TÜRKİYE’NİN İLK YAPAY ZEKÂ DESTEKLİ MOBİL APLİKASYONUNU HAYATA GEÇİRİYORUZ

Atış Şirketler Grubu CEO’su Ahmet Atış ile Ağustos sayımızda dijitalleşmenin perakendedeki yerini ve Atış Şirketler Grubu olarak bu konu bağlamında geliştirdikleri projeleri konuştuk. Atış; “AR-GE çalışmaları neticesinde AVM vb. tesisler için Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli mobil aplikasyonunu hayata geçiriyoruz.” diyerek bir ilke imza attıklarını da belirtti.

Dijitalleşmenin yoğun bir şekilde ilerlediği günümüzde perakende sektörü de bu değişimden büyük oranda etkilendi. Atış Şirketler Grubu olarak perakende sektöründeki çalışmalarınızda dijitalleşmeye bakış açınız nedir?

Teknolojik gelişmelerin her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ettiği bugünlerde, dijitalleşme birçok sektörde can damarı haline gelmeye başladı. Bu bilinçle, Atış Şirketler Grubu bünyesinde hayata geçirdiğimiz her iştirakimizde araştırma geliştirme faaliyetlerimizi birinci önceliğimiz olarak belirliyoruz. Perakende sektöründeki en büyük yatırımımız olan “Downtown Yaşam ve Eğlence Merkezi”mizde de bu konuda yeniliklerin öncüsü olmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu konu bağlamında sizler bünyeniz dahilinde ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

Grup firmalarımızdan biri olan Atış Bilgi Teknolojileri içerisinde perakende bölümü için oluşturduğumuz ekibimizle yaptığımız AR-GE çalışmaları neticesinde AVM vb. tesisler için Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli mobil aplikasyonunu hayata geçiriyoruz. Bu aplikasyon sayesinde hem ziyaretçiler ve mağaza işletmecilerinin fayda oranını yükseltirken hem de aplikasyon kullanıcılarına farklı deneyimler yaşatmayı planlıyoruz. Son teknoloji ürünü olan yapay zekâ ile kullanıcı sadece aradığı mağazayı bulmakla kalmayıp, aynı zamanda ihtiyaçlarına yönelik tavsiyeler de alabilecek. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını tahmin edip onları tesis içerisinde yönlendiren ve aynı zamanda harcamalarını da şekillendirmelerine yardımcı olan bu aplikasyon bir o kadar da tesis içerisindeki işletmeciler için faydalı olacak. Tesis ziyaretçilerinin analizlerini çıkartan ve bunları optimize etmek için çalışacak olan yapay zekâ, ayak izi sayısı düşen alanlarda ziyaretçiler için sürprizler hazırlayarak tüm dükkanların ziyaretçi sayısını maksimum seviyede tutmak için çalışacak. Daha birçok özelliği de bünyesinde barındıracak olan bu ve benzeri bilişim çözümlerimizle diğer sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de ilkleri hayata geçirerek öncü olmak için yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir