FinTech

2024’te finansal ekosisteme yeni ürünlerimizi sunmayı hedeflemekteyiz

AHL Pay Genel Müdürü Enver Çetin ile bir araya geldiğimiz Şubat sayımızda 2023 yılını hedefledikleri konumda tamamladıklarını ifade eden Çetin, 2024’te de finansal ekosisteme yeni ürünler sunacaklarını vurguladı.

“AHL Pay olarak, bankalar haricinde ilk kez FAST, KOLAS ve IBAN’a geçiş sağlayan, sayılı elektronik para kuruluşlarından birisi olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.” diyen AHL Pay Genel Müdürü Enver Çetin, entegrasyon süreçlerini ilk tamamlayan kuruluş olarak, yeni dönemin fintek sektörü için milat niteliğinde olduğu kanaatinde olduklarını belirtti. Elektronik para kuruluşlarının FAST, KOLAS, IBAN yapılarına dahil olması ile ilgili karar alan Merkez Bankası’nın önemli bir gelişmeye imkân sağladığının altını çizen Çetin, AHL Pay olarak faaliyete başladıkları 2022 yılı sonrasında 2023 yılını hedefledikleri konumda tamamladıklarını ve 2023’te ülkenin tüm şehirlerinde güçlü bir müşteri ağı oluşturduklarını ifade etti.

Bireysel ve kurumsal müşterilere cüzdan

“POS ürünlerimizin yanı sıra, cüzdan uygulamamız aracılığıyla sağladığımız kurum ödemeleri ve para transferi hizmetleri ve yakında kullanıcılara sunmayı planladığımız ön ödemeli kart ile 2024 yılında fintek sektörüne yeni kullanıcılar edinmeyi hedefliyoruz.” diyerek açıklamasına devam eden Çetin, AndroidPOS, Yazar Kasa POS, AltınPOS, CepPOS, SanalPOS ürünleriyle POS alanında tüm ürün türlerini müşterilerine sunduklarını söyledi. Faiz oranlarının ve BKM takas oranlarındaki düzenli artışın, 2023 yılında POS ürünleri açısından sıklıkla gündem oluşturduğunu belirten Çetin, “Bireysel kullanıcılarımıza cüzdan sunabildiğimiz gibi ticari ve kurumsal müşterilerimize de kurumsal cüzdan sunabilmekteyiz. Müşterilerimize IBAN sağlayabilmemiz dahilinde, cüzdan ürünlerimiz için daha fazla talep ile karşılaşmaktayız. 2023 yılında ilgi gören bir diğer ürünümüz olan BenimFaturam ile tüm faturaların taksitli ödenebilmesini sağlamaktayız. “ dedi.

AHL Pay’in; hızlı gelişim gösteren, önemli avantajlar sunabilen, kullanıcıların ihtiyaçlarından yola çıkarak ürün geliştiren bir elektronik para kuruluşu olma vizyonunu her daim sürdüreceğinin altını çizen Çetin, “Kısa ve orta vadede yurt içi faaliyetlerimizi geliştirmeyi, orta ve uzun vadede yurt dışı faaliyetlerimizi oluşturmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Ahlatcı Holding iştirakleri ile iş birliği

Çetin açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Ahlatcı Holding iştiraki olan diğer kardeş kuruluşlarımızla önemli iş birliği faaliyetlerimiz 2024 yılı içerisinde aktif hale gelecek. Ahlatcı Kuyumculuk ile birlikte altın satışı projemizde sona geldik. Ahlatcı Yatırım ile iş birliğimiz kapsamında AHL Pay kullanıcılarına Ahlatcı Yatırım avantajlarını sunmayı hedefliyoruz. Dünya Katılım Bankası ile POS ürünlerimiz, kurum ödemeleri altyapımız ve ön ödemeli kart faaliyetlerimiz kapsamında iş birliği çalışmalarımız olacak. Dünya Katılım Bankası ile ödeme ürün ve hizmetleri kapsamındaki çalışmalarımız sonrasında diğer bankalarla da benzer çalışmalarımız gündeme gelecektir.

Ahlatcı Holding iştiraki olan doğalgaz dağıtım şirketlerimiz; Enerya, Çorumgaz, Kargaz, Sürmeligaz ile de önemli bir iş ortaklığımız olacak. Yaklaşık 4 milyon aboneleri mevcut olan doğalgaz dağıtım firmalarımızın kurum ödemeleri AHL Pay kanalıyla bankalara, elektronik para kuruluşlarına, ödeme kuruluşlarına sunulacak. Örneğin; Enerya fatura ödemelerini gerçekleştirmek isteyen bir banka artık sadece AHL Pay ile temasa geçecek.

Kart konusunda da önemli projelerimiz var. Mart ayı itibariyle hem Bireysel hem de Kurumsal müşterilerimizin kullanımına sunacağımız ön ödemeli kartlarımız ile sektörde pay alacağız. Troy, Visa ve Mastercard’ın üçüyle birden üyeliği bulunan Türkiye’deki birkaç Elektronik Para Kuruluşundan birisiyiz.”