Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

SMG’den restoranlara özel müzikler

02.08.2017 - 10:35

Dijital müzik yayıncılığının lider şirketi SMG, hizmet verdiği restoranların türünü, marka kimliğini, hedef kitlesini ve lokasyonunu göz önünde bulundurarak özel listeler oluşturuyor. Buna göre, fast food mağazalarda hızlı ritimli müzikler dinlenirken, günümüzde alışveriş merkezleri içinde de sıklıkla gördüğümüz fine dining restoranlarda ise caz, chill-out ve lounge tarzları ön plana çıkıyor.

Müziği teknoloji ile birleştirdiği etkin çözümleriyle 450’nin üzerinde firmaya 8 bin 500’e yakın noktada müzik, anons, reklam, yazılım, ses sistemi ve görüntü hizmetleri sunan SMG, restoranlar için özel çalışmalar yapıyor. Profesyonel DJ ve müzik direktörlerinden oluşan SMG Müzik Departmanı’nın hazırladığı listelerde, restoranın türü, imajı, lokasyonu ve hitap ettiği kitle gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor. 

DOĞRU MÜZİK TÜKETİCİNİN MARKAYA BAĞLILIĞINI ARTIRIYOR
Restoranlarda doğru müzik seçiminin tüketicilere özel bir deneyim yaşattığını söyleyen SMG Yönetim Kurulu Başkanı Gül Gürer Alimgil, “İyi seçilmiş müzik, tüketicilerin zihninde olumlu bir imaj yaratırken, markayla duygusal bir bağ kurulmasına da yardımcı oluyor. Müzik, kişilerin psikolojisini öylesine etkileyebiliyor ki, mekanda kalma süresini ve buna bağlı olarak harcamaları artırabiliyor” diye konuştu.

RUHU DOYURAN MÜZİKLER!
“İşletmeciler, ruhu doyuran müzikle mideyi doyuran gıda arasında ilişki kurabilirlerse daha verimli sonuç alabilirler” diyen Alimgil, restoran türüne göre müzik seçimine şöyle bir örnek veriyor, “Mideyi doyuran gıda üç dakikada servis edilen hamburger ise, yiyenin ruhunu doyuracak müzik de bu tempoya ayak uyduracak şekilde hızlı olmalıdır. Ancak alışveriş merkezlerinden bahsedecek olursak, günümüzde artık birçok fine dining restoran buralarda yer alıyor. Güzel bir sohbet eşliğinde dört saat mekanda kalacak müşteri kitlesine, onların ruhunu doyuracak müziklerle hitap etmek gerekiyor. Caz, chill-out ve lounge ağırlıklı şarkılardan oluşan listeler, bu keyifli yemekler için uygun. Tabii bu noktada, günün hangi saatinde olunduğu da çok önemli… Kahvaltı saatlerinde çalınacak düşük tempolu müzikler, akşam saatlerinde biraz daha hareketlenebilir ancak yine de tempo çok hızlı olmamalı, fast food restoran izlenimi yaratılmamalıdır.”

ÖZEL GÜNLER İÇİN YEDEK MÜZİK LİSTESİ
Fine dining restoranlarda çalınan düşük tempolu müziklerin istisnası da olabiliyor. Bu durumda yedek müzik listesinin bulunması müşterilerin memnuniyeti için büyük önem kazanıyor. Alimgil bu özel durumları şöyle açıklıyor: “Örneğin restorana 18-20 yaşları arasında otuz kişilik bir grup, doğum günü veya mezuniyet kutlaması için geldi. Böyle bir durumda, popüler şarkıların olduğu, eşlik edebilecekleri yedek bir müzik listesinin olması gerekir. Restoranlar bazı özel günler için DJ’ler ile de çalışıyor ancak bu durumda da, çalınacak şarkıların telif haklarının ödenmiş olmasına dikkat etmeliler.”

SMG’DAN FARKLI KATALOG ÇÖZÜMLERİ
Restoran, alışveriş merkezi gibi halka açık alanlarda müzik yayını yapabilmek için, ilgili müzik meslek birlikleri ile anlaşma yapılıyor. SMG müzik hizmetlerini, meslek birlikleriyle yapılan sözleşmeler doğrultusunda yasal olarak sağlıyor ve tüm müşterilerine ücretsiz olarak hukuki destek veriyor. SMG ayrıca, kendi müziklerini de üretiyor. Müzik departmanında DJ ve müzisyenler yer alıyor. Şarkı sözleri yazılıyor, müzikler besteleniyor, tüm enstrümanlar canlı olarak stüdyolarında çalınıyor ve kadın-erkek vokaller de şarkıları seslendiriyor. Bu içeriklerin tüm hakları SMG’ye ait. Kendi müzik kataloğunu oluşturan SMG, müşterilerine farklı ve ekonomik çözümler sunuyor.  

DEPOLA-ÇAL İLE MÜZİK YAYINI KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR!
Türkiye’de kendi yazılımı ile müzik yayını yapan tek şirket olan SMG, yayını internet üzerinden değil, depola-çal yöntemiyle tek merkezden yaptığı için, müşterilerinin internet kotalarını harcamıyor. Bu uygulama, internet kesilse dahi, müziğin devam etmesine olanak tanıyor ve restoran işletmecileri olası bir internet kesintisi durumunda kötü bir sürprizle karşılaşmıyor.
 

nr

Yukarı