Uncategorized

Pasaport Pizza olarak lezzetimizle zirvedeyiz

Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş bir marka olarak Türk pizza severlerin zihnine ve gönlüne yerleşen, yerel lezzetler ile dünya konseptini birleştirerek sunan Pasaport Pizza, 66 ilde 230’u aşkın bayi sayısıyla yılda ortalama 7 milyon pizza severe ulaşıyor. Ekim sayımızda Pasaport Pizza Genel Müdürü Mükremin Özdemir ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide yatırımcı adaylarında aradıkları koşulları ve sağladıkları avantajları konuştuk.

Pasaport Pizza’nın büyüme stratejisi doğrultusunda öncelikle odaklandığınız hedef bölgeler nereler, bu bölgelerde yer alan yatırımcı adayları Pasaport Pizza çatısı altına girebilmek için hangi koşulları sağlamalı?

Türkiye’de %100 yerli sermaye ile kurulmuş en güçlü büyüme potansiyeline sahip pizza zinciriyiz. 25 yıldır faaliyet gösteren firmamız 66 ilimizde ve 230’u aşan bayisiyle yılda 7 milyon insanımıza lezzetini ulaştırmaktadır. Şu anda il bazında penetrasyon oranı en yüksek markalardan biriyiz. Hedefimiz; Edirne, Kars, Ordu ve Yozgat başta olmak üzere olmadığımız illerde de bayiler açmak. Şube açmak için en önemli kriterimiz bayi adayımızın bu iş için doğru bir yatırımcı olduğuna inanmamız. Doğru yatırımcı ve doğru lokasyon seçimi bu işin en önemli unsuru. Franchising hizmetimizde bizler her bayimizi ailemizin bir parçası olarak kabul ediyoruz.

Yerli bir zincir pizza markası olarak uluslararası markalarla rekabette sizi hem tüketici hem de yatırımcı nezdinde öne çıkaran hususlar nedir, tercih edilirliğinizi etkileyen faktörlerden bahseder misiniz?

Dünya devleriyle rekabet ederken onlar gibi değil, onlardan farklı olarak başarılı olacağımızı biliyoruz. Bütün dünyanın kabul ettiği kazan-kazan kuralından uzaklaşarak kazandır-kazan prensibiyle başarıya ulaşmayı başardık. Pasaport Pizza olarak lezzetimizle zirvedeyiz. Bayilerimizde bizim formüllerimizle ve karışımlarımızla hazırlanan günlük taze hamur çok önemli. Biz pizza üretiminde A kaliteli malzeme kullanmaktayız. Her şeyden önce kaliteden asla ödün vermedik. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışarak ilerleme sağladık. Lezzetimiz 7’den 70’e bütün halkımızın beğenisini kazanmış durumda. Bu inanç ve kaliteli hizmet ile franchise şube sayımız gün geçtikçe artmaktadır.

Klasik tatların yanında kendinize özgü lezzetleri oluştururken Pasaport Pizza olarak nasıl bir AR-GE sürecinden geçiyorsunuz?

Markamızın en temel hususu üstün lezzet; donuk hamur sistemini bozarak özel tekniklerle her gün taze hamur ile üretilen pizzalarımızdır. Taze hamurla hazırladığımız pizzalarımızın yanında, müşterilerimize yepyeni lezzetler sunmayı hedefliyoruz. Türk pizza severlerin zihnine ve gönlüne, yerel lezzetler ile dünya konseptini birleştirerek kendi damak tadımıza uygun pizzalarla ilgili AR-GE çalışmalarımız sürekli devam etmekte ve her menü değişikliğinde yeni pizzalarımızı tüketicilerimizin beğenisine sunmaktayız.