Enerji

Elektrikli araç şarj cihazlarında yüzde 100 yerli marka: volti

Elektrikli araçlar ülkemizde ve dünyada hızla yaygınlaşırken şarj cihazları ve istasyonlarını da çevremizde daha sık görmeye başladık. 68 yıldır otomotiv sektöründe imalat yapan ve Mercedes gibi pek çok dünya markasının global tedarikçisi olan SERTPLAS, VOLTİ markası ile elektrikli araç şarj sistemleri pazarına etkili bir giriş yaptı. SERTPLAS, VOLTİ markası altında bireysel kullanıma yönelik şarj kabloları ve şarj cihazları üretirken; iştiraki olan VoltiNet firması ile de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen lisans altında ticari şarj istasyonları kurup işletiyor. VoltiNet Genel Müdürü Barbaros Serter ile VOLTİ’nin doğuşu ve yerli üretimin önemini konuştuk.

1955’ten bu yana otomotiv sektöründe üretim ve ihracat yapan bir firma SERTPLAS. Elektrikli araç şarj sistemleri alanına girişiniz nasıl oldu?

ERTPLAS benim aile şirketim. Dedem ile başlayan üretim, babam ve amcamlar ile devam etti. SERTPLAS otomotiv sektöründe dünya devleriyle çalışan, üretiminin %83’ünü ihraç eden global bir marka haline geldi. Amerika’da eğitimimi tamamladıktan sonra dünya devi elektrik elektronik sistemler üreten firmaların AR-GE merkezlerinde elektrikli araçlara yönelik projelerde çalıştım. 2018 senesinde aile şirketime katıldıktan sonra da dünya standartlarındaki AR-GE merkezimizde IEC ve ISO standartlarını satır satır okuduk. Gömülü yazılım, elektronik, mekanik, hatta test prosedürlerine kadar AR-GE ekibimiz ile son derece detaycı çalışmalar yaptık.

Hem şarj ürünlerinin üretimi ve satışını hem de istasyon kurarak işletmesini yapıyorsunuz değil mi?

Evet, SERTPLAS aslında bir otomotiv şirketi ve kendi pazarında çok önemli bir üretici. Ancak enerji ve otomotivin iç içe geçtiği günümüzde AR-GE faaliyetleri yaparak çağın hızına yetiştik. Ürünlerimize olan güvenimizden ötürü de VoltiNet’i kurduk ve sahada bir nevi ürünlerimizi de sergileme fırsatımız oldu. Biz VOLTİ olarak, elektrikli araç şarj ağı işletmesi sektörüne giren firmalarımıza “şarj ünitelerini yurt dışından ithal etmenize gerek yok, bizim dünya standartlarında ürünlerimize güvenebilirsiniz” diyoruz ve şu anda pek çok lisans sahibi firma ile de çalışmalarımız mevcut. VoltiNet tarafında da, alanlarında yetkin ekibimizle kendi istasyonlarımızı kurmaya ve işletmeye devam ediyoruz.

VOLTİ’nin ürün yelpazesinden ve ürünlerinizin standartlara uygunluğundan kısaca bahseder misiniz? Standartlar neden önemli?

Ev tipi şarjımız VoltiHome, ticari kullanım için VoltiStation, normal prizlerden şarj imkanı sağlayan portatif şarj cihazı VoltiGo ve şarj istasyonları için ara kablo VoltiCable ürünlerimiz mevcut. Enerji ürünlerinin hem iç pazarda hem Avrupa pazarında tabii olduğu ilgili tüm IEC standartlarına uygun geliştirilen ve üretilen ürünlerimizi bağımsız laboratuvarlarda test ettiriyor ve ilgili belgelerini müşterilerimiz ile paylaşıyoruz.

Şarj ünitelerinde yerli üretimin neden önemli olduğundan biraz bahseder misiniz?

VOLTİ markasını tercih eden müşterilerimiz Avrupa standartlarında ürünlere yerli piyasa fiyatlarında erişiyor. Ayrıca aldıkları ürünün arkasında 68 yıllık bir birikime sahip firmamızın güvencesini hissediyor. Satış öncesi enerji danışmanlığı, keşif ve kurulum rehberliği, satış sonrası destek gibi konularda bir telefon kadar yakınız.