AVM

AMACIMIZ, DAHA ÇOK KİŞİYİ ŞEHRE ÇEKMEK

Doğu ve Güneydoğu illerinin alışveriş merkezleri açısından potansiyelini değerlendiren MNG Fuar ve Kongre Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Dr. Aydoğan Süer, “Bölgeyi sadece yaşayanlar ile değerlendirmemek lazım. Tarihi dokuya sahip olan bu coğrafya, yerel lezzetlerden kış turizmine, arkeolojiden alışveriş avantajlarına kadar tüm Orta Doğu’nun gelmek istediği şehirler ile dolu.” diye konuştu.

Gerek AVM yatırımcıları gerekse perakendeciler nezdinde değerlendirdiğinizde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun yatırım potansiyeli sizce nedir?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu, AVM açısından önemli bir potansiyel barındırıyor. Eğer merkezler, bölgenin ihtiyaçlarına uygun markalar ile doğru lokasyonda yapılırsa; üniversiteler, fabrikalar, tarım ve hayvancılık ile gelişmeye çalışan bu bölgede, hem kentler hem perakendeciler hem de yatırımcılar için katkı sunan iyi projeler gerçekleştirilebilir. Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Kars gibi kendine özgü tarihi ve kültürel dokusu olan, dünyaca ünlü gastronomik lezzetlere sahip, kış turizmi ya da arkeoloji gibi cazibe unsurlarını üzerinde toplayan pek çok şehrimiz var. Bu şehirlerin güzelliğini tanıtırken, gelen konuklara da ihtiyaç duyacakları teknoloji, konaklama, eğlence, ticari kazanç ve başka yerlerde bulamayacakları kaliteli ürünleri bir arada sunabilmek lazım. Artık Türkiye sağlık turizmi, kış turizmi, estetik amaçlı seyahatler ve alışveriş turizmi konusunda da geniş bir coğrafyada talep görmeye başladı. Dolayısıyla hem bölge insanın talepleri hem de yurt dışından gelen konukların konforunu bünyesinde toplayabilen, hedef kitlesini iyi tanıyan, gittiği coğrafyada yerel yönetimler ve şehrin dokusu ile uyum yakalayabilenler başarılı olacaktır.

Uluslararası Recep Tayyip Erdoğan Fuar ve Kongre Merkezi’ne dair projelerinizden ve amaçlarından bahseder misiniz?

Fuar merkezinde kısa süre içerisinde birden fazla fuar organize ettik. Bundan sonra da pek çok görkemli etkinlik hazırlığı yapıyoruz. Fuar merkezi açısından Erzurum MNG’de tecrübe kazandığımız büyük uluslararası organizasyon tecrübesi ve Türkiye’deki tüm perakende markaları ile olan yakın ilişkilerimizin yanı sıra, uyumlu bir ekibe sahip olmamız da elimizi güçlendiriyor. Temel amacımız; şehri iyi tanıtmak, gelenlerin ticari ve kültürel açıdan memnun ayrılmalarını sağlamak, hem katılımcı markalara hem de Erzurum’a katkı sunabilmek. Bunu gerçekleştirebilmek için Erzurum’un Dünyaya Açılan Kapısı olmayı misyon edinerek ilerliyoruz.

Erzurum MNG AVM olarak, ziyaretçileriniz için yeni döneme özel düzenlediğiniz kampanya çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Genel olarak son derece renkli ve canlı bir AVM’yiz. İlk açıldığımız günden bu yana açık otopark konserlerimiz, dilden dile dolaşarak özellikle gençlerin beklediği bir etkinliğe dönüştü. Altın yağmurları, çarkıfelek ile dağıtılan hediyeler, ziyaretçilerimizi ev sahibi yapmamız, komşu illerden bile tanınarak ziyaretçi çekmemizi sağladı. Yurt dışında hatrı sayılır bir bilinirliğimiz var, çünkü gelen konukların keyifl i zaman geçirmelerini ve aradıkları ürünleri en cazip rakamlar ile bulabilmelerini istiyoruz. Tema parkımız, ileri teknolojiye sahip sinemamız, yerel lezzetler ile dünya çapında markaları buluşturan yemek katımız ile Erzurum’da sosyal yaşamı canlandıran önemli adreslerden biriyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İlk soruda yeni AVM’ler konusunda soru yönelttiğiniz için bölgeye gelecek yatırımcılara naçizane önerimi eklemek isterim. Bence şirketler gittikleri her yerde bölge insanının yaşam kalitesini yükseltecek hamleler yapmalı. Dünya standartlarında markaları getirmek önemli bir katkıdır. Ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da esas hassas konu; bölge insanına iş alanı, özel etkinliklerde ya da sürekli olarak stand açabileceği, kirasını ödeyebileceği özel alanlar ile destek olabilmekte yatıyor. Yerel işletmeleri, tek başlarına yapabileceklerinin ötesinde tüm markaların ve AVM yönetimin gücüyle destekleyebilirseniz; bölge halkı da bu işbirliğinden istifade edebilir. Bana göre işinize topluma katkı gözlüğü ile bakarsanız, her iş vatanseverliğe dönüşür. Bu ülkenin böyle bir bakış açısı ile daha güçlü yürüyeceği muhakkaktır.