Ana içeriğe atla

yu7676

MALLREPORT

JLL Türkiye ile perakende sektörü yeni bir mecra kazanıyor

17.10.2016 - 15:06

JLL Türkiye, hem yerli mobilya pazarına hem de perakende sektörüne yepyeni bir mecra kazandırmaya hazırlanıyor.

Ticari gayrimenkul üzerine finansal ve profesyonel hizmetler sunan JLL Türkiye, “Uzman Merkezler” dönemini “Ev Dekorasyon Merkezleri” projesiyle başlattı. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) işbirliğiyle gerçekleştirilen projenin yerli üretimi canlandırması hedefleniyor. İlkini 400 milyon TL yatırım değeri olan “Homecity” projesi ile Pendik’de başlatacak olan JLL Türkiye, 2-3 yıl içerisinde 8-10 merkeze ulaşmayı öngörüyor. Hali hazırda daha önce açılmış ve arzu edilen ziyaretçilere ulaşmamış, ancak lokasyon ve büyüklükleriyle bu merkezlere dönüşmeye uygun olan projeler de bu sayede ekonomiye kazandırılacak. 2-3 yıl içerisinde Türkiye’de pek çok bölgeye yayılması planlanan “Ev Dekorasyon Merkezlerinin” çok kısa bir zaman içerisinde Kuzey Irak gibi yakın coğrafyada da açılması planlanıyor.


SEKTÖR 15 BİN KONUTLA CANLANACAK
Türkiye’de kentsel dönüşümle birlikte 15 milyon yeni konutun oturuma hazır olacağını belirten JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, yaşanan gelişmeler ışığında “Uzman Merkezler” kavramının önem kazandığını söyledi. “Özelliklerine göre ayrışan AVM’lere yaklaştık” diyen Alkaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yeni merkezler ile alışveriş sektörüne mevsimselliğin dışında bir satış imkanı sunmayı planlıyoruz. Bu merkezleri tüm Türkiye için erişilebilir kılacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığından ötürü Homecity projesi alışveriş turizminden beslenecek. Havayolu firmaları ile yapacağımız kampanyalarla Türkiye’nin her yerinden günlük mobilya alışverişi için gelinmesini sağlayacağız. Alışveriş onlardan, ulaşım ve kargolama ev dekorasyon merkezlerinden olacak.” Diğer yandan bugüne kadar mobilya firmalarının yüksek hacimli yer ihtiyacından ötürü AVM’lerde yer bulamaması sorununa da çözüm bulunmuş olunacak.

“EVMERKEZ”LERİ ÖNCE GASTROMERKEZLER, SONRASINDA KADIN VE GENÇMERKEZLER İZLEYECEK
Kasım ayı içerisinde açılması planlanan ve Türkiye genelinde sayılarının 10’a ulaşması beklenen ilk evmerkezlerinin ardından “Uzman Merkezler” konsepti “Gastromerkezler” ile hayat bulacak. Önümüzdeki dönemde bugün AVM’lerin içerisinde yüzde 20-25’leri bulan yeme-içme ünitelerinin yüzde 50’lere çıkmasını planlanıyor. Ulusal mutfakların yanı sıra etnik ve uluslararası mutfakların yer alması beklenen bu merkezlerin ilki Ankara’nın ilk AVM’si Atakule ile hayata geçecek.


CADDESİZ BÜYÜK KENT OLMAZ
Caddelerdeki mağazalar ile ilgili son dönemde gündeme gelen konuları ele alan Alkaş: “Caddeleşen merkezler olduğu kadar, AVM’leşen caddeler söz konusu. Caddelerdeki sıkıntıyı aşmanın en önemli çözümlerinden biri caddeleri AVM gibi yönetmekten geçiyor” dedi.

,

Yukarı