Ana içeriğe atla

ggh

TASARIM GÜCÜMÜZLE TÜRKİYE’YE 16 MİLYAR DOLAR KAZANDIRDIK

24.02.2021 - 14:31

28. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın final gecesinde konuşan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Türkiye’nin kilogram ihracat ortalamasını 16’ya katlayıp, her yıl yaklaşık 16 milyar dolar net döviz kazandırıyorsak bu farkı yaratmada tasarımın büyük katkısı var” dedi.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından düzenlenen 28. KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın finali Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin katılımıyla ilk kez dijital ortamda gerçekleştirildi. İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe gecede yaptığı konuşmada KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması ile yüzlerce genç yeteneği Türk moda endüstrisine kazandırdıklarını söyledi. Türkiye’de tasarıma yatırım yapan ilk sektör olduklarını vurgulayan Gültepe şöyle devam etti:

“KOZA ile tasarım dünyasına adım atan birçok isim bugün yerli ve yabancı markalar için koleksiyon hazırlıyorlar. Gücümüze güç katan genç yeteneklerimizin özgün tasarımlarının da katkısı ile kilogram başına ortalama ihracat birim fiyatımız 16 dolar düzeyinde bulunuyor. Katma değerli ihracatta mücevher ve savunma sanayinin ardından üçüncü sıradayız. Bu alanda imalat sanayi sektörleri arasında açık ara lideriz. Türkiye’nin ortalama ihracat birim fiyatının 1 dolar seviyelerindeyken biz 16 kat daha yüksek katma değerli ürün ihraç ediyoruz.   Katma değerli ihracatta zirvedeysek ve ülkemize her yıl yaklaşık 16 milyar dolar net döviz kazandırıyorsak bu farkı yaratmada tasarımın büyük payı var.”

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da tekstil ve hazır giyimin Türkiye ekonomisin genlerine işleyen iki sektör olduğunu vurguladı. Bu iki sektörün Türkiye’nin 80’li yıllarda başlayan ihracat atağında büyük rol oynadığının altını çizen Turagay, “Hazır giyimde bugün kilogram başına ortalama 16 dolardan ihracat yapıyoruz. Modayı tasarımla desteklersek, tasarımı bir kültür haline getirebilirsek 25-30 dolarları rahatlıkla bulabiliriz.” dedi.

DÜNYADA YAŞANAN GELİŞMELER HAZIR GİYİM SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNÜ AÇTI 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de konuşmasında, Türkiye’nin katma değerli ihracatını arttırmak için çalıştıklarını söyledi. Özellikle bu yıl dünyada yaşanan gelişmelerin hazır giyim sektörünün önünü açıp parlattığının altını çizen Gülle, “İnanıyoruz ki 2021’deki ‘yeni normal’ ve tedarik zincirindeki değişimle sektör çok daha büyük imkânları yakalayacak, çok daha fazla sipariş alıp bugünkü rakamların çok daha üstünde ihracata imza atacağız.” diye konuştu.

KOZA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Yarışmada 10 finalist arasından Nadin Altıparmak birinci, Gülşah Aypak ikinci, Lidya Zenginel ise üçüncü oldu. Yarışmanın birincisine 50 bin, ikincisine 25 bin, üçüncüsüne ise 15 bin TL para ödülünün yanı sıra yurt dışında eğitim ve yabancı dil eğitimi hakkı verildi.

nb

Yukarı