AVM Öne Çıkanlar

AVM SEKTÖRÜNÜN GÜNDEMİNDE RENOVASYON VE ENERJİ TASARRUFU VAR

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş ile AVM sektörünün gündemini ve yabancı turistlerin alışveriş alışkanlıklarını konuştuk.

Sektör ile ilgili güncel gelişmeleri paylaşır mısınız?

Geride bıraktığımız pandemi dönemiyle birlikte sektörümüz dünyanın ve Türkiye’nin içinden geçtiği hassas koşullarda ekonomi ve istihdam anlamında önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Bunda AVM’lerin sadece ürün ve hizmet sunulan mekanlar olmamalarının, aynı zamanda fonksiyonel değişikliğe giderek birer yaşam alanı vazifesi görmelerinin rolü büyüktür.

Bu süreçte açık alanını, restoran ve kafe sayısını artıran çok sayıda AVM var. Restoranlar bir nevi ofis ihtiyacına da katkı sağlıyorlar. Alışverişin yanında sosyal hayata katkı oldukça önemseniyor. AVM’lerin ziyaretçileri için güvenli, konforlu birer yaşam alanı olma özelliklerinin daha da ön plana çıkacağı bir dönemdeyiz. Sektörün gündeminde renovasyon ve elbette enerji tasarrufu konuları ön planda yer almakta.

AVM’lerde enerji tasarrufu konusunda neler aktarmak istersiniz?

Enerji verimliliği konusu AVM’lerin de en önemli gündem maddelerinden. AYD olarak “enerji verimliliği ve sürdürülebilirliği ile ilgili komisyonumuzla çalışmalarımız sürüyor. Aydınlatmalar, daha az tüketim olacak ve daha fazla verim elde edilecek şekilde düzenleniyor. Ek olarak, enerjiyi güneşten elde etme konusunda önemli adımlar atılıyor. Son dönemde üyelerimizce çok sayıda GES yatırımı yapıldı, devamı da geliyor. GES yatırımı ile kendi elektriğini üretecek AVM sayısının ülke genelinde 50’ye ulaşmasını bekliyoruz.

Yabancı turist etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye; İstanbul, Antalya, Gaziantep, Trabzon gibi belli başlı illerde alışveriş turizminden pay alan ülkelerden biri haline geldi. Bütüne bakıldığında sosyal imkanlar ve marka zenginliği bir cazibe merkezi haline gelmemizi sağlıyor. Dolayısıyla yabancı turist alışverişinde gözle görülür artış bulunmakta. Önümüzdeki dönemde de turist ilgisinin devam etmesini bekliyoruz.

RENOVATION AND ENERGY SAVING ON THE AGENDA OF SHOPPING MALL INDUSTRY

We talked with Prof. Dr. Hüseyin Altaş, Chairman of the Council of Shopping Centers Turkey (AYD), about the agenda of the shopping mall industry and foreign tourist shopping habits.

Can you share the current developments in the sector?

Having left behind the pandemic and the sensitive circumstances it put Turkey and the world through, our industry is now continuing to make significant contributions to both economy and employment. Shopping malls being not only places where products and services are offered, but spaces that have gone through functional changes and thus evolved into life spaces plays a big role here.

There is a multitude of shopping malls that have increased their outdoor spaces as well as their number of restaurants and cafes. Restaurants do also contribute to office needs, in a sense. In addition to shopping, contribution to social life is deemed a very important aspect. We are in a period where shopping malls come to the fore as safe and comfortable life spaces for their visitors. Renovation and, of course, energy saving issues are at the forefront of the sector’s agenda.

What would you like to convey about energy saving in shopping malls?

The issue of energy efficiency is one of the most important agenda items of shopping malls. As AYD, we engage in continued work with our commission on energy efficiency and sustainability. Lightings are arranged in a way to provide less consumption and higher efficiency. Also, important steps are being taken for the generation and use of solar energy. Many SPP investments have been made by our members in the recent period, and more are on the way. We expect the number of shopping malls investing in SPP to generate their own electricity to reach 50 across the country.

What are your considerations about the impact of foreign tourists?

Turkey has become a country with a remarkable share in shopping tourism, especially in major cities like Istanbul, Antalya, Gaziantep and Trabzon. In the grand scheme of things, the social opportunities we provide and our richness in brands have made us a center of attraction, which has come with an obvious increase in foreign tourist shopping. We expect the tourist interest to continue in the coming period.