Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

Perakendenin liderleri buluştu

15.06.2017 - 14:55

PERAKENDE SEKTÖRÜNÜN TEKNOLOJİ ZİRVESİ SAP PERAKENDE FORUM, “YAŞAYAN PERAKENDECİLİK” TEMASIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ. 

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünya lideri SAP tarafından düzenlenen “SAP Perakende Forum” geçtiğimiz günlerde The Grand Tarabya Hotel’de gerçekleşti. SAP Perakende Forum’un açılış panelinde Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Üyesi Alp Önder Özpamukçu, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel ve Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar sektörün geleceği ve değişen dinamikleri ile ilgili öngörülerini katılımcılarla paylaştı.
“Yaşayan Perakendecilik” temasıyla düzenlenen SAP Perakende Forum’a perakende sektörü ve iş dünyasından 750’nin üzerinde profesyonel katıldı. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillenen perakende sektörünün bugünü ve geleceğinin masaya yatırıldığı etkinlikte SAP, sektöre özel sunduğu yenilikçi teknoloji ve çözümleri de başarı hikayeleri ve canlı demolar eşliğinde katılımcılarla paylaştı.

SEKTÖRÜN LİDERLERİ DÖNÜŞÜM HİKAYELERİNİ ANLATTI
Sektörün lider isimlerini konuşmacı olarak ağırlayan SAP Perakende Forum, Boyner, E-bebek, CarrefourSA, English Home, Penti, FLO, Gratis, D&R, Özsüt ve Mopaş gibi öncü kurumların hayata geçirdiği dönüşüm projeleri ve başarı hikayelerine de tanıklık etti. Gün ortasında Ayhan Sicimoğlu’nun ilgi çekici sunumuyla renklenen SAP Perakende Forum 2017, SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal’ın açılış konuşması ile başladı.
SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Perakende sektörü en çok istihdam yaratan sektörlerden biri. Ancak sektörün dinamikleri değişiyor. Dijitalleşme ile birlikte perakendenin süreçleri, iş yapış biçimleri ve tüketiciye ulaşmak için kullanılan kanallar değişiyor. Bütün bu gelişmeler sektörün dinamiklerini yeniden tanımlıyor. Mağazalar, markaların müşterileriyle iletişim kurduğu sosyal ortamlar haline geliyor. Perakende sektöründe dijitalleşme ve e-ticaret hız kazanmaya devam ediyor. Mobil giderek önem kazanıyor. İçinde bulunduğumuz bu hızlı rekabet ortamında yurt dışı pazarlara açılmak şimdi daha kritik. Operasyonel verimlilik ancak yenilikçi teknolojilerin kullanımıyla oluşturulan birbirine entegre çözümler ile mümkün. Büyük veriyi anlamlandırmak eyleme dönük hızlı kararların verilebilmesini sağlıyor. Önümüzdeki on yılda dijitalleşme ve müşteriye odaklanmak kazandıracak.” Karal, Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka&Öğrenen Makineler, 3D, Robotik, BlockChain, Sürücüsüz Araçlar’ı perakende sektörünü baştan aşağı değiştirebilecek potansiyele sahip teknolojiler olarak tanımladı.

ORGANİZE PERAKENDE BU YIL DA İSTİHDAMI ARTIRACAK
Perakende sektörünün Türkiye’nin yaklaşık 2.6 trilyonluk gayrisafi milli hasılasının yaklaşık dörtte birini oluşturduğunu belirten Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendecilik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Alp Önder Özpamukçu, sektörün bu yıl da istihdam artırmaya devam edeceğini dile getirdi. Dijitalleşmenin yeni bir bakış açısı ve iş yapma biçiminde değişiklik anlamına geldiğini belirten Özpamukçu, trendler değişse de müşterinin ürünü en uygun fiyata alma isteğinin değişmediğini vurguladı. Maliyetleri düşürmenin yolunun verimlilikten geçtiğini bunun da ancak yenilikçi teknolojilerle mümkün olduğunu belirtti. Türk markalarının verimlilik yarışında geri kalmamak için dijitalleşmeyi benimsemesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

MEVZUATI UYGUN ÜLKELERE DİJİTAL SATIŞ ATAĞI BAŞLATMALIYIZ
Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel ise açılış panelindeki konuşmasında şunları söyledi: “10 sene sonra perakendecilik bugünden çok farklı olacak. Yurt dışı açılımları gündemimizdeki kritik konulardan biri. 2017 yılında derneğimizin üyeleri yurt dışında 500’e yakın mağaza açacak. Dijital ise yurt dışına açılan en önemli kapılardan biri. Sektörün gelişimi için mevzuatı izin veren ülkelere dijital satış atağı başlatmalıyız. E-ticaretin payı artmaya devam edecek.”

MAĞAZACILIK VE E-TİCARETİN BİRLİKTE GELİŞMESİNİ SAĞLAYACAK YAPILARI KURMAK ZORUNDAYIZ
Kategori Mağazacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tekir Acar panelde katılımcılar ile şunları paylaştı: “E-ticaret ve klasik mağazacılık birlikte ilerlemeye devam edecek. AVM’ler de, e-ticaret de büyümesini sürdürecek. Mağazacılık ve e-ticaretin birlikte gelişmesini sağlayacak yapıları kurmak zorundayız. Bunu yapan oyuncular geleceğini garantileyecek. Büyük verinin yönetimi ve veri madenciliği de geliştirilmesi gereken konuların başında geliyor. Giderek sektörümüzde veri madencilerine daha çok ihtiyaç duyacağız.”
Açılış paneli öncesinde Penti CEO’su Sami Kariyo, A101 CEO’su Erhan Bostan ve LC Waikiki COO’su Osman Şentürk video mesajlarıyla katılımcılara yaşayan perakendecilik ile ilgili yorumlarını iletti. Kariyo, perakendeciliğin temel taşlarını değiştiren ve adeta bir kasırga etkisi yaratan dönüşümün Amerika’da başladığını, ABD’nin bu doğrultuda e-ticareti merkeze alarak sektörü yeniden yapılandırdığını aktardı. Önümüzdeki dönemde sektörün ürün odaklılıktan çıkıp tüketicinin alışveriş deneyimine odaklanarak tüm süreçleri yeniden tasarlaması gerektiğinin altını çizerek dijital dönüşümün bunun için tek çözüm olduğunu belirtti. Bostan ise organize perakendecilikte verimliliğin ancak ileri teknolojiler ve yenilikçi bir bakış açısıyla mümkün olduğunu söyledi. Şentürk de, her gün 1 milyona yakın ürünü tüketicilerle buluşturduklarını söyleyerek,  bunu operasyonel mükemmellik sayesinde başardıklarını iletti. SAP Perakende Forum’un dönüşümü gerçekleştirmek üzere besleyici ve öğretici başarı hikayelerini dinlemek için ideal bir platform olduğunu vurguladı.
 

nr

Yukarı