Ana içeriğe atla

nr

YANLIŞ BAYİ ZARAR VERİR

17.10.2016 - 11:38

Asli Börek Operasyon Müdürü Çetİn Cesur: “Yatırımcının doğru markayı seçerken ne kadar dİkkat etmesİ gerekİyorsa kurumsal marka da yola beraber çıkacağı yatırımcıyı o kadar dİkkatlİ seçmelİ…” dedİ.

Verilen franchising, büyüme yolunda nasıl engeller oluşturuyor? 
Büyümeyi ve genişlemeyi hedefleyen kurumsal markalar için verilen franchising bazen engeller oluşturur. Hizmetini ve ürününü daha geniş bölgelere sunmak isteyen marka, o bölgede seçmiş olduğu yanlış bayinin ayak uyduramaması durumunda zarar görmektedir. Bu nedenle yatırımcının doğru markayı seçerken ne kadar dikkat etmesi gerekiyorsa kurumsal marka da yola beraber çıkacağı yatırımcıyı o kadar dikkatli seçmeli…


Doğru olmayan ve engeller oluşturan bayiler/franchiseler için neler yapılabilir? 
Eğitim herkes için doğru çözüm olacaktır. Yatırımcıya izlenmesi gereken kurumsal yol doğru olarak anlatılmalıdır. Markanın geleceğe yönelik projeksiyonu ve bayi olarak yatırımcının sorumlulukları net olarak paylaşılmalı. Ortak menfaatler, kazanımlar ve büyüme hedefleri adım adım paylaşılmalı. Markaya zarar vermeyecek sürede gelişim beklenir, her iki taraf da oluşan durumdan memnun değillerse farklı alternatifler mutlaka bulunmalıdır.


Bayiler/franchiseler istenen seviyeye getirilebilir mi?
Yola çıkarken çizilen tablo yatırımcı için ne kadar gerçekçi olursa yol boyunca yatırımcı da aynı heves ve özveri ile çalışmalarını yürütecektir. Tabii ki bazı yatırımcılar uzun mesafe maratoncu olarak performans gösterecek, bazı yarışçılar kısa mesafede nefesleri yettiği kadar yol alabilecekler. Her franchise aynı seviyede olmasa da istenen seviyeye getirilebilir. 


Doğru bayilik vermek için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli? 
Yatırımcının doğru marka için ne kadar ciddi araştırma yapması gerekiyorsa, markanın da aynı ciddiyetle yatırımcılarını seçmesi gerekir. Maddi imkanlar çoğu zaman doğru bayilik için doğru kriter olmuyor. Kişinin kurumsal marka bilincinin yerleşmiş olması, o işi yapacak hevesinin olması, sektör için doğru aday olması, gelişime ve yeniliklere açık olması sayılabilecek akla gelen ilk kriterler. 


Doğru bayilik vermek için hangi aşamalara ihtiyaç var?
Doğru marka, doğru yatırımcı, doğru nokta, doğru anlaşma ve yeterli sermeye buluştuğu zaman ortaya doğru bayilik çıkmaktadır. Bu bileşenlerden birinin yanlış ya da eksik olması kurulan bayiliğin sorunlu doğmasına neden olur. Sonuç olarak da bundan hem marka hem de yatırımcı zarar görür. Saydığımız bütün etkenlerin çok iyi araştırılıp değerlendirilmesi sonucunda doğru bayiliği vermek ve almak mümkün olmaktadır.

nr

Yukarı