Sürdürülebilir ve ekonomik yönetim hizmeti sunuyoruz

Butik hizmet anlayışıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına doğru ve zamanında cevap veren Tepe Servis ve Yönetim A.Ş.; sunduğu tek noktadan, sürdürülebilir ve ekonomik hizmet prensibiyle verimliliği artırırken maliyeti de azaltıyor. Tepe Servis ve Yönetim A.Ş. Tesis Yönetim Merkez Bölge Müdürü Tamer Şengür’ü ağırladığımız Ekim sayımızda ticari yapılar ve konutların imajının geliştirilmesi adına sundukları hizmetlerin detaylarını konuştuk.

Modern yaşam alanları ve ticari yapılarda sunduğunuz entegre tesis yönetimi hizmetinizle Tepe Kurumsal Çözümler olarak verimliliği artırırken maliyeti azaltacak şekilde nasıl bir strateji geliştirdiniz?

Günümüzde artık hem ticari hem konut hem de ofis olarak tasarlanan ortak yapıların çok fazla projelendirildiği bir dönemden geçiyoruz. Bu projelerin kendi içinde ayrı ayrı yönetim anlayışı olsa da, bizim hedeflediğimiz tek noktadan, sürdürülebilir ve ekonomik yönetim hizmeti olmasıdır. Aslında yıllar önce müşterilerimize duyurduğumuz “Aklınız detaylarda değil işinizde olsun” mottosuyla yola çıkmamız da bunun bir sonucu. Burada hedeflediğimiz; her bir proje özelinde butik hizmet anlayışı ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına doğru ve zamanında cevap vermek, hizmetin tek bir kurumsal çatı altında olmasının getirdiğiortak işçilik, operasyonel ve diğer giderlerde tasarruf sağlayarak hizmetimizin m2 birim maliyetlerini minimize etmektir.

Bunun için elbette güçlü bir yapınızın olması gerekmektedir. 81 ilin tamamında Kurumsal Temizlik ve Güvenlik hizmetleri başta olmak üzere, Tesis/Plaza/Site/AVM Yönetimi ve İşletmesi, Teknik Bakım ve Onarım Hizmetleri, Banka Şube Temizliği/ Off-site ATM Temizlik Hizmetleri, Dış Cephe ve İnşaat Temizliği, PPP Şehir Hastaneleri Medikal Olmayan Genel Destek Hizmetleri (P2) ile Bina Destek Hizmetleri (P1) ve Çağrı Merkezi hizmetlerini güçlü bir kadro ile tek adresten sağlıyor olmamız beraberinde birim maliyetleri müşterilerimiz nezdinde düşürmektedir.

İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu başta AVM’ler olmak üzere ticari yapıların imajının geliştirilmesi adına sunduğunuz hizmetlerinizden bahseder misiniz, bu alanda müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor?

AVM’ler tesis yönetim çatısı altında ve/fakat farklı bir anlayış ile çalışmamız gereken yapılar. Burada tamamen hem ticari markaların imajı hem yatırımcının sürdürülebilir işletme giderlerine olacak yükünün azaltılması hem de ziyaretçilerinin memnuniyeti bizim için önem arz ediyor. Burada “Çoklu Hizmet Entegratörü” yapımızı kullanarak operasyonel verimliliğimizi artırıyor, özel inovatif teknolojik yatırımlarla müşterilerimizin memnuniyetini mükemmellik seviyesine yükseltmeyi hedefliyoruz.

Ana müşteri portföyümüz ağırlıklı olarak karma yapılar dediğimiz AVM/Konut/ Residance ve Ofislerin bir arada olduğu projelerden oluşmaktadır. Bu yapıların profesyonel olarak yönetilmesi bilgi ve tecrübe gerektirmekte, kendi içindeki farklı dinamiklerinin operasyonel olarak tek bir yapı ile ele alınmasını gerektirmektedir.

Karma yapılarda AVM yönetmeliklerini, Kat Mülkiyeti Kanunlarını (KMK), bütçe ve aidat konuları ile ortak alan operasyon süreçlerini iyi biliyor olmanız ve buna göre hizmet vermeniz önem arz etmektedir. Tepe Servis ve Yönetim A.Ş. olarak biz bunları tek noktada toplayan %100 Türk sermayeli lider yönetim şirketlerinden biri konumundayız.

Entegre tesis yönetimi bağlamında sürdürülebilir bir iş birliği için hizmet verdiğiniz işletmelere sağladığınız avantajlar nedir, tercih edilirliğinizi etkileyen faktörlerden söz eder misiniz?

Günümüzde artık sürdürülebilir olmak için tesis yönetimi hizmeti verdiğiniz tüm müşterilere kendi özelinde çözüm odaklı yaklaşmanız gerekmektedir. Biz tüm hizmetlerimizi aynı çatı altında topladığımızdan bunu entegre olarak müşterimize sunmamız da çok daha kolay olmakta ve müşterinin ortak alan giderine katkı sağlamaktadır. Kullandığımız ve kendimizin geliştirdiği Ontime programlarımız ile tüm operasyon süreçlerimizi uzaktan erişimli, mobil ve gerçek zamanlı olarak yönetiyor, müşterilerimize raporlayabiliyoruz. Taleplerin açılma/kapatılma verileri başta olmak üzere tüm entegre tesis yönetimi verilerini sistematik olarak takip eden ve raporlayan yazılımımız ile aynı zamanda Tepe Çağrı Merkezi üzerinden de 7/24 çağrı alarak ihtiyaçlarınıza anlık çözüm üretiyoruz. Buna örnek vermek adına; bankaların ATM temizliği süreçlerinde Ontime programını kullanarak 81 ilde ayda ortalama 63 bin ve KKTC’de 5.000 adet ATM’nin her ay ortalama 70.000 kez silinmesini en optimal şekilde gerçekleştiriyoruz.

Tesis yönetimi sektörünün hem yönetim firmaları hem de konut sakinleri açısından günümüzdeki en önemli sorunları arasında yüksek aidatlar geliyor, bu sorunun çözümü adına kamu ve özel sektör nezdinde ne tür adımlar atılmalı? Tepe Kurumsal Çözümler olarak sizler bu konuda nasıl bir aksiyon alıyorsunuz?

Tepe Kurumsal Çözümler olarak Tepe Servis ve Yönetim A.Ş. firmamız halihazırda tesis yönetim derneklerinin de asil üyesi olup, sektördeki yaşanan sıkıntılara ortak bir çözüm bulunması adına çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle KMK’na tabi olan Konut/Residance ve Ofis yapılarında işletme projelerinin yapısal durumuna ve ilgili yapının büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, hizmet giderlerinin, toplam giderlerin içinde ortalama %65’lik bir paya sahip olduğunu görmekteyiz. Hizmet giderlerinin de işçilik ücretlerine bağlı olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla hizmet giderlerindeki artışlar, asgari ücret artışlarından direkt etkilenmektedir. Bunun dışında teknik bakımların önemli bir kısmı döviz ile artış görürken, son yapılan KDV düzenlemesi ile temizlik malzeme ve kimyasallarındaki KDV oranının %8’den %20’e yükseltilmiş olması, direkt temizlik hizmeti giderlerinde de artışa sebep olmaktadır. Bu tip yerleşkelerde yönetimlerin KDV açısından son kullanıcı olması ve tüm KDV yükünü de üstleniyor olması ayrı bir sorun teşkil etmektedir.

Bu ortak sorun bağlı olduğumuz dernek tarafından da ilgili merciler ile görüşülmektedir.

Gelinen noktada ilgili yerleşkelerin/sitelerin yönetimlerindeki aidat artışlarının “yüksek aidatlar” olarak düşünülmemesi, güncel enflasyon, vergi, asgari ücret artışları ile ele alınması, buralardaki artışlara göre değerlendirilmesinin önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

Tepe Servis olarak kurulduğumuz günden bu yana dünyamıza, insana, sektörümüzeve paydaşlarımıza sürdürülebilir değer yaratma misyonumuzla yürüttüğümüz sürdürülebilirlik çalışmalarımızı ilk kez bu yıl bir rapor halinde yayımladık. Tepe Servis’in sürdürülebilirlik performansını önümüzdeki dönemde daha da yukarı taşımak için çalışmalarımızı bütünsel bir bakış açısıyla sürdüreceğiz. Küresel çapta artış gösteren enerji maliyetlerini aidatlara en düşük oranda yansıtmak ve aidat bedellerini düşürmek üzere yaptığımız çalışmaların başında tesisin enerji etüdünün yapılarak tasarruf potansiyelinin ortaya çıkartılması gelmektedir. Bu aşamalarda tüketim miktarları incelenerek gerekli enerji analizi yapılır ve ihtiyaç harici enerji kullanımının önüne geçilir. (Benzetme yaparsak “lüzumsuzsa söndür” politikası uyguluyoruz.) ISO 50001 Belgesine sahibiz ve ülke çapında yaptığımız sözleşmelerde yetkili servis bakımlarında pazarlık gücümüz yüksek.

Tesisin tüm alanlardaki ihtiyacını zamanında tespit ediyoruz.Sorunun büyümesine izin vermeden küçük müdahalelerle çözüm üretiyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Hizmet sektöründe önemli bir paya sahip olan ve büyük bedeller ile yapımı tamamlanan ve belirli tasarım özellikleri olan AVM/Konut /Ofis ve Site yönetim hizmetlerinin gelişmesinin devam edeceğini, ekonomik koşulların düzelmesi ile ciddi bir ivme kazanacağını, sektörde de kurumsal, çağı yakalayan ve teknolojiyi kullanabilen şirketlerin ayakta kalarak pastadan aldıkları paylarını büyütebileceklerini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir