AVM Öne Çıkanlar

AQUA FLORYA AVM’NİN YENİ ORTAĞI ÖZEL BANKA OLDU

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum’u da bünyesinde barındıran Aqua Florya Alışveriş Merkezi’nde ortaklık yapısı değişti. Denizbank, dev AVM’nin yüzde 35 ortağı oldu. Aile üyeleri arasında ‘20 milyarlık miras kavgası’ ile gündemde olan Metal Yapı Konut AŞ’nin, bankaya olan borcu nedeni ile hissenin el değiştirdiği anlaşıldı.

Merhum iş insanı Ömer Saçaklıoğlu’nun vefatı sonrası, aile üyeleri arasında zorlu bir kavganın yaşandığı anlaşılıyor. Halktv.com.tr’nin geçen günlerde gündeme getirdiği ‘Metal Yapı’da 20 milyarlık miras kavgasında’ yeni bir gelişmenin yaşandığı anlaşıldı. Hisse icra ihalesi ile satıldı Banka, 4,9 milyon TL ve 41,4 milyon Euro alacağı bulunan Metal Yapı Konut AŞ’ye karşı 2021’de icra takibi başlattı. Kesinleşen takip talebi sonrası, Metal Yapı’nın Aqua Florya AVM’de sahibi olduğu yüzde 35 hissenin icradan satışı talep edildi. Yeni ortak alacaklı banka oldu Düzenlenen icra ihalesi sonrası, anılan hissenin yeni sahibi özel banka oldu. Yeni ortaklık yapısı da geçen ocak ayında İstanbul Akvaryum Turizm Ticaret Limited Şti’nin sicil kayıtlarında yer aldı.

İşte yeni ortaklık yapısı Son ortaklık yapısı ise şu şekilde oluştu: Nuhoğlu İnşaat (Yüzde 35) Denizbank (Yüzde 35), Nas İnşaat (Yüzde 10) Yusuf Elgörmüş (Yüzde 5), Alt ve Üst Yapı AŞ (Yüzde 1).

12 yıl önce kapılarını açtı Haziran 2011’de kapılarını açan Aqua Florya Alışveriş Merkezi, bünyesinde dünyanın en büyük tematik akvaryum olan İstanbul Akvaryum’un yanı sıra 160 mağaza ve bir otel barındırıyor. Demirören AVM’yi de almıştı Öte yandan, anılan banka yakın zaman önce Demirören Grubu’na ait olan İstiklal Caddesi’ndeki ‘Demirören İstiklal AVM’nin de sahibi olmuştu. Söz konusu devirin gerisinde de Demirören’in bankaya olan borçlarını ödememesi yer almıştı.

İmar tartışmaları ile gündemde olan Demirören AVM de 2011’de açılmıştı.