Enerji Öne Çıkanlar

800 kW’a kadar ulaşabilen elektrikli araç şarj istasyonları kurma çalışmalarına başladık

Çevreci ve yerli üretim odaklı teknoloji yatırımlarını geçmiş yıllarda olduğu gibi 2024 yılında da devam ettiren Oncharge, yapmış oldukları inovasyon çalışmaları neticesinde 800 kW’a kadar ulaşabilen elektrikli araç şarj istasyonları kurma çalışmalarına başladı. Oncharge Genel Müdürü Kemal Tekin’i ağırladığımız Haziran sayımızda Tekin, sürücülerin sürdürülebilir yolculuk deneyimini Türkiye’nin her noktasında kolaylıkla yaşaması için mevcut şarj istasyonu sayılarını artırmaya devam ettiklerini belirtti.

Oncharge 2024 yılına nasıl başladı, yılın ilk yarısına ilişkin performansınızı değerlendirir misiniz?

2024 yılına güçlü bir geçiş yaptık diyebiliriz. Oncharge olarak, çevreci ve yerli üretim odaklı teknoloji yatırımlarımızı devam ettirirken; mevcut şarj ünitelerimizde vermiş olduğumuz hizmetin kalitesini, güvenliğini ve teknolojisini de artırmayı sürdürüyoruz. Buna ek olarak sürekli olarak artan elektrikli araç sayısına karşılık olarak sürücülerin sürdürülebilir yolculuk deneyimini ülkemizin her noktasında kolaylıkla yaşaması için mevcut şarj istasyonu sayımızı artırmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin 81 ilinde 17 bini aşan elektrikli araç şarj istasyonlarının oluşturduğu pazarda Oncharge’ın pazar payı nedir, pazardaki payınızı artırmak adına hangi yeni yatırım ve projeleri hayata geçirmeyi hedefliyorsunuz?

Artık performans değerlendirmesi yaparken sadece yapmış olduğumuz yeni şarj ünitesi kurulumu üzerinden değerlendirme yapmıyoruz. Oncharge ünitelerinin olduğu otoyollar, şehir merkezleri, kamu kurumları, alışveriş merkezleri ve Erzurum’dan Kars’a kadar uzanan lokasyonda kullanıcı erişimi, şarj hızı, şarj performansı, kullanım kolaylığı, güvenliği gibi konulara odaklanıyoruz. Yapmış olduğumuz AR-GE ve inovasyon çalışmaları neticesinde 800 kW’a kadar ulaşabilen elektrikli araç şarj istasyonları kurma çalışmalarına başladık. Güçlü bir teknolojik alt yapıya sahip olmamız bu gelişimleri göstermemizde büyük etken. Mobil aplikasyonumuzun özelliklerini kullanıcı dostu olarak geliştirmeye devam ediyoruz. Aplikasyonun kolay Kemal Tekin kullanım özelliği, aplikasyon üzerinden şarj lokasyonlarının kolay şekilde belirlenmesi, hızlı ödeme yapılıyor olması, ödeme güvenliği gibi başlıklar da kullanıcı deneyimini artırmak için önemli adımlarımız arasında yer alıyor. Bu anlamda artan elektrikli araç sayısı kullanımıyla birlikte performansımızın yükseldiğini ve kullanıcı tarafında sürdürülebilir bir oran yakaladığımızı söyleyebilirim.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Oncharge olarak elektrikli araç sahiplerinin ihtiyaçlarına hızlı ve etkin çözümler sunuyoruz. Oncharge’ın sektördeki öncü konumunu pekiştirmek ve elektrikli araç şarj istasyonu altyapısını Türkiye genelinde daha da yaygınlaştırarak her kullanıcısına geleceğin yolculuk deneyimini sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.