Eğlence

Atrax’24 & Aquafun’a ziyaretçilerden tam not

11- 13 Ocak tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde organize edilen ATRAX’24 & AQUAFUN organizasyonun büyüklüğü, ziyaretçi sayısı ve kalitesi ile sektörden tam not aldı. 19 ülkeden 352 katılımcısı ile birlikte 87 ülkeden 18.960 ziyaretçi sayısına erişen fuar kapsamlı bir genel bakış sundu.

Sektörün hareketliliği ve büyüklüğü açısından dünyanın en önemli pazarlarından biri olan Türkiye ve ticaretin merkezi konumundaki İstanbul pazarının çekiciliği ile birlikte, sektördeki hacim ve büyüme ATRAX’24 & AQUAFUN’da çok daha belirgin hale geldi.

Fuar; sektördeki yenilikleri sergileme, insanların sağlığını ve refahını iyileştirmek için gerekli altyapıları oluşturma, sağlıklı bir toplum, sosyalleşme için alan yaratma ve mutlu şehirler oluşturma konularının altını çiziyor.

ATRAX’24 & AQUAFUN ürün gruplarına göre tematik olarak ayrılmış 5 salonda ziyaretçilerine kolay ulaşılabilir bir fuar sunarken; 50 bin m2 alanda gerçekleşen fuar, alanında bölgenin en büyüğü olmasının yanında dünyanın da sayılı fuarları arasındaki yerini güçlendirdi. Yeni firmalar ve yeni ürünler dikkatleri üzerine çekti ATRAX bu sene ilk kez katılan 102 firmayı ağırladı. Yeni ürünler ve yeni firmalar fuara büyük bir sinerji kattı. Açık hava park ekipmanları ve spor tesisi ekipmanları ön plana çıkan sektörler oldu.

Bu yıl ATRAX, oturumlarında sektör için sürdürülebilir ve başarılı bir geleceğin rotasını bir kez daha belirledi. Görüşmelerin ve fikir alışverişlerinin kalitesi yine her zamanki yüksek seviyedeydi. Ulusal ve kıtasal sınırların ötesindeki bu bilgi alışverişi sektöre ışık tuttu.

Fuarın açılış konuşması ve ilk oturumu Eğlence Park Etkinlik ve Atraksiyon Derneği (TEPEA) tarafından düzenlenen panel ile gerçekleştirildi. Şöhret Pakiş moderatörlüğünde; Varol Yaşaroğlu, Mehmet Metin Okur, Mustafa Mertcan, Bülent Kavaklı “Eğlence Dönüşüyor: Eğlence Sektöründe Neler Oluyor?” konularında bilgilerini ziyaretçilerle paylaştılar.

Aynı gün Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneği (REKÇAD) tarafından Prof. Dr. Bülent Gürbüz moderatörlüğünde; Prof. Dr. Metin Argan “Sanal Dünyanın Rekreasyon Yansımaları: Metaverse’te Devrialem” ve Doç. Dr. Funda Koçak “Sürdürülebilir Mutlu Kentlerin İnşasında Rekreasyon ve Aktif Yaşam” konularını kapsayan panel düzenlendi.

İkinci Gün ATRAX’24 etkinlik programı kapsamında, İp Parkurları ve Macera Parkları Derneği (İPAR) tarafından panel düzenlendi. Ege Sevinçli moderatörlüğünde; Deniz Tahiroğlu, Yasin Çağatay Seçkin, Süveyda Bayraktar Atagür, Görsev Argın Uz “Şehirde Çocuk ve Oyun” konularında bilgilerini ziyaretçilerle paylaştılar.

Tureks Uluslararası Fuarcılık Başkanı Nergis Aslan fuarla ilgili görüşlerini şu sözlerle aktardı: “ATRAX & AQUAFUN Fuarı’mızda önceki yıllarda elde ettiğimiz başarıların üzerine yenilerini koyabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Aynı zamanda önemli bir pazar ortağı olarak, tüm iş ortaklarımızla bu sektörlerin gelecekteki gelişimini ileriye taşımayı misyon edinmiş bulunmaktayız .

Fuarımız ve içerdiği tematik salonlar, ziyaretçilerin sayısını ve uluslararası profilini güçlendirdi; yaklaşık %30 oranında Türkiye dışından gelen ziyaretçiler ile toplam ziyaretçi sayısında önemli bir sayıya erişti. Türkiye’nin yanı sıra en çok ziyaretçi gönderen ülkeler ise Rusya, Gürcistan, Yunanistan, İran, Irak, Fas, Mısır, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan oldu.

Fuarımız, İstanbul’da sektörün uluslararası endüstri platformu olarak lider konumunu etkileyici bir şekilde pekiştirdi. Ayrıca geçen yıla oranla %80 büyüme sağlayarak sektörden takdir aldı.”

Türkiye’de havuz sektörünün yıllar sonra en büyük buluşması

ATRAX&AQUAFUN alanı, 3. yılını kutlarken bir kez daha Türkiye ve uluslararası pazar liderlerinin neredeyse tamamının ilgisini çekti. Katılımcılar; modern, sürdürülebilir ve yenilikçi yüzme havuzu ile sağlıklı yaşam tesisleri inşa etmek için yeni ürünler ve tasarımlar sundu.