Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

Perakende ve hizmet yeni yılla toparlandı

15.02.2018 - 15:02

Geçtiğimiz yıl sonuna doğru düşüşe geçen “Sektörel Güven Endeksleri” yeni yılla birlikte hızla yükseldi. Hizmet ve perakende sektörü referans değerin üzerine çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak 2018’e ilişkin ‘Sektörel Güven Endeksleri’ raporunu açıkladı. Hizmet ve perakende sektörü güven endeksleri referans değerin üzerinde yer alarak yeni yıla olumlu bir giriş yaptı.
Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi 2017 Aralık ayında 96,2 iken, 2018 Ocak ayında yüzde 6 oranında artarak 102 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 8,5, yüzde 9,8 ve yüzde 0,6 arttı.
Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

PERAKENDE İKİNCİ KEZ REFERANS DEĞERİN ÜZERİNDE
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi 2018 Ocak ayında yüzde 5,6 oranında artarak 100,6’den 106,2 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş; son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 8,9, yüzde 0,2 ve yüzde 7,8 arttı.

nr

Yukarı