Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

Orta sınıfın büyüyen ihtiyaçlarını karşılamak gerekiyor!

12.05.2017 - 17:17

ESAS GAYRİMENKUL CEO’SU KAZIM KÖSEOĞLU: “SADECE METROPOLLERİN DEĞİL, ANADOLU’NUN DA İHTİYAÇLARINI GÖZETMENİN VE BÜYÜYEN ORTA SINIFIN BÜYÜYEN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMANIN ÖNEM ARZ ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ” DEDİ.

Yatırımcılar yeni yatırımlarının rotasını metropollerden Anadolu’ya çevirdi. Peki, yatırımlar neden Anadolu’ya kaydı? Anadolu’nun tercih edilme nedenleri neler?
Türkiye’nin mevcut durumunda orta sınıfın ekonomik açıdan güçlendiği bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu doğrultuda yatırım şirketleri de orta sınıfı hedefleyen yatırımlara yöneliyorlar. Bu noktada sadece metropollerin değil, Anadolu’nun da ihtiyaçlarını gözetmenin ve büyüyen orta sınıfın büyüyen ihtiyaçlarını karşılamanın önem arz ettiğini düşünüyoruz. Biz de Esas Gayrimenkul olarak; Anadolu’da AVM’si olmayan tüm illeri yeni alışveriş ve yaşam merkezine kavuşturmak, bu alışveriş ve yaşam merkezlerimizi şehrin sosyal buluşma ve çekim noktası haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Şu an Anadolu’da kaç yatırımınız var? Yeni yatırımlar söz konusu olacak mı?
Türkiye’de 4 alışveriş merkezi, 1 hastane ve Balıkesir, Adana ve Lüleburgaz’da inşaat aşamasında olan 3 alışveriş merkezi yatırımımız bulunuyor. Hayata geçirdiğimiz AVM yatırımlarımızdan 41 Burda Kocaeli’de, Esas 14 Burda Bolu’da, Esas 17 Burda Çanakkale’de, Esas 67 Burda ise Zonguldak’ta bulunuyor. Ayrıca inşaat aşamasında olan AVM’lerimizden Balıkesir, Adana ve Lüleburgaz’daki yatırımlarımız da Anadolu’ya yönelik yatırım politikamızı destekliyor.

Anadolu’da doğru bir yatırım için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
Esas Gayrimenkul olarak; potansiyel taşıyan illerimize yatırım yapmaya öncelik veriyoruz. Alışveriş ve yaşam merkezi yatırımı gerçekleştireceğimiz şehirlerde üniversite olmasına önem veriyoruz. Aynı zamanda alışveriş merkezinin belli bir büyüklükte olmasına, doğru kiralama ve yönetme imkanı sunmasına dikkat ediyoruz.  Bu kriterler bir arada çok kolay bulunmuyor, ama Anadolu’daki tüm illeri yeni alışveriş ve yaşam merkezine kavuşturmak, bu alışveriş ve yaşam merkezlerimizi şehrin çekim merkezi haline getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Anadolu’da gerçekleştirilen AVM yatırımları, şehre neler katıyor? AVM’lerin toplumsal etkileri neler oluyor?
AVM ziyaretçilerini sadece alışveriş yapanlar olarak sınırlandırmamak gerekir. AVM’ler alışverişin yanı sıra sosyalleşmek, eğlenmek için tercih ediliyor. Biz de Esas Gayrimenkul olarak sadece alışveriş yapılan klasik alanlar yerine, hep altını çizdiğimiz gibi sosyal alanlar yaratmayı kendimize ilke ediniyoruz. AVM’lerimizi açarken, bölgelerin iklimi gibi noktaları da göz önüne alarak, kentin insanlarının tercihlerine, alışkanlıklarına, ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap vermeye çalışıyoruz. Tüm bu hassasiyetimiz ve geniş bakış açımız sayesinde AVM’lerimizi, bulunduğumuz şehrin buluşma, yaşam ve eğlence merkezi haline getiriyoruz. Ziyaretçilerimiz yeme-içme, alışveriş yapma, keyifli vakit geçirme, buluşma gibi tüm ihtiyaçlarını AVM’lerimizde karşılayabiliyorlar. Böylece farklı ihtiyaçlarını aynı alanda karşılayabilen ziyaretçilerimiz vakitlerini daha verimli geçirebiliyorlar.

nr

Yukarı