Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

4 milyar TL’lik gayrimenkul devi doğdu

10.03.2017 - 16:11

TÜRKİYE’DE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE SIRALAMAYI DEĞİŞTİREN DEV BİRLEŞME AKİŞ VE SAF GYO ARASINDA GERÇEKLEŞTİ. AKİŞ GYO A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ GÖKŞİN DURUSOY, “BU BİRLEŞME İLE ÖZKAYNAK BÜYÜKLÜĞÜ AÇISINDAN ÖZEL SEKTÖR GYO’LARI ARASINDA 3. SIRAYA YÜKSELDİK. YENİ ŞİRKET TEMETTÜ POTANSİYELİ, REKABET AVANTAJI VE PROJELERDE HAREKET KABİLİYETİ SAĞLAYACAK” DEDİ.

Akkök Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüren AKİŞ GYO, Türkiye’nin lider gayrimenkul yatırım ortaklıklarından SAF GYO ile birleşti. Birleşmeyle, iki şirket faaliyetlerine AKİŞ GYO çatısı altında devam edecek. Birleşmeden önce SAF GYO bünyesinde bulunan Akasya Alışveriş Merkezi; Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin de sahibi olan AKİŞ GYO çatısı altına girdi. AKİŞ GYO’nun birleşme sonrası özkaynak değeri 2.5 milyar TL’ye, toplam varlıkları 4 milyar TL’ye ve yıllık kira geliri 320 milyon TL’ye yükselecek. AKİŞ GYO bu birleşmeyle Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklıklarından birisi oldu.

“REKABET GÜCÜMÜZ ARTACAK”
AKİŞ GYO A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gökşin Durusoy, SAF GYO’yu bünyelerine katarak yollarına daha güçlü şekilde devam ettiklerini belirtti. İki kurumun kaynaklarının birleşmesinin ekonomik, operasyonel ve rekabet gücü açısından önemli avantaj sunacağını aktaran Gökşin Durusoy, “Operasyonel açıdan bakılınca alışveriş merkezlerinin doğrudan tek merkeze raporlamasının standardizasyon ve kurumsallaşmaya sağlayacağı katkı ile karar alma süreçleri kısalacak, yönetim avantajı yaratılacak. Marka bilinirliği yaratma konusunda büyük ve daha güçlü tek bir şirketin öne çıkmasının sağlayacağı faydalar da önemli” dedi. Birleşme sonrasında doğan daha büyük şirketin rekabet avantajı sağlayacağını da vurgulayan Durusoy, “Şirketin bilanço büyüklüğü düşünüldüğünde potansiyel proje kapsamı genişleyecek, proje geliştirme gücü artacaktır. Birleşme ile AKİŞ GYO önemli bir kira gelirine sahip olacak. Şirket, önemli temettü dağıtma potansiyeline kavuşacak” diye konuştu.

CADDE MAĞAZACILIĞINA 420 MİLYON TL YATIRDI
420 milyon TL yatırımla yükselen cadde projelerinin 2018 yılında tamamlanacağını belirten Durusoy projeler hakkında şu bilgileri verdi:
“Ağırlıklı olarak perakende üniteler içeren cadde projelerimiz, sektörün ihtiyaçlarına göre modern biçimde tasarlanarak Bağdat Caddesi’nin prestijine katkıda bulunacak. Cadde mağazacılığında ilk işbirliğimizi Beymen ile gerçekleştiriyoruz. Suadiye’de Beymen için dünya standartlarındaki mimari yaklaşımımızla gerçekleştirdiğimiz özel mağaza eylül ayında kapılarını ziyaretçilerine açacak.

YENİ MARKASI: AKAPARTMAN
Ayrıca Durusoy, AKİŞ GYO yeni markası Akpartman ile de prestijli ve hayat dolu lokasyonlarda, yenilikçi ve özgün tasarımları, eşsiz mimari özellikleriyle yeni yaşam alanları oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Akapartman markalı ilk proje olan “Akapartman Suadiye”, 3+1 ve 4+1 dubleks tipi seçenekleriyle ve panoramik deniz manzarasıyla her detayı düşünülmüş özel tasarımı ile dikkat çekiyor.

BEYKOZ’A 150 MİLYON TL’LİK PROJE
Beykoz bölgesinde de yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini ifade eden Gökşin Durusoy, 2018 yılında 40 bin metrekare alan üzerinde 150 milyon TL’lik yatırımla konut ve ticari alanların bulunduğu projeye başlayacaklarını sözlerine ekledi.
 

nr

Yukarı