Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

250 milyon Euro’ya ‘üstü açık’ alışveriş

12.05.2017 - 17:07

Rönesans’ın İstanbul Küçükyalı’da inşa ettiği Hilltown AVM, alt katları kapalı üst katı açık konsepte sahip. Eylül sonunda açılacak merkezin İstanbul’da ilk beşe girmesi hedefleniyor.

Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özgümüş, şu anda AVM’deki mağazaların yüzde 65’ini doldurduklarını belirterek, “Vakko, Vakkorama, Vakko Patisserie, Boyner, İnditex Grubu’nun yedi markası, H&M, Cinemaximum, Damat, Derimod FLO gibi markalar burada yerini aldı. Yeni markalarla da görüşme aşamasındayız. Yurt dışından ilk kez bu proje için gelecek markalar vardı ancak son anda olmadı” dedi.

İLK BEŞTE OLACAK
Özgümüş, proje alanını 49 yıllığına yap, işlet, devret modeliyle aldıklarını, AVM ve otel projesinin inşaatının üç yıldır sürdüğünü aktararak, “Açık ve kapalı alan konseptiyle Türkiye’de ilk AVM olacak. Dünyada da bu tarz bir yapı yok. Yüzde 60’ı yani ilk iki katı kapalı. Yüzde 40’ı yani üst katları ise açık. Üst katlarda deniz manzaralı restoranlar olacak. Türkiye’de tamamı açık ya da tamamı kapalı AVM istenmiyor” diye konuştu.
Murat Özgümüş, “Hilltown, İstanbul’da en yüksek ciro oranı yakalamayı hedeflediğimiz alışveriş merkezimiz. İstanbul genelinde tüm alışveriş merkezleri içinde ise ilk 5’te olmasını hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.  AVM’de 2 bin 500 kişiye de iş olanağı sağlanacak.
Rönesans Gayrimenkul Genel Müdürü Hasan Şimşek de, RGY olarak 2016 yılını hedefleri doğrultusunda kapattıklarını belirterek, 2017 yılında da yatırımlarına ara vermeden devam edeceklerini kaydetti. Şimşek, “Bu yılın ilk hedefi İzmir Optimum’u genişletmekti. Geçen ay bunu hayata geçirdik ve bölgenin hizmetine sunduk. Sıra Hilltown ve İstanbul Piazza projelerimizde” dedi.

EURO İLE KİRALAMA
Hasan Şimşek, Hilltown’da da kiralamayı Euro üzerinden yapacaklarını belirterek, “Yüzde 7 faiz ile Türk Lirası borçlanabilirsek, o zaman kiralar TL olur. Şu anda yüzde 15 faizle borçlanabiliyoruz. Euro ile kiralama yapan kiracılar, 2008-2012 döneminde yüzde 15 avantaj sağlamıştı. Biz yatırımcılar olarak büyük risk alıyoruz. Bugün Avrupa’da bir perakendeci ile 10 yıl kontrat yaparsanız ayrıldığınızda geri kalan yılların kirasını vermek zorundasınız. Türkiye’de ise hiç cezasız çıkabiliyorsunuz” diye konuştu. 

İLK YILINDA 12 MİLYON ZİYARETÇİ 
Hilltown, Rönesans’ın Türkiye’de geliştirdiği 12’inci AVM özelliğini taşıyor. AVM’de ilk yıl için 12 milyon ziyaretçi hedefleniyor. Grup bünyesinde Optimum, Piazza, Kozzy gibi AVM’ler bulunuyor. Hilltown’ın 63 bin metrekare kiralanabilir alanı ve yaklaşık 2 bin metrekare de eğlence alanı var. 12 sinema salonu, 40 kafe, restoran ve 2 bin 400 araçlık otoparkı bulunuyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni yapılacak Marmara Üniversitesi yerleşkesi, Turkcell, Bosch ve TED Rönesans Koleji gibi yerlere komşu olan Hilltown, metroya 250 metre, sahile 10, Kadıköy’e 15, Sabiha Gökçen’e 30, birinci köprüye 15 dakika uzaklıkta. 

ANADOLU’DA YENİ PROJELER 
Rönesans Gayrimenkul’un diğer projeleri hakkında da bilgi veren Hasan Şimşek, “Şu anda 12 AVM’de 450 bin metrekarelik kiralanabilir alanımız var. Hedefimiz bunu 2020’ye kadar 300 bin metrekare daha artırmak. Yeni AVM projelerimiz de var. İstanbul Maltepe’de, İzmir Karşıyaka, Antalya ve Bursa’da 2020 yılına kadar yeni projelerimiz hayata geçmiş olacak. Maltepe’deki projemiz devam ediyor. Antalya ve Bursa’da da arazilerimiz hazır” dedi.

nr

Yukarı