Mall Report Blog Makaleler FİNANSAL HİZMETLERİN ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÜRÜN KALİTESİ EKOSİSTEMİ GELİŞTİRİYOR
Makaleler

FİNANSAL HİZMETLERİN ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÜRÜN KALİTESİ EKOSİSTEMİ GELİŞTİRİYOR

Ülkemizdeki fintek ekosistemi, bu alanda faaliyet gösteren tüm şirketler için önemli bir potansiyel taşıyor. Son kullanıcı ve işletmeler nezdinde fintek şirketlerinden beklenen ürün/hizmet kalitesi de bir o kadar yüksek oluyor. Biliyoruz, çünkü biz de bu şirketlerden biriyiz.

Bu durumun Craftgate adına büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu söyleyebilirim. Üye işyerlerimize tek noktadan finansal özgürlük kazandıran Craftgate’in ürün kalitesini tam olarak bu motivasyonla, her geçen gün daha ileri bir noktaya taşımayı hedefliyoruz.

Fintek, doğası gereği belli bir deneyim ve bilgi birikiminin ardından girilebilecek regülatif bir alan. Bu nedenle ekosistemde en çok öne çıkan oyuncular, sektör dikeyinde derin deneyimi ve uzmanlığı olan ekipler oluyor. Bu da sektörün her zaman belirli bir kalitenin üzerinde olmasını sağlıyor ve gelişimini de olumlu yönde etkiliyor.

Biliyorsunuz, üye işyerlerimizin yurt içi ve yurt dışında diledikleri banka ve birçok ödeme kuruluşu ile çalışabilmesini ve hepsine tek noktadan entegre olabilmesini sağlıyoruz. Bu süreçte, Türkiye’de ve küresel pazardaki birçok iş ortağımızla yakın temas halinde çalışıyoruz.

İş birliği kavramını içselleştirdikçe, ekosistemdeki güçlü oyuncuları olarak sektörü birlikte daha da büyüteceğimize inanıyorum.

Ülkemizin yenilikleri benimseme hızı, finansal hizmetlerin çeşitliliği ve ürün kalitesi fintek ekosisteminin gelişimine katkı sağlıyor.

Farklı faaliyet alanında ve ölçekteki çok sayıda şirket, fintek çözümlerini stratejik iş ortakları olarak görüyor. Finans alanındaki geleneksel oyuncuların da finteklerle iş birliklerine gitmeye başladığına ve hatta kendi bünyelerinde fintek oluşumlarını teşvik ettiklerine tanık oluyoruz.

Fintek alanındaki bu evrimin ivmelenmesinde kullanıcı deneyimi ve zaman yönetimi kavramlarının etkili olduğunu düşünüyorum. Bugün müşteri deneyimini en yüksek seviyeye çıkarmayı hedefleyen markalar diğerlerinden ayrışıyor. Zaman ve iş gücünün verimli kullanılması bir diğer ayrıştırıcı unsur. Örneğin, online ödeme alan işletmeler üzerinden geçen ödeme hacmi genişledikçe farklı sanal POS veya ödeme kuruluşu ile çalışma ihtiyacı duyuyorlar. Bunların teknik entegrasyonları ve yönetimi ise ek bir zaman ve operasyon gerektiriyor.

Craftgate ile ödeme süreçlerini tek panelden yönetebilen üye işyerlerimiz; hazır entegrasyonlarımız sayesinde yurt dışı ve yurt içindeki farklı ödeme yöntemlerini sistemlerine kolayca ve hızla dahil edebiliyorlar.

Özetle, son kullanıcı ve işletmeler nezdinde bu problemleri ortadan kaldıran fintek çözümlerinin sayısında artış olacağına inanıyorum.

Hakan Erdoğan

Craftgate Kurucu Ortak & CEO’su

Exit mobile version