Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Perakendede son kullanıcı alışverişe hız kesmeden devam ediyor

16.11.2017 - 17:35

Cosmed Marka Yaratıcısı ve Genel Müdürü Deren Öztürk Mataracı ile 2018 yılından beklentileri ve yeni yatırım hedefleri hakkında konuştuk. 

2017 markanız için nasıl bir yıl oldu? Ekonomi, yatırımlar, değişen siyasal ve diplomatik tutumlar sizlere ne kazandırdı, ne kaybettirdi?
2017 yılı bizim için iç pazardaki etkinliğimizi artırdığımız, yeni ürünlerimizle ürün gamımızı genişlettiğimiz ve son 2 yıldır ağırlık verdiğimiz ihracat çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladığımız bir yıl oldu. 2017’nin ekonomik, siyasal ve diplomatik alandaki belirsizliği özellikle iç pazarda ticari satışlarımızı yaptığımız eczaneleri çok etkiledi. Şu an için sektördeki en büyük eksiyi de eczanelerin geleceğe ilişkin çizdikleri olumsuz tablo ve kurumsallaşamamalarına bağlı olarak yaşanan finansal sıkıntılar oluşturuyor. Stok yönetimi konusunda verimliliği yakalayamayan eczaneler dolayısıyla ticaret sirkülasyonunu sağlayamıyor ve bunun perde arkasında da kalifiye eleman konusunda yaşanan sıkıntılar da yatıyor. Dolayısıyla yarının nasıl olacağı konusunda endişeli eczacı alımlarında tedirgin davranırken, perakendede son kullanıcı ise alışverişine hız kesmeden devam etti. 

Peki, 2018 yılından beklentileriniz neler? 
2018 yılından öncelikli beklentimiz ihracat. Dış pazarlarda başarılı olmayı hedefleyen bir marka olarak ad barışın hakim olduğu bir dünya istiyoruz. Türkiye dermokozmetik sektörü her yıl yüzde 10 ile 15 aralığında bir büyüme gösteriyor. Biz de iç pazarda kendine güveni olan bir ekonomiyle çift haneli büyümelerimize devam etmeyi hedefliyoruz. 

2018 yılında ne gibi yatırımlarınız olacak? Yeni dönem hedefleriniz ve öngörüleriniz neler?
2018 yılı için markamıza eklenecek yeni ürünlerimiz olacak. Şu anda Türkiye genelinde bine yakın eczanede ve 120 Watsons mağazasında ürünlerimiz satılıyor. Ayrıca konu kozmetik olduğunda, dünya trendlerinin, yaşam şartlarının ve tüketici beklentilerinin bu kadar hızlı değiştiği günümüz dünyasında AR-GE ve inovasyon oldukça önem kazanıyor. Bu nedenle başarılı bir kozmetik üretici olmanın yolu AR-GE ve inovasyona yapılan yatırımlardan geçiyor ve biz de her yıl AR-GE faaliyetlerine ciromuzun bir bölümünü ayırarak yol alıyoruz. Bu yıl da aynı şekilde devam edeceğiz. Onuncu yaşımıza doğru ilerlerken, ülkemizdeki marka bilinirliğimize yönelik yatırımlarımızı da artırmayı hedefliyoruz. Öncelikli hedefimiz tabii ki her yaştan her cilt tipine uygun ürünlerimizle herkesin evinde, makyaj çantasında ya da valizinde yer alan bir Türk markası olmak. Bunun yanında Türkiye’de yarattığımız hikayeyi dünyaya anlatmak ve uluslararası arenada gururla ilerleyen bir marka haline gelmek de hedeflerimizden biri. 

nb

Yukarı