FinTech

Payneos, sahada 80 binden fazla softPOS’a hizmet veriyor

Ödeme çözümleri konusundaki yeniliklere adapte olma yeteneğinin yanı sıra müşterilerine düşük maliyetli ve etkili bir hizmet sunan Payneos, günümüzde sahada 80 binden fazla softPOS’a hizmet verme noktasına geldi. 2023 yılında hayata geçirdikleri çalışmalarla birlikte 2024 yılına ilişkin projelerini konuştuğumuz Payneos Genel Müdürü Murat Sıcakkanlı, teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte ödeme dünyasında çok daha fazla yeniliğin fintek dünyasını da etkileyeceğini düşündüğünü ifade etti.

2023 yılı genelinde finansal teknolojinin gelişimi ve sektörü bir adım ileri taşıyacak yatırım ve projeleriniz neler oldu? Sürdürülebilirlik ve verimlilik odağında nasıl bir vizyon geliştirdiniz?

2023 yılı, ödeme çözümleri alanında bir dizi yeniliğin yaşandığı bir dönem oldu ve Payneos olarak bu dönemi son derece verimli bir şekilde geçirdik. Özellikle Android tabanlı EFT POS cihazlarının yükselişiyle birlikte, EFT POS cihazlarının artık sadece ödeme almakla kalmayıp aynı zamanda işletmelerin kullandığı Android uygulamalarıyla entegre bir şekilde çalışması, ödeme sistemlerinde yeni bir çağın başlangıcını beraberinde getirdi.

2023 yılında, EFT POS cihazlarına ek olarak NFC özellikli Android telefon ve tabletler üzerinden ödeme çözümleri sunan Tap On Phone (ToP) uygulamalarını pazarda daha sık görmeye başladık. Bu tür ürünler genellikle dünya genelinde bankalar aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılıyordu. Ancak mevcut ToP çözümümüzü kullanarak, bu alanda yeni bir alternatif sunarak ürünü bir SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) ürününe dönüştürdük ve bu platformu düşük maliyetle kullanıcılara sunmaya başladık.

Bugün itibarıyla, sahada 80 binden fazla softPOS’a hizmet verme noktasına geldik. Bu başarı, ödeme çözümleri konusundaki yeniliklere adapte olma yeteneğimiz ve müşterilerimize düşük maliyetli ve etkili bir hizmet sunma taahhüdümüzü yansıtmaktadır.

Finansal teknoloji alanında büyüyen bir yatırım alanı olan fintek ekosistemine yönelik değişen tüketici alışkanlıkları ve beklentileri doğrultusunda 2024 yılında alacağınız aksiyonlar neler olacak, hangi strateji ve hedeflerle yatırımlarınızı şekillendireceksiniz?

2024 yılında ödeme alternatiflerini artırmak, özellikle QR bazlı uzak mesafeli ödemeleri platforma dahil etmek gibi hedeflerimiz var. Ödeme sistemleri sektörü bu yıl da gelişmeye devam edecek. Bildiğiniz gibi pandemide başlayan farklı ödeme alışkanlıkları çözümleri post-pandemi sürecinde de kullanılmaya devam etti. Dolayısıyla ödemenin birçok yolunun olması ve ödemelerin birçok mecradan alınması özellikle de alternatif ödeme kaynaklarının firmalar tarafından kabul görmesini sağladı. Bu anlamda, telefonlardan ya da tabletlerden Android tabanlı cihazlardan lokasyon bağımsız ödeme almak, bunların belgelendirilmesi, sadece fiziksel cihazlarda değil farklı mecralarda ve farklı yöntemlerde ödemenin alınması gibi sunduğumuz çözümlerimiz 2024 yılında da trend olmaya devam edecek.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte ödeme dünyasında çok daha fazla yeniliğin bu dönemde ve önümüzdeki zaman diliminde hızlıca fintek dünyasını da etkileyeceğini düşünüyorum. Özellikle daha önce de belirttiğim gibi Android tabanlı EFT POS ve Tap On Phone bazlı ödeme terminallerinin, tüm işletmelerin uzun zamandır yaşadığı entegrasyon ve alternatif çözüm ihtiyaçlarını karşılayacak çözümlerin sahada yer alacağını öngörüyoruz.