FinTech

FİKRİNİZE İNANMALI VE İNSANLARI DA İNANDIRMALISINIZ

Kurulduğu yıldan bu yana müşterilerine sağladığı imkânlar ve tecrübesi ile sektörde fark yaratan iyzico, çalışmalarına ve yeni yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. iyzico Kurucu ve CEO’su Barbaros Özbuğutu ile Ağustos sayımızda bir araya geldik.

iyzico’nun kuruluş hikâyesinden bahseder misiniz?

Bu fikir nasıl ortaya çıktı? 1977 yılında Almanya’nın Nürnberg şehrinde doğdum. Bütün iş hayatımı 2012 yılına kadar yurt dışında geçirdim. Çok erken yaşlarda çalışmaya başladım. Bütün kariyerimi de Avrupa’da geçirmiştim. Sonrasında 2012 yılında iyzico’yu kurma kararıyla Türkiye’ye geldim. Fikrin ilk doğuş noktası; bir dükkana girdiğimizde tezgahın üzerinde 6-7 tane POS cihazını görmemizle başladı. Bu fikri oradan alıp dedik ki; “Bunu niye tek bir platformda birleştirip elden üye iş yerlerine sunmuyoruz?” Problemi bulup o problemi çözme üzerine giden bir fi kir oluşturduk. Bütün bu süreç yaklaşık 6 ay sürdü. İlk başta yatırımcılarla görüşmeye başladık. Orada da 2-3 aylık süre içerisinde başarılı bir şekilde 1.4 milyon dolarlık ilk yatırım sözü aldıktan sonra bu işi başarabileceğimizi anladık.

Markanızın oluşum süreci nasıl ilerledi, iyzico ismi nasıl doğdu? Sizin yeni girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bizim kendimizi ayrıştıracağımız şeyler olması lazım, bu da isimle başlıyor. Herkes içinde “pay” geçen isim fikirleri söyledi. Biz de pay dememek için başka ne diyebiliriz diye düşündük. Easy check out olsun dedik. Bu çok uzun olduğu için de iyzico olsun dedik. İlk aşamada bence fikrinize çok inanmanız ve doğru bir iletişimle insanları bu yolculuğa ikna etmeniz gerekiyor. Bir hikâye anlatmanız gerekiyor, ileride o gideceğiniz hedefi n ne olabileceğini ve bu yolculuğun ne kadar keyifli olabileceğini herkese anlatıp onları ikna etmeniz önemli. Bunun için de sizin bu yolculuğa çok inanmanız lazım. İlk etapta sadece bir hikâye satıyorsun. Daha sonra ise ekip kurmak çok önemli, doğru insanları bir masanın etrafında toplamak ve doğru yatırımcıları bu işe dahil etmek.

iyzico’nun müşterilerine sağladığı avantajlar nelerdir?

Başlangıç aşamasında ilk önce KOBİ’lere çok hızlı bir şekilde web sitemize girerek bir hesap açıp kendi web sitelerinde hızlıca ödeme almalarını ve Türkiye’deki bütün bankaların taksitlendirme süreçlerini de bizim üzerimizden yapabilmelerini sağladık. Yani bizim gitmek istediğimiz nokta; alışverişin etrafında hem ödeme alanın hem de ödeme yapanın bu deneyimi en pürüzsüz şekilde yapmalarına imkân sağlıyoruz. iyzico, tüketici açısından her zaman üye iş yeriyle tüketicinin arasında problemleri çözebilme kabiliyetine sahip. iyzico cüzdanıyla ödeme yaptığınız zaman veya korumalı alışverişte ödeme yaptığınız anda, parayı kendi hesaplarımızda tutuyoruz ve herhangi bir şekilde üye iş yeri ürünü göndermezse ya da bir problem çıkarsa, tüketicinin 7/24 bu problemini bildirebileceği bir yer var. Biz de o problem çözülmezse bu parayı en kötü ihtimalle tüketiciye iade ediyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Şu an 80 binin üzerinde üye iş yerimiz var. Tüketici tarafına baktığımızda korumalı alışverişte 4 milyonun üzerinde müşterimiz var. Hacim olarak geçen seneyi 35 milyar TL hacimle bitirdik ve bu sene içinde de büyük ihtimalle bunu 50 milyarın üzerine taşıma planlarımız var.