Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Radyo Kafası Prodüksiyon ile markanızı özelleştirin

16.11.2017 - 15:24

RADYO KAFASI PRODÜKSİYON YÖNETİCİ ORTAĞI NESLİHAN YILDIRAN, KURUMSAL MÜZİK VE KOKULARIN MARKALARIN BİLİNİRLİĞİ VE KURUMSAL KİMLİĞİN PEKİŞTİRİLMESİ AÇISINDAN ÖNEMİNE DEĞİNDİ.

Müziğin tüketicilerin alışveriş davranışları üzerindeki etkisi nedir?
Müziğin insan davranışları ve özellikle de tüketim alışkanlıkları üzerinde olumlu etkisi olduğu savına yürekten katılmaktayım. Müzik, insanın ruhunu dinlendiren, sakinlik veren, onu motive eden ve rahat hissetmesini sağlayan bir araçtır. Perakende sektöründe çalıştığım dönemde, müzik doğru kullanıldığı zaman müşterinin rahat hissettiğini ve mağaza içinde daha uzun süre zaman harcadığını tecrübe ettim. Radyo Kafası Prodüksiyon’un temelleri de bu süreçte perakende sektöründe bu işin ciddiye alınmadığını görmem ve profesyonelce yapılması gereken bir hizmet olduğunu fark etmemle atılmış oldu. Şunu unutmamak gerekir ki müşteri mağazada ne kadar uzun ve kaliteli zaman harcarsa o kadar fazla alışveriş yapacaktır.

Mağazalar için uygun (doğru) müzik seçimine nasıl karar veriyorsunuz? Mağazaların müziklerindeki ayrım nereden kaynaklanıyor?
Avrupa ve Amerika üzerinden mağazacılık özelinde aldığımız müzik danışmanlıkları ve kendi bünyemizde bulunan, konusunda uzman müzisyen kadromuzla birlikte, Türkiye’ye uygun, sektörel ve müşteri grupları bazlı müzik seçimi yapıyor ve özel playlist kurguları oluşturuyoruz. Müşterinin ve personelin ihtiyaçlarını; firmanın hedef kitlesini ve müşteri profilini esas alarak müzik seçimlerini yapıyoruz. Aslında müziklerin seçimi sürecin sadece başlangıcı; tüm bu şarkılar için teliflendirme ve hukuksal süreçleri de yönetiyoruz. Teliflendirme ve diğer hukuksal süreçler göz önünde tutulmadığında firmaların ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kaldığını gördük. Markanın mevcut kimliğine uygun ve onu diğer markalardan ayıran playlistler oluşturmak çok kritik. Şöyle bir örnek vereyim; sektörde bir çok outdoor markasıyla çalışıyoruz. Bu mağazalarda country ve rock altyapılı müzik yayını yapmaya özen gösteriyoruz. Bu markalardan birinde daha önce farklı bir firmadan aldıkları hizmette pop müzik yayını yapılmaktaydı. Şimdi düşünün, siz outdoor ruha sahip, orta üstü gelir seviyesinde, eğitimli bir müşteri olarak bu mağazaya girdiğinizde ne hissedersiniz? Bu müzik sizi o mağazada alışveriş yapmaya mı iter yoksa bir an önce oradan çıkmak mı istersiniz? Bence cevap açık! 
Sadece farklı markalara farklı playlist yaratmakla yetinmiyoruz. Aynı markanın farklı mağazalarında tespit ettiğimiz farklı bir müşteri profili bulunuyorsa, o mağazaya özel playlist ve yayın akışı da düzenliyoruz. Aynı zamanda yazılım ve teknik alt yapımızın da desteğiyle müşteri yoğunluğuna göre tempo ayarlaması yaparak günün dinamizmini de koruyoruz. Yani, alışveriş yoğunluğunun yüksek olduğu zamanlarda tempoyu hızlı tutuyorken, sakin zamanlarda ise ritmi biraz düşürüyoruz. 

Teknik altyapınız hakkında bilgi verir misiniz?
Teknik altyapımızla sektördeki en kuvvetli firma olduğumuzu söyleyebilirim. Tüm yayınlarımızı kendi bünyemizde bulunan, 7/24 müşterilerimize anında hizmet veren, yazılımcı ve IT kadromuzla geliştirdiğimiz tescilli yazılımlarımız ile yapmaktayız. Gerek müşterilerimizin bilgisayarlarında kullandığımız müzik çalar programımız gerekse mini music boxlarımız, networkümüze internet kullanmadan bağlı olarak ve her an müdahele edilebilir şekilde, kendi server ve alt yapımızla yönetilmektedir. Müzik çalar programımız ve mini music boxlarımız, müzik yayınını en yüksek kalitede kaydedilmiş müzikler üzerinden hiç takılmadan gerçekleştirmektedir. Tüm cihaz ve yazılımlarımız otomatik uyarı sistemiyle donatılmıştır. Örneğin 150 mağazalık bir zincirsiniz ve İzmir mağazanızdaki personeliniz cihazı kapattı ya da kendi beğenisi olan bir müzik açtı. Hemen firma yetkilileri ve bizlere otomatik mail düşmekte ve ilgili tüm ekipler uyarılmaktadır.  

Mağazalara sunmuş olduğunuz diğer bir hizmet olan kurumsal koku hakkında da bilgi alabilir miyiz? Her firmanın kendine has kokusu olmalı mıdır? Neden?
Kokular, bellekte kodlanarak arşivlenirken, duygu ve davranışlarımızı derinden etkiler. En ufak bir koku ile farklı zaman dilimlerine gideriz ve birçok anımız canlanır. Günümüzde  “kurumsal koku” marka bilinirliği ve kurumsal kimliğin pekiştirilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. “kokulu pazarlama”, firmaların müşterilerine vermek istedikleri mesajları daha kolay, ayırt edici ve kalıcı bir şekilde iletmelerini sağlamaktadır. Kurumsal koku, firmanın adeta müşterinin beynine kazınmasını sağlar. Bu yüzden, her firmanın kendine has bir kokusu olması gerekir.

Kokuların müşteri çekimine etkisi nedir?
Bir süpermarkette alışveriş yaptığınızı hayal edin ve birden burnunuza fırından yeni çıkmış ekmek kokusu geliyor. Ayaklarınız, hiç aklınızda yokken, neredeyse istem dışı bir şekilde, sizi fırın reyonuna götürecektir ve o sıcacık ekmekler alışveriş sepetinizde yerini alacaktır. Doğru mekanda doğru kokunun kullanılması alışveriş alışkanlıklarını pekiştirirken, tıpkı ekmek örneğinde olduğu gibi, hiç aklınızda olmayan ürünleri de almanızı sağlar. Kurumsal kokular, müşterilerin hafızalarına firmaları kodlayarak atar ve bu da marka kimliğinin kalıcılığını ve kuvvetli bir şekilde insanların belleğinde yer almasını sağlar.

Alışveriş ortamlarında, uygulanacak kokulandırmanın ortama-temaya uygun olması da gerekir. Sizin bu konuda firmaları yönlendirmeleriniz oluyor mu?
Aslında koku seçimi daha çok bir ekip çalışması halinde ilerliyor. Bizler firmalara bu hizmeti verirken birden fazla kritere dikkat ediyoruz. Kadınların ya da erkeklerin alışveriş yaptığı mağazalarda sadece cinsiyeti baz almak bazı detayları kaçırmamıza neden olabilir. Kimi kokular bazı ürünlerin satışını artırırken diğerlerinin satışına engel olabileceği için, öncelikle hizmet vereceğimiz firmayı anlamamız ve onları tanımamız gerekmektedir. Akabinde, firmanın hedef müşteri profilini ve zevklerini göz önünde bulundurarak, tüm konsepte uygun koku opsiyonları sunulmakta ve firma koku uzmanlarımızın da yardımıyla seçim yapmaktadır. Uygulamanın beklenen seviyede olması için esansların ve kokulandırma cihazlarının kalitesi çok önemlidir. Düşük kalitedeki esans ve cihazlarla yapılan uygulamalarda kalıcı koku sağlanamaz, koku yeterli ve homojen bir şekilde mekan içerisinde dağılamaz ve ortam rahatsız edici bir hale gelebilir. Mekan kokulandırması alanında ciddi bir uzmanlık seviyesine geldiğimizi söyleyebilirim. Mersin’deki 4 dönüm arazide konumlanmış esans üretim tesisimizde tüm müşterlerimizin özel kimlik kokularını üretiyoruz. Kokulandırmada kullandığımız tüm cihazlarımızın ülke tescil ve patentleri de bize aittir. En iyi etkinin yaratılması için, koku, müzik ve anonsun, profesyonel bir şekilde koordine edilmesi gerekir.

nb

Yukarı