Uncategorized

E-ticaret ekosisteminin ayrılmaz parçaları kargo şirketleridir. Aras Kargo olarak bu yıl da yine “En İyi E-Ticaret Deneyimi Yaşatan Şirket Ödülü’ne” layık görüldünüz. 2022 yılının geri kalanı ve önümüzdeki yıllar eticarette yeni projeleriniz neler olacak?

Aras Kargo olarak 27 transfer merkezi, 1000’e yakın şube, 16 bin çalışan ve 5 binin üzerinde araç fi losuyla e-ticaret sektörünün en çok tercih ettiği ve güvendiği iş ortaklarından biriyiz. 2016’dan itibaren uçtan uca teknoloji yatırımlarımızla geleceğin kargo deneyimini tasarlıyor, yılda 200 milyondan fazla adrese uğrayarak hızlı, esnek ve kişiselleştirilmiş yeni kargo deneyimiyle e-ticaret fi rmalarının ve müşterilerinin hayatına kolaylık getiriyoruz. Bu alandaki katkılarımızın meyvelerini sektörün en prestijli ödüllerini alarak topluyoruz. Bu yıl Mart ayında E-Ticaret Büyüme Zirvesi’nde Yılın Yükselen Kargo Şirketi Ödülü’nü almıştık. Yine bu yıl “E-Ticaret Büyüme Zirvesi’nde Yılın Yükselen Kargo Şirketi Ödülü’ne ” üçüncü kez layık görüldük. Büyüme planlarımız kapsamında Aras Kargo’nun transfer merkezi, şube gibi tüm Utku Ayyarkın operasyonlarını içeren dağıtım altyapısına 5 yıllık bir süreçte toplamda 1 milyar TL yatırım planladık. Operasyon şirketinden teknoloji şirketine evrildiğimiz dönüşüm sürecini yeni yatırımlarla devam ettireceğiz.

Aras Burası hizmetinin müşteri için avantajları neler?

Müşterilerimiz, zamandan ve mekândan bağımsız kargosunu nasıl ve nereden teslim alacağını seçebilmek istiyor. Aras Burası uygulamasını, esnek teslimat beklentisine yanıt vermek amacıyla hayata geçirdik. Eticaret sitelerinden ve pazar yerlerinden verilen siparişlerde teslimat noktası olarak bu noktalar seçilebiliyor. Aras Burası noktaları sayesinde nerede olursanız olun gönderinizi size en yakın esnaf noktasından veya çalışma saatleri dışında olsa bile 7 gün 24 saat kargo dolaplarından teslim ediyoruz.

Teknoloji odaklı bir fi rma olarak yeni yatırım ve hedefleriniz nedir? Sürdürülebilirlik açısından çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Sürdürülebilirlik yaklaşımımız çerçevesinde iyi işleyen bir ekonominin, çevrenin ve doğal kaynakların korunmasına ve verimli kullanılmasına katkı sunmaya çalışıyoruz. 2021 yılında dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan UN Global Compact’i imzalayarak, sürdürülebilirlik alanında yürüttüğümüz çalışmaları UN Global Compact’in On İlke’si çerçevesinde geliştirmeyi taahhüt ettik. Çevremize, ülkemize, ekonomimize ve toplumumuza değer üreten bir çizgide sürdürülebilirliği bir ana hedef olarak görmeye ve bu konudaki çalışmalarımızı sürekli geliştirmeye devam edeceğiz.

Aras Kargo olarak alternatif teslimat seçenekleriniz ile sizi tercih eden müşterilerinize ne gibi imkânlar sunuyorsunuz?

Aras Kargo olarak 2016’dan bu yana uçtan uca teknoloji ve müşteri deneyimini mükemmelleştirme odağındaki yatırımlarımıza devam ediyoruz. Kısa zamanda yaklaşık 2 bin Aras Burası noktasına ulaştık. Esnaf ve kargo dolabı noktalarından oluşan Aras Burası uygulamasıyla müşterilerin esnek teslimata yönelik beklentilerini karşılarken esnafa da ek gelir olanağı sağlıyoruz. Müşterilerimizin kargolarını canlı takip edebilmesi için Aras Rotalama Platformu’nu devreye aldık. Gerçek zamanlı kargo takibi yapabilmeyi sağlayan bu uygulama müşteri ile etkileşim imkânı sağlıyor. Kargosunu teslim alana kadar alıcıya her adımda kargonun durumu hakkında bilgi veriliyor, müşteri talebi ile kargonun teslimat şekli ve zamanı değişebiliyor. Tüm bu uygulamaları uçtan uca şeffafl ık prensibi ile yürütüyor ve alıcıya esnek teslimat seçeneği sunuyoruz.