AVM Öne Çıkanlar

ALIŞVERİŞ VE SOSYAL YAŞAM ALANLARINA DUYULAN İHTİYACI KARŞILIYORUZ

Çevre dostu ve enerji tasarrufu uygulamalarıyla, uluslararası çapta Breeam sertifika sahibi Rings AVM, bünyesinde bulundurduğu marka karması ile ziyaretçilerinin dikkatini çekmeye ve tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Selçuklu Holding İcra Kurulu Üyesi Alperen Öncel ile Mayıs sayımızda keyifl i bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bölgenin ilk AVM’si olan Rings AVM’nin yenilenen yüzü ve dünyası hakkında neler söylemek istersiniz? Marka karmanızdan bahseder misiniz, oluşturduğunuz marka karmanızın ziyaretçi sayısı ve cirolarınıza etkisi konusunda neler söylersiniz?

Rings AVM, belirttiğiniz gibi Anadolu yakasının yükselen değeri Sancaktepe’nin ilk AVM’sidir. Yatırımı, Selçuklu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Selin Yapı tarafından gerçekleştirilmiştir ve yarı açık mimariye sahiptir. Rings AVM; markalı konut projeleriyle adından söz ettiren Sancaktepe’de bulunmasına rağmen Kartal, Çekmeköy, Ataşehir ve Sultanbeyli ilçelerine de hitap etmektedir.

Teraslı ve açık alanları ile öne çıkan dünya mutfaklarından fast food’a kadar farklı alternatifl er sunan restoranlarımız, çocuklar için özel eğlence merkezlerimiz, modern sinema salonlarımız, hipermarket, mobilya ve dekorasyon dünyası ve elektronik marketimiz ile Rings AVM, Sancaktepe bölgesinin hızlı gelişimine paralel olarak hem alışveriş hem de sosyal yaşam alanlarına duyulan ihtiyacı karşılıyor.

Alışveriş Merkezimiz, ulusal ve uluslararası bir marka karmasına sahip. Koçtaş, Vatan Bilgisayar, Starbucks, Migros, Mavi, Watsons, Pizza Hut, Popeyes, Tavuk Dünyası, Burger King, Playpark, Atasun Optik, Köfteci Yusuf, Atawich, My Sweet Home gibi onlarca marka ile bölgeye değer katıyoruz. Ek olarak bünyemizde Diş Polikliniği, Güzellik Merkezi, Çocuk Eğitim Atölyesi, Kahve Deneyimi ve Barista Eğitim Merkezi gibi farklı ihtiyaçlara hizmet eden işletmeler de yer alıyor. Bölgenin ticaret hayatına ve istihdamına önemli bir katkı sağladığımızı ifade edebilirim. Ayrıca Rings AVM çevre dostu ve enerji tasarrufu uygulamalarıyla, uluslararası çapta en çok bilinen İngiltere menşeli “Breeam” sertifikası sahibidir.

Marka karmamızın özelliği sebebiyle ağırlıklı olarak ihtiyaç sahiplerini ağırlıyoruz. Daha kompakt ancak direkt ihtiyaca yönelik çözümler sunuyoruz. Bu çerçevede ziyaretçilerimizin zamandan tasarruf sağlayarak alışveriş yapmalarına imkan sağlıyoruz. Kiracılarımız açısından ise ziyaretlerin alışverişe dönüş rasyosunun oldukça mutlu edici noktada olduğunu görüyoruz.

2022 yılında tüketici ihtiyaçlarını doğru analiz ederek oluşturduğumuz perspektif ile Rings AVM’nin bir katında mobilya ve dekorasyon konseptini yarattık. 40’a yakın yerel üreticiden oluşan kiracılarımızın aracı olmadan direkt olarak tüketiciye ulaşmalarını sağlıyoruz. Böylece hem kaliteli hem de trend tasarımlara sahip ürünleri, %30’a varan avantajlı fiyatlar ile doğrudan tüketiciyle buluşturuyoruz. Özellikle bahar döneminden itibaren yarattığımız bu çekim gücü sayesinde ziyaretçi sayılarında 2 kat, cirolarda ise ortalama %100’e varan artış yaşamaktayız.

Yaptığımız yeni yatırımlar ve marka karmamız ile şu anda çok daha güçlü bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Rings AVM, yenilenen konseptiyle yerli ve yabancı gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini çeker hale geldi. 2023 yılında devreye alacağımız yeni yatırımlar ile Rings AVM’nin çok daha ilgi çekici bir konuma ulaşacağına inanıyorum.

Bulunduğunuz lokasyonda ulaştığınız cazibe merkezi konumunuzu korumak adına, yıl içinde hangi yeni yatırım ve projeleri gerçekleştireceksiniz?

Bildiğiniz üzere alışveriş merkezleri, globalleşen dünyada yeni normale ayak uydurmak için farklı projeleri hayata geçirerek değişim yoluna gittiler. Rings AVM’nin farklılaşması ve buna paralel olarak bölge ihtiyaçlarına cevap verebilmesi adına bahsettiğim gibi 10.000 m2 alan üzerinde üreticiden direkt tüketiciye ulaşacak çerçevede bir mobilya ve dekorasyon dünyası konseptini hayata geçirdik. Bununla birlikte ziyaretçilerimize daha fazla açık hava alanı sunmak için etkinlik alanımızı yeniden düzenleyerek daha da genişletmeyi planlamaktayız. Bu alanda düzenlenecek konserler, açık hava sinema gösterimleri ve etkinliklerinin, ziyaretçilerimize daha da keyifl i zaman geçirme imkânı sunacağını öngörüyoruz.

Yine 2023 hedefl erimiz arasında 1.200 m2 alan üzerinde yeni nesil paylaşımlı ofis projesini hayata geçirmek yer alıyor. Bildiğiniz üzere pandemi dönemiyle hibrit çalışma düzeni gittikçe yaygınlaşmaya başladı ve bu doğrultuda paylaşımlı ofisler (co-working spaces) daha çok tercih edilir hale geldi. Start up’lar, teknoloji şirketleri, freelance çalışanlar ve girişimciler artan ofis maliyetleri sebebiyle paylaşımlı ofislere daha çok yöneldi. Biz de bu noktada ihtiyacı bulunan kişi/ kuruluşlara daha uygun maliyet ile paylaşımlı ofise erişim imkânı sunacağız. Bu bağlamda 2023 yılında da hız kesmeden değerli markalara ev sahipliği yapmayı sürdüreceğiz.

Rings AVM’nin güncel kiralanabilir alan ve doluluk oranları nedir?

Kiralanabilir alanımız net 27.000 m2, doluluk oranımız %94’tür.

Bölge ve bölge halkına sosyal ve kültürel anlamda sağladığınız en büyük imkân ve katkıdan bahseder misiniz?

Bölge halkına, özellikle de gençlerimize sunmuş olduğumuz katkıların başında Türkiye’nin 8. İstanbul’un ise 4. AVM kütüphanesi konumunda olan Kütüphanemiz yer alıyor. 7.000’in üzerinde kitap kapasitesine ve 300 m2 alana sahip kütüphanemizden aynı anda 90 öğrencimiz faydalanabiliyor. Rings AVM kütüphanemiz, sivil toplum ve kamu iş birliği ile ortaya konmuş bir kültür hamlesidir. Buna ek olarak yerel üreticilere ve el sanatlarına destek olmak amacıyla belirli dönemlerde düzenleyeceğimiz yerel üreticiler ve el sanatları pazarını hayata geçirmeyi planlamaktayız