Enerji

Tuncmatik’ten 62,55 MWp güce ulaşan yenilenebilir enerji üretimi

Türkiye’de 40 lokasyonda 112 soketle hizmet veren Tuncmatik’in güneş enerjisi elektrik üretimindeki gücünü konuştuğumuz Tuncmatik Genel Müdürü Cüneyt Tınaz, 2006 yılında temellerini atıp 2017 yılında devreye alınan güneş enerjisi elektrik üretim santralleriyle Türkiye çapında 62,55 MWp güce ulaşan yenilenebilir enerji üretimi yaptıklarını belirtti.

Yurt içinde olduğu gibi global pazarda da adından söz ettiren Tuncmatik, geçtiğimiz yıl ihracatta nasıl bir performans sergiledi, 2024’te ihracat hedeflerinizi artırmaya yönelik nasıl bir strateji geliştirdiniz?

Firmamız 2023 yılında toplam hasılatının %5’i oranında bir ihracat performansı sergilemiştir. Geçtiğimiz yıllara göre yeniden şekillendirilen departmanımızda daha aktif ve etkili olmak için insan kaynağı çeşitli dilleri konuşabilecek şekilde oluşturulmuştur. Yine belli ülkeler bazında evden çalışan ilgili ülke vatandaşları da çalışmaktadır. 2023 yılını bir yapılaşma çabasında geçiren departmanımız, ilgilendiğimiz yakın coğrafyada kalıcı iş kanalları geliştirerek düzenli sevkiyatlar yapmayı ve 2024 yılında hedefini katlayarak %100 ciro artışı sağlamayı hedeflemektedir. Yine bu artış ile ilgili olarak geçen sene ürün gamına katmış olduğumuz EV şarj ürünlerinin ekstra katkısı olmasını beklemekteyiz.

Türkiye’de 40 lokasyonda 112 soketle hizmet veren Tuncmatik’in güneş enerjisi elektrik üretimindeki gücü nedir, buradaki potansiyelinizden de bahseder misiniz?

2006 yılında temellerini atıp 2017 yılında devreye aldığımız güneş enerjisi elektrik üretim santrallerimiz ile Türkiye çapında 62,55 MWp güce ulaşan yenilenebilir enerji üretimi yapmaktayız. İlerleyen dönemde güneşten elde ettiğimiz enerjiyi tüm Türkiye’de bulunan şarj istasyonlarımız ile entegre ederek çevreci ve sürdürülebilir bir geleceğe adım atmış olacağız.

Ayrıca, Tuncmatik olarak 4-6 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 16. Uluslararası SolarEx İstanbul Güneş Enerjisi Teknolojileri ve Enerji Depolama Fuarı’nda da yer alarak ürün ve hizmetlerimizi fuar katılımcılarıyla paylaşacağız.

Tuncmatik’in satış sonrası servis ve bakım hizmetlerinden de bahseder misiniz, şarj istasyonu ürünlerinizde uzun ömürlü bir kullanımı sağlayabilmek adına müşterilerinize nasıl destek oluyorsunuz?

Tunçmatik firmamızın İstanbul Sancaktepe merkez olmak üzere Perpa, Bursa, İzmir ve Adana’daki şubelerimizde teknik servis operasyonlarımız mevcuttur. Teknik servis talepleri Çağrı Merkezimiz, sosyal medya veya elektronik posta yöntemi ile toplanmaktadır. Türkiye’nin tüm illerinde cihazlarımıza yetkili servis ağımızla ulaşıp çeşitli nitelikte servisler vermekteyiz. Teknik servis personelimiz ve yetkili servislerimiz düzenli aralıklarla eğitilerek, yeni ürünlerimiz veya teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli güncel tutulmaktadır. Yine teknik servislerimizin kullandığı ekipman, yazılım ve donanımlar çağın gerektirdiği şartlara uyum sağlamaktadır.

Tunçmatik satış sonrası servislerini şu ana başlıklar altında toplamak mümkündür:

o Garanti içi servisler: Sanayi Bakanlığının öngördüğü şekli ile elektronik ürünlerde satış sonrasında 1 veya 2 yıl garantimiz bulunmaktadır. Seri numarası ile takip ettiğimiz cihazlarımızda garanti süresi içerisinde gerçekleşen arızaları ürünün yapısına ve arızanın şekline bağlı olarak tamir merkezlerimizde, ürün lokasyonunda veya değişim yapmak sureti ile bedelsiz bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

o Devreye alma: Satışını yapmış olduğumuz belli özelliklerdeki profesyonel cihazları garanti içerisinde çalıştırmak amacı ile zorunlu devreye alma işlevini ürün ilgili noktaya sevk edilip gerekli şartlar sağlandıktan sonra mobil ekiplerimiz vasıtası ile devreye alınmaktadır.

o Tamir servisleri: Garanti dışı olmuş veya firmaların kendi envanterinde yer alan diğer cihazlar ile ilgili gelen taleplere veya servis satış bölümünün getirdiği müşterilere tekliflendirme sonrasında merkezimizde bulunan tecrübeli personel vasıtası ile tamir servisi vermekteyiz.

o Bakım servisleri: Servis satış ekibimiz tarafından oluşturulan genelde kurumsal firmaların ihtiyacı olan bakım satışlarını takiben gezici ekiplerimiz veya yetkili servislerimiz tarafından yapılmış anlaşmanın niteliğine bağlı olarak belli periyodlarda lokasyonlar ziyaret edilerek cihazlara bakım yapılmakta ve gerekli görüldüğü taktirde müdahale edilmektedir.