Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

VERİMLİLİĞİMİZİ VE PERFORMANSIMIZI ARTIRMAYA ODAKLANIYORUZ

14.02.2020 - 11:05

Krizleri bir detoks dönemi olarak gördüklerini ifade eden Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Krizler, yönetim becerilerinin ön plana çıktığı; görülmeyen maliyetlerin gözden geçirildiği bir dönem oluyor. Bu anlayışla verimliliğimizi ve performansımızı artırmaya odaklanıyoruz.” dedi. 

Perakende sektörüne girişiniz nasıl oldu? Kaç yıldır bu sektördesiniz? 
Çocukluğunda dayısının mağazasında satış yapmaya hevesli ve bu konuda yetenekli biri olarak üniversitede okurken her şeyden önce iş hayatında başarılı olmayı hayal ettim. Başarı bursu aldığımdan kamu kurumlarında doğrudan çalışma imkânım olmasına rağmen özel sektörde kendi işimi yapmaya karar verdim ve kardeşim Halidun Orakçıoğlu ile 1986 yılında Orka Tekstil’i kurduk. Orka Tekstil olarak kurulan ve farklı segmentlerde farklı hedef kitlelere hitap eden birden çok markayı bünyesinde barındıran şirketimiz 2012 yılında aramıza katılan yabancı yatırım ortaklarımız ile Orka Holding’e dönüştü. Şu anda Orka Holding olarak dünyada 80 ülkedeki 420 mağazamızda kendi markalarımız Damat Tween ve D’S Damat ile kendi koleksiyonlarımızı müşterilerimize sunuyoruz. 
 

BAŞARILI OLMANIN İLK ŞARTI: DENEMEK
 

Perakende sektöründe başarılı olmanın ilk şartı nedir?
2005 yılında Monte Carlo’da gerçekleşen dünyanın en kapsamlı girişimcilik yarışmasında ülkemizi temsil ederken duyduğum ve aklıma kazıdığım bir tanım vardır: “Gerçek girişimci, yaşadığı her türlü olumsuzluğa rağmen bunlardan ders çıkartarak denemeye devam etme cesareti gösterebilendir.” Bana kalırsa herhangi bir sektörde başarılı olmanın ilk şartı denemeye devam etmektir. Elbette bunun yanı sıra iyi pazar araştırması, marka için doğru DNA ve hedef kitle analizi çok önemli.

VERİMLİLİĞE VE SONUCA ODAKLANMAK ÖNEMLİ
 

Yaşanabilecek tüm olumsuzluklara karşı nasıl bir kriz yönetimi planı yapıyorsunuz? 
Zor dönemlerde yapılması gerekenin tüm yumurtaları aynı sepete koymamak olduğunu söyleyebilirim. Kendi içinizde dengeleri oluşturmak, maliyetleri gözden geçirmek, performans değerlendirmesi yaparak verimliliğe ve sonuca odaklanmak önemli diyebilirim.  Biz krizleri artık detoks dönemi olarak görüyoruz. Krizler, yönetim becerilerinin ön plana çıktığı; görülmeyen maliyetlerin gözden geçirildiği bir dönem oluyor. Bu anlayışla verimliliğimizi ve performansımızı artırmaya odaklanıyoruz.  
 

EĞİTİM PROGRAMLARI SEKTÖRE NİTELİKLİ KİŞİLER KAZANDIRIYOR
 

Nitelikli personel istihdamı sağlamak için açılan eğitim programlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektöre nasıl katkı sağlar? 
Sektöre nitelikli eleman yetiştirmek adına verilen tüm eğitimlerin mutlaka yararlı olduğunu düşünüyorum. Biz 2005 yılında bir Avrupa Birliği Projesi olarak 15 milyon Euro destek alan ve sektöre en büyük katkıyı yaptığına inandığım, donanımlı gençler yetiştirmenin yanı sıra sektörün vizyonunu da genişleten İstanbul Moda Akademisi’ni kurduk. Bu projenin yetiştirdiği genç yetenekleri gördükçe, verdiğimiz emeklerin karşılığını aldığımızı düşünüyorum ve İMA’daki gibi eğitim programlarının her zaman sektöre nitelikli kişiler kazandıracağına inanıyorum. 
 

İŞİN MUTFAĞINI BİLMEK GEREKİYOR
 

Başarılı bir yönetici olabilmek için hangi pozisyon/süreçlerden geçmek gerekiyor?
Bana kalırsa herhangi bir işi yönetebilmek için öncelikle o işin mutfağını bilmek gerekiyor. Bir şirket yönetecekseniz, o şirketin tüm departmanlarında işin nasıl yürüdüğünü öğrenmiş ve bizzat yapmış olmanız gerekli diye düşünüyorum. Ben şahsım adına diyebilirim ki, bugüne gelene kadar bir tekstil firmasında bulunan neredeyse tüm departmanlarda çalıştım. Bu deneyim bana hem şirketimizde çalışan arkadaşlarıma empati 
ile yaklaşma şansı veriyor hem de işlerin yapılış süreçlerini daha iyi yönetme imkânı sağlıyor.
 

EMPATİ SAHİBİ OLMALISINIZ!
 

Yeni nesil yöneticileri nasıl görüyorsunuz? Sektöre yeni giren yöneticilere nasıl tavsiyeleriniz var?
Bilgiye ulaşmak artık eskisinden çok daha kolay. Dolayısıyla artık çok daha donanımlı ve çok daha hızlı öğrenen bir nesil yöneticilik basamaklarını tırmanıyor. Sektördeki gelişmeleri çok daha yakından takip eden ve geleceğe dönük fikirleri bizlerden çok daha farklı bir yönde ele alan, gözlem yeteneği yüksek bir nesil olduklarını düşünüyorum. Tüm bu iyi özelliklerin yanı sıra tavsiyem empati sahibi olmalarıdır. Yöneticilik, bir ekibi aynı hedefe doğru istikrarlı bir şekilde yürütebilmek ise eğer, bunun en önemli anahtarı empati kurabilmektir. 

damat twen

 

TAVADA TAVUK

Yukarı