FinTech

FİNTEK SEKTÖRÜ ÖNEMLİ YATIRIMLARI İLE DAYANIKLILIĞINI KANITLIYOR

Sipay CEO’su Semih Muşabak ile Eylül sayımızda fintek ekosistemini konuştuk. Muşabak; “Küresel danışmanlık şirketi McKinsey’nin küresel ödeme endüstrisine ilişkin gelir tahminleri, fintek sektörünün 2026 yılına kadar 3 trilyon doları aşacağını gösteriyor” diyerek sektörün güçlü büyümesine devam ettiğine dikkat çekti.

Ülkemizde ve dünyada fintek sektörü oldukça hızlı büyüyor. Sizlerde sektörün öncü firmalarından Sipay olarak bünyenize yeni dahil ettiğiniz çözümleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ödeme sistemleri alanında dinamik ve yenilikçi bakış açısına sahip bir fintek şirketi olan Sipay’i 2018 yılı sonunda kurduk. Sipay olarak dijital cüzdan alt yapısı, kartlı ve cüzdandan ödeme, para transferi ve diğer alternatif ödemelerin tamamını tek bir çatı altında birleştiriyoruz. Fintek ekosisteminin güçlü bir oyuncusu olarak geniş bir ürün gamı ile hizmet veriyoruz. Bunlardan biri olan Bireysel Dijital Cüzdan ürünümüz kullanıcıların bankalara ihtiyaç duymadan, 7/24 masrafsız para transferlerine ve güvenli alışveriş yapmalarına olanak tanıyor. Sanal IBAN çözümümüz ise standart IBAN özelliklerini taşımakla birlikte her bankadan ödeme almayı kolaylaştıran hızlı bir alternatif sunuyor. Fintek sektöründe bir ilke imza atarak Açık Bankacılık’ı hizmetlerimiz arasına ekledik. Böylece dijital cüzdanımız üzerinden, kullanıcılarımızın farklı banka hesap hareketlerini görüntülemelerine ve para transferi yapabilmelerine imkân sunuyoruz. Tüm bunların yanında işletmeler için Sanal POS, Fiziki POS, ürünlerimizle de ödeme süreçlerinde kolaylık ve hızı erişilebilir hale getiriyoruz. Web sitesi mecburiyeti olmadan doğrudan ödeme almak için Link ile Ödeme Alma, düzenli ödemeler için Abonelik Yöntemi ya da örneğin hakediş ödemelerini saniyeler içinde gerçekleştirmeye yarayan Toplu Para Gönderimi gibi seçeneklerimizle sektörde ödemeler dünyasını uçtan uca kavrıyoruz.

Ülkemizdeki fintek ekosistemine bakacak olursak günümüzdeki durumunu ve global anlamda yerini değerlendirir misiniz? Ekonomiyi de göz önüne alarak sektör hakkında gelecek öngörüleriniz nelerdir, sektör nereye doğru evriliyor?

E-ticaretin yükselişi dijital ödeme altyapılarını öne çıkarırken, fintek şirketleri geliştirdikleri inovatif çözümlerle hem tüketiciye hem de işletmelere değer katmayı sürdürüyor. Küresel danışmanlık şirketi McKinsey’nin küresel ödeme endüstrisine ilişkin gelir tahminleri, fintek sektörünün 2026 yılına kadar 3 trilyon doları aşacağını gösteriyor. Diğer taraftan global ölçekteki ekonomik belirsizliklere ve finansman faaliyetlerindeki düşüşe rağmen, fintek sektörü önemli düzeyde yatırım çekerek dayanıklılığını kanıtlamaya devam ediyor. Innovate Finance’in raporuna göre 2023’ün ilk yarısında, 1.711 anlaşmasıyla sektöre küresel olarak toplam 27,3 milyar dolar enjekte edildi. Her ne kadar geçen yılın aynı dönemine kıyasla yatırımlarda %14’lük düşüş görülse de bu bir düzeltme olarak yorumlanıyor. Türkiye fintek pazarına baktığımızda da globalle paralel bir seyir izliyor. Sipay olarak ekonomik konjonktürdeki iyileşmeler ve sunulan inovatif çözümlerle fintek sektörünün büyümeye devam etmesini ve yatırımların da ivmelenmesini bekliyoruz.