Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

TAMPF ve Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ‘Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Bilgilendirme Toplantısı’

07.11.2017 - 14:02

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) birkaç senedir sektörün önemli bir gündemi olan ‘Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Kullanım Zorunluluğu’ konusunda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da katılımıyla geniş kapsamlı bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Gelir İdaresi Başkanlığı Denetim ve Uyum Yönetimi Dairesi Grup Başkanı Sn. Abdullah Kiraz ve Şube Müdürü Sn. Salih Sarı’nın, organize perakendenin geçiş süreçleri ve mevzuat ile ilgili bilgi verdiği, LC Waikiki, Watsons ve Migros firmaları yetkililerinin de geçiş sürecinde yaşadıkları deneyimleri ve son tebliğ ile ilgili görüşlerini aktardıkları toplantıya sektörden yaklaşık iki yüz kişi katıldı. TAMPF Genel Sekreteri Burak Ünaldı toplantının açılış konuşmasında Gelir İdaresi Başkanlığı’na süreçteki yapıcı yaklaşımları ve diyaloğa açık tutumları nedeni ile sektör adına teşekkür etti.

Organize perakende sektörünü temsilen sunum ve konuşmalar yapan LC Wakiki, Watsons ve Migros firmalarının yetkilileri de geçiş süreçleri, yeni uygulamanın sektöre etkileri konusunda kendi deneyim ve görüşlerlerini detaylı olarak paylaştılar.

Gelir İdaresi Başkanlığı adına söz alan Sn. Abdullah Kiraz ise uygulamanın esaslarını ve sistem ana mimarisini anlattıktan sonra; yeni yapıyla ilgili olarak perakende firmalarının izlemeleri gereken yollar hakkında aydınlatıcı bilgiler verdiler. Abdullah Kiraz, ilk düzenlemeden sonra TAMPF’ın sektör adına maliyet düşürücü ve “orta yolu bulmaya yönelik” yapıcı önerilerini dikkate alarak düzenlemeye uzun çalışmalar sonucu son halini verdiklerini belirtti. Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz geçişleri konusunda ilk ağızdan bilgi alma imkan bulan toplantı katılımcıları; yaklaşık iki buçuk saat süren toplantıda tüm sorularını GİB Yetkililerine sorma fırsatı buldular.

nb

Yukarı