Mall Report Blog AVM BAŞ TACI KADINLARIMIZIN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM
AVM

BAŞ TACI KADINLARIMIZIN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel Sayımızda dergimizde ağırladığımız KA Danışmanlık Kurucu Ortağı Esra F. Kösoğlu, kadın çalışanlarını kariyer hedeflerine ulaşabilmeleri için her zaman desteklediklerini ifade etti.

İş hayatına adım attığınız ilk günden bu yana karşılaştığınız engeller neler oldu, bu engelleri kaldırma noktasında nasıl bir yol izlediniz?

Çalışma hayatım boyunca kadın olduğum için engellendiğim veya zorlandığım herhangi bir durumla karşılaşmadım. Çalıştığım yerlerde her zaman kadın ve erkeğe eşit davranan, insana ve gelişime değer veren yöneticilerim ve ekip arkadaşlarım oldu. Kendi şirketimi kurmadan önce beraber çalıştığım tüm yöneticilerim ve ekip arkadaşlarımla olan dostluğumuz ve dayanışmamız hala devam ediyor. Bazen kadın olmamın avantajlarını bile yaşadığımı, daha kibar ve saygılı tutumla yaklaşıldığını söyleyebilirim. Aslında ben bu konuda şanslıyım. Maalesef bu durum, her sektörde veya kurumda aynı şekilde olmayabilir. Ancak kadının, gayreti ve çalışkanlığı ile mevcut sıkıntıları aşacağına inanıyorum. Ülkemizde çalışan kadın sayısının gittikçe arttığını görüyorum. Kadın, toplumun temelidir. Başarılı iş hayatı olan bir kadın, eşinin de desteğiyle aile hayatında da başarılı olacak ve özgüvenli, öğrenmeye açık, çalışan, üreten, vatanına faydalı evlatlar yetiştirecektir. Çocukların, çalışan annelerini rol model almaları, onlara verilebilecek en güzel hediyedir.

KA Danışmanlık ve Metromall AVM olarak bulunduğunuz sektörde kadınların yetenek dönüşümünü sağlamak ve sektördeki kadın iş gücünü artırmak adına nasıl bir strateji geliştirdiniz?

Ekonomide ve sosyal yaşamda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi, nüfusun yarısını oluşturan kadınların, yaşamın tüm alanlarına aktif bir şekilde katılımıyla mümkün olabilir. Bu alanların içinde en önemlisi kuşkusuz iş hayatına katılımdır. İşin getirdiği sosyal statü ve ev dışında bir hayatta var olmak, kadınlar için önemli. Metromall AVM’de 200’e yakın personelimizin %60’ını kadınlar oluşturmaktadır. KA Danışmanlık ve Metromall AVM bünyesinde görev yapan kadın çalışanlarımızı her zaman destekliyoruz. Kariyer planlaması ve gelişim konularında gayret gösteren çalışma arkadaşlarımızın önlerini açmaya çalışıyoruz. Şanslı olduğumuz bir konu da, alışveriş merkezimizin yatırımcısının da hiçbir ayrım gözetmeden, tüm personelin fikirlerine ve emeklerine önem verip destek olmasıdır.

Kadının iş hayatındaki yeri, önemi ve başarılı bir kadın yönetici olmanın sırrı sizce nedir?

Başarılı kadın yöneticilerin ortak bazı karakter özelliklerinin ön plana çıktığını görüyorum. Kadınlar, duygusal olarak güçlüdür. Kadınların, duygusal zekaları, empati yeteneği, çok yönlü düşünme olanağı ve ekip çalışmasına yatkınlığı yüksektir. İyi ve takdir edilen bir yönetici olmak için inisiyatif almak, dayanıklı olmak, sorumluluk almaktan çekinmemek, kişisel gelişime, öğrenmeye açık olmak gibi özelliklere de sahip olmak gerekiyor. Sizin aracılığınızla baş tacı kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Exit mobile version