden ve saniyeler içinde tamamlanıyor. Bu çözüm sayesinde raf-kasa-online mağaza arasındaki fiyat farklılıkları da son buluyor. Trafik analiz çözümleri ise mağaza ve AVM’ler için veriye dayalı yönetim kolaylığı sağlayarak satış, operasyon ve kiralama gibi alanlarda karar almalarını kolaylaştırıyor.