Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

ESAS GAYRİMENKUL’DEN ÜLKE EKONOMİSİNE VE SEKTÖRE KATKI

10.03.2017 - 16:18

Esas Gayrimenkul CEO’su Kazım Köseoğlu: “Esas Gayrimenkul’ ün köklü yatırım gücünden de yararlanarak, sadece alışveriş yapılan klasik alanlar yerine, hep altını çizdiğimiz gibi sosyal alanlar yaratıyoruz” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki büyük yatırımlarıyla müşterilerinin beklentilerini en iyi ve en profesyonel şekilde karşılamak, onlara en doğru hizmeti verebilmek amacıyla 2009 yılında kurulan Esas Gayrimenkul, faaliyetlerine ticari gayrimenkul projelerine yatırım yaparak başladı. Kurtköy Aeropark, Maltepe Ofispark, Kavacık Esas Plaza, 14 Burda AVM, 41 Burda AVM, 17 Burda AVM ve 67 Burda AVM’lerine ek olarak 2018 yılında da 01 Burda AVM, 10 Burda AVM ve 39 Burda AVM projelerini hayata geçirmeyi planyan Esas Gayrimenkul, bu üç proje yatırımı ile toplam 360 bin metrekare kiralanabilir alana ulaşmayı hedefliyor. Bu projelerin toplam yatırım miktarı ise 600 milyon dolar civarında…

Öncelikle Esas Gayrimenkul hakkında bizlere kısaca bilgi verir misiniz?
Faaliyetlerine 2009 yılında, ticari gayrimenkul projelerine yatırım yaparak başlayan Esas Gayrimenkul; Türkiye’de ve yurt dışında yatırım fırsatlarına odaklanan; en genç, en dinamik ve en yenilikçi şirketlerden birisi konumundadır. 
Esas Gayrimenkul olarak başlıca yurt içi projelerimiz; Kurtköy Aeropark, Maltepe Ofispark, Kavacık Esas Plaza, 14 Burda AVM, 41 Burda AVM, 17 Burda AVM ve 67 Burda AVM. 2018 yılında da 01 Burda AVM, 10 Burda AVM ve 39 Burda AVM projelerimizi hayata geçirmiş olmayı planlıyoruz. Bu üç proje yatırımı ile toplam 360 bin metrekare kiralanabilir alana ulaşmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda toplam yatırım miktarımızın ise 600 milyon dolar olduğunu belirtebiliriz.
Yurt dışında da yatırımlarımıza aktif bir şekilde devam eden bir firma olarak İngiltere’de toplamda 6 adet alışveriş merkezi ve 11 adet ofis binası; New York Manhattan’da da 1 otel, 2 ofis binası projemiz öne çıkıyor. İngiltere’de toplamda 350 bin metrekarelik bir kiralanabilir alanı ortaklarımız ile yönetiyoruz. Esas Gayrimenkul olarak yurt içinde ve yurt dışında ticari gayrimenkul alanında yatırım yapmaya hızla devam edeceğiz.
Esas Gayrimenkul olarak; her iki senede 3 tane yeni AVM yapma hedefiyle hareket ediyor, bu anlamda 2018 yılında da 3 tane AVM açmayı hedefliyoruz. AVM yatırımı gerçekleştireceğimiz şehirlerde üniversite olmasına önem veriyoruz. Aynı zamanda AVM’nin belli bir büyüklükte olmasına, doğru kiralama ve yönetme imkanı sunmasına dikkat ediyoruz.  

Bir Esas Gayrimenkul projesi olan “Esas 17 Burda AVM”yi kısaca tanıtır mısınız?
Çanakkale’nin merkezinde halkın tüm ihtiyaçlarına çözüm bularak; alışverişin yanı sıra yeme-içme, kültür-sanat ve eğlencenin de tek adresi olma hedefiyle hayata geçirilen Esas 17 Burda AVM; toplamda 36 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 120 mağazası ile ulusal ve dünya markalarının yüzde 80’ini tek bir çatı altında buluşturuyor. Esas 17 Burda AVM;  bin araç kapasiteli otoparkı, 2 bin 400 metrekarelik hipermarketi, bin metrekarelik elektronik marketi, 10 bin 500 metrekarelik anchor moda mağazaları ile alışverişin en kapsamlı halini ziyaretçilerine sunuyor. 
Bir kültür ve üniversite kenti olarak öne çıkan Çanakkale’de yer alan Esas 17 Burda AVM, sosyal olarak da güçlü bir yatırıma ev sahipliği yapıyor. Bin 800 metrekarelik sinema alanı ve toplamda 8 adet sinema salonu, bin 800 metrekarelik eğlence alanı ile Esas 17 Burda AVM; Çanakkale halkı için sosyal hayatın ve eğlencenin kalbi konumunda. Esas 17 Burda AVM 3 bin 600 metrekarelik food-court alanı, 2 bin metrekarelik kafe&restoran alanları ile misafirlerine unutulmaz lezzet deneyimleri sunuyor. Açık ve kapalı alanlı mimarisi, meydanlardaki kafeleri, restoranları ve özel alanları, yeşil bahçeleri ve dinlenme noktaları ile de hayatın keyfini her an doyasıya yaşamak isteyenlerin buluşma noktası olarak öne çıkıyor.

Proje için neden Çanakkale seçildi? Lokasyon seçiminde öne çıkan unsurlar neler oldu?
Esas Gayrimenkul olarak; Anadolu’da AVM’si olmayan tüm illeri yeni alışveriş ve yaşam merkezine kavuşturmak, bu alışveriş ve yaşam merkezlerimizi şehrin sosyal buluşma, çekim noktası haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Bu anlamda Esas Gayrimenkul’ün köklü yatırım gücünden de yararlanarak, sadece alışveriş yapılan klasik alanlar yerine, hep altını çizdiğimiz gibi sosyal alanlar yaratıyoruz. AVM’lerimizi açarken, bölgelerin iklimi gibi noktaları da göz önünde bulundurarak, kent halkının tercihlerine, alışkanlıklarına, ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap vermeye çalışıyoruz. 
Bu anlamda Esas Gayrimenkul olarak; Ege ve Avrupa kültürünün harmanlandığı Çanakkale’de yatırım yapmaya karar verdik. Çanakkale; yaklaşık 500 bin kişilik toplam nüfusu, 44 bin 500 kişilik üniversite öğrencisi profilinden oluşan genç nüfus potansiyeli, coğrafi konumu, deniz ve kara ulaşımı imkanları yönünden Türkiye’nin dışa açılan kapılarından biri olması; bünyesinde bulundurduğu sanayi kuruluşları, yabancı şirketler, Çanakkale Boğazı, Çanakkale Limanı, organize sanayi bölgeleri ile de bizim için cazip bir yatırım noktası oldu. 

17 Burda AVM’de yer alan perakende mağazalarına yönelik sunulan özel avantajlar ve ayrıcalıklar var mı?
Bizlerle birlikte çalışan müşterilerimizin ve AVM’lerimizde bulunan yatırımcılarımızın, Esas Gayrimenkul gibi köklü bir kuruluşa güven duyarak daha emin bir şekilde çalışmalarına devam ettiklerini belirtebilirim. Yatırımlarımıza devam ederken, sektörün gelişmesine de katkı sağlıyoruz. Yatırımlarımızın bulunduğu şehirlere katma değer sağlarken, müşterilerimize ve AVM’lerimizde bulunan yatırımcılarımıza da çeşitli fırsatlar sunuyoruz.

17 Burda Alışveriş Merkezi ile Çanakkale’de neler değişti? AVM Çanakkale’ye neler kattı?
AVM’lerimizi açarken, çok çeşitli alanlarda farklılaşmayı hedefliyoruz. Bölgelerin iklimleri gibi noktaları da göz önüne alarak, kentin insanlarının tercihlerine, ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap vermeyi esas alıyoruz. Bu sebeple AVM yatırımlarımızı sosyal yatırımlar olarak değerlendiriyoruz.
Çanakkale’nin en büyük alışveriş ve yaşam merkezi olma özelliğine sahip olan Esas 17 Burda AVM’de; dünya standartlarındaki özellikleri ile Çanakkale’yi beklediği markalar ile tanıştırmaya, alıveriş alışkanlıklarını değiştirmeye ve yeni deneyimlere davet ediyor.
Çanakkale’de yaklaşık bin 800 kişiye ciddi bir istihdam yaratan Esas 17 Burda AVM; bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Bundan sonra da Çanakkale halkına yaraşır hizmetler sunmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Şu an Çanakkale’de ciddi yatırımlar söz konusu. Peki, bu yatırımlar 17 Burda AVM’yi sizce nasıl etkiler?
Medeniyetlerin, kültürlerin ve tarihin kesişme noktası olarak değerlendirilen Çanakkale, yatırımcılar için de oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Bu anlamda özellikle son yıllarda Çanakkale’ye farklı alanlarda yatırımlar gerçekleştiriliyor. Gelişime açık Çanakkale’nin gerçekleşen yatırımlar ile daha da ilerleyeceğini düşünmekteyiz. Tüm bu yatırımlar sayesinde sosyo-ekonomik düzeyin daha da gelişeceğini ve alışkanlıkların farklılaşacağını düşünüyoruz. Bu anlamda yatırımların Esas 17 Burda AVM’yi de olumlu etkileyeceğini kanısındayız. 

Son olarak, 2017’ye özel Esas 17 Burda AVM’nin plan ve projeleri neler?
Esas 17 Burda AVM olarak 2017 yılında da ziyaretçilerimizi birbirinden özel sürprizlerle bir araya getireceğiz. Ayrıca Çanakkalelilerin yaşam ve buluşma noktası olmayı hedefliyoruz. Bu anlamda bu yıl da sosyal yaşam alanları sunabileceğimiz farklı projeler ile Çanakkaleliler ile buluşacağız.

nr

Yukarı