Enerji

Enyakıt ile daha özgür ve daha yeşil bir yolculuk

Elektrikli araç kullanımını teşvik edici bir hale getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Enyakıt Genel Müdürü Tayfun Şenses, halihazırda 200 adet olan soket sayılarını yıl sonunda minimum 600 adete ulaştırmayı ve kullanıcılarına hem daha özgür hem de daha yeşil bir yolculuk sunmayı hedeflediklerini vurguladı.

Enyakıt’ı tanıyabilir miyiz, Türkiye’de elektrikli araç kullanımına nasıl bir katkı sağlıyorsunuz?

Enyakıt, akaryakıt sektöründe 35 yıllık tecrübesi bulunan Akcan Holding bünyesinde 2019 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin elektrikli şarj ağı işletmeci lisansını alan ve tüm ağı yüksek hızlı DC olan ilk ve tek firmadır. Ayrıca Türkiye’de ilk defa En-ix teknolojisine sahip bir sistemle QR ve RFID kullanmadan ikmal gerçekleştirmekteyiz. Türkiye’nin en iyi uzman satış kadrosu ve en kaliteli hizmet anlayışı ile yola çıkan Enyakıt olarak sektörün ihtiyaçlarını göz önüne alarak, “Maliyet Avantajı Sunan, Müşteri Memnuniyeti Odaklı ve Güvenilir” olma hedefi doğrultusunda Türkiye’de ilk defa yeni nesil enerji ikmalcisi ve ödeme aracı olarak adlandırılan cep telefonu uygulamasını hayata geçirdik. Elektrikli araç kullanıcılarına yaptıkları alım miktarına göre kademeli indirim sağlayan ilk firma olma özelliğimizle elektrikli araç kullanımını teşvik edici hale getiriyoruz. Kullanıcı deneyimi arttıkça avantajlar ve konfor öne çıkacak, böylelikle elektrikli araç kullanımı yaygınlaşacaktır. Enyakıt olarak, elektrikli araçların yaygınlaşması için çalışıyoruz.

Enyakıt elektrikli araç şarj istasyonlarınızla Türkiye genelinde toplam kaç soket sayısına ulaştınız, önümüzdeki yıllarda elektrikli araç sayısının daha çok yaygınlaşmasıyla ulaşacağınız konum hakkında neler söylersiniz?

Enyakıt olarak toplamda 100 adet yüksek hızlı şarj cihazı ile 200 adet sokete ulaştık. 2024 yıl sonu hedefimiz toplam minimum 600 adet sokettir. Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte şarj istasyonları da hızla çoğalıyor. Bu hızla gelişen sektörde elektrikli araçların kullanımı arttıkça şarj istasyonlarını daha pratik ve yaygın hale getirecek teknolojik yenilikleri de beraberinde getiriyor. Bu yeniliklere eşlik edebilmek için şarj lisansı sahipleri arasında tamamı DC istasyonu tek firma olarak tüm hızıyla yatırımlarımıza devam ediyoruz. Türkiye’nin %80’inin, 300 kilometre menzile kadar elektrikli araç ile seyahat edilebilen yüksek hızlı şarj ağını son 1 yılda kurduk. Hedefimiz bu menzili 200 kilometreye kadar hızlıca düşürmek. Konusunda uzman yatırım ve operasyon ekiplerimiz büyük bir gayret ve titizlikle durmadan çalışıyor.

En-ix teknolojinizin detayları nedir, elektrikli araç kullanıcılarına ne tür avantajlar sunuyorsunuz? 2024 yılında elektrikli araç şarj istasyonlarıyla ilgili hayata geçireceğiniz yenilikçi ve inovatif yaklaşımlarınız neler olacak, bu sektörde kullandığınız teknolojiye nasıl bir boyut kazandıracaksınız?

En-ix teknolojisi elektrikli araç sahiplerinin şarj istasyonlarında hızlı ve kolay bir şekilde şarj işlemini gerçekleştirmesini sağlayan yenilikçi bir teknolojidir. Dünyada ilk ve tek olan En-ix teknolojisi sayesinde sistem aracı ve kullanıcıyı anında tanıyor. Türkiye’de tüm elektrikli araç kullanıcıları için En-ix teknolojisi sayesinde müşteri deneyimini çok üst bir noktaya taşıyoruz. Aynı cep telefonunu şarj eder gibi soketi araca taktığınızda otomatik doluma başlıyor ve ödemeyi de uygulama üzerinden yapma imkanı sunuyor. Böylelikle kullanıcılarımıza en hızlı ve en kolay yolculuğu yapma fırsatı sunuyoruz. Ayrıca her bir şarj istasyonu lokasyonumuz konusunda uzman yatırım ekiplerimiz tarafından özenle seçilmekte olup, şarj süresinde müşterilerimize keyifli zaman geçirebilecekleri sosyal ve konforlu alanlarda hizmet vermeyi tercih ediyoruz. Teknoloji toplumları için yeni bir çağ başladı. Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji çağı hızla dönüşüyor ve gelişiyor. Biz bu enerji dönüşümünde aktif bir rol almak için yola çıktık. Kullanıcılarımıza daha özgür ve daha yeşil bir yolculuk sunmak ilk hedefimiz.