Eğlence

ÜRETTİĞİMİZ CURLING MALZEMELERİ İLE AVRUPA’DA TEK FİRMAYIZ

ICEPARK Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kara ile Eylül sayımızda gerçekleştirdiğimiz röportajda Kara; “Kendimizi sektörün gelişimine göre yeniliyor ve geliştiriyoruz.” diyerek sektörde her daim aktif olduklarını belirtti.

Teknolojinin gelişimiyle eğlenme şekli ve eğlence sektörü de bir dönüşüm yaşıyor. Buz pateni ve curling alanında sizce eğlence sektörü nasıl bir geleceğe evriliyor, ICEPARK olarak bu durum karşısında nasıl bir aksiyon almaya hazırlanıyorsunuz?

Buz pistleri eğlence sektöründen ziyade spor faaliyeti olarak adlandırılıyor. Ağırlıklı olarak kış sporları dalına girmektedir bu yüzden faaliyet yoğunluğumuz kış sezonuna denk gelmektedir. Her iş kolu gibi bizim sektörümüzün de insan hücrelerinin yenilenmesi gibi sürekli canlı kalması ve yenilenmesi gerekmektedir. Biz de bu çerçevede sürekli yenilikleri takip ediyor, kendimizi sektörün gelişimine göre yeniliyor ve geliştiriyoruz. Kiraladığımız buz pistlerinin yanında kurduğumuz kalıcı buz pistleri ile de hizmet vermeye devam ediyoruz. Ürettiğimiz curling malzemeleri ile Avrupa’da tek firmayız. Bünyemizde OTEC markasıyla tüm curling malzemelerini üretiyor ve dünya piyasasına sunuyoruz.

26-28 Eylül 2023 tarihleri arasında Avusturya’da düzenlenecek olan IAAPA Fuarı’nın sektöre katkıları konusunda neler söylersiniz?

Fuarların en büyük avantajlarından biri üretici firmalar birbirlerini görüyor, takip ediyor ve kendilerini geliştiriyorlar. Aynı zamanda sektör kaynaşması üretenle tüketenin kontak kurması ve en önemlisi herkese sağladığı motivasyondur. Biz de fırsat buldukça bu fuarlara iştirak edip motivasyonumuzu artırmaya çalışıyoruz. Herkese fuardan elde etmek istedikleri başarıyı almalarını temenni ederim.

WE ARE THE ONLY COMPANY IN EUROPE WITH THE CURLING MATERIALS WE PRODUCE

In our interview with Yusuf Kara, Chairman of the Board of ICEPARK, in our September issue, Kara stated that they are always active in the sector and he said; “We renew and develop ourselves according to the development of the industry.”

With the development of technology, the way of entertainment and the entertainment industry are also undergoing a transformation. What kind of a future do you think the entertainment industry is evolving in the field of ice skating and curling, and what kind of action are you preparing to take as ICEPARK in the face of this situation?

Ice rinks are called sports activities rather than entertainment. It is mainly involved in winter sports, so our activity intensity coincides with the winter season. Like every line of business, in our industry, human cells need to be constantly alive and renewed, just as they are renewed. In this context, we constantly follow innovations, renew and develop ourselves according to the development of the sector. Besides the ice rinks we rent, we continue to serve with the permanent ice rinks we set up. We are the only company in Europe with the curling materials we produce. We produce all curling materials under the OTEC brand and offer them to the world market.

What would you say about the contributions of the IAAPA Fair, which will be held in Austria between 26-28 September 2023, to the sector?

One of the biggest advantages of the fairs is that the manufacturers see each other, follow each other and develop themselves. At the same time, it is the fusion of the sector, the contact between the producer and the consumer, and most importantly, the motivation it provides for everyone. We try to increase our motivation by participating in these fairs whenever we find the opportunity. I wish everyone the success they want to achieve from the fair.