Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

“Olmadan oldum demeyeceksin”

15.12.2016 - 13:36

Perakende Günleri’nin ikinci gün son oturumunun konuklarından biri de Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı oldu.

Perakende Günleri 2016’nın kapanış konuşmacısı olan Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı: “Merkez Bankası faizi yükseltti. Adana’da şehitlerimiz var. Birlik ve beraberlik zamanı. Benden bir ilham verici konuşma yapmam istendi. İçinde bulunduğumuz ortamlarda ilham vermek çok kolay değil. Ancak madem biz perakendenin, AVM’cinin liderleriyiz, bizim moralimizi bozmamamız ve ilham vermemiz lazım. Sadece böyle yaparsak arkamızdan gelenler olumlu etkilenir. Cesaret, açık sözlülük ve girişim. Konuşmamın başlıkları. Cesaret kelimesi Fransızca kökenli… Kalbin gücü demekmiş. Bunu bir meditasyon seansında öğrendim. Korkmayla alakası yok, cesur olmak gün ve gün, tam bize uyuyor. Beni anons eden genç kardeşim girişimci olarak çağırdı. Tevazu göstermiyorum. Evet, dünyanın en iyi girişimcisiyim. Bunların hepsi bir yana ben bir yana. Nasıl biliyor musunuz? Çünkü ben anne ve babamı doğru seçmişim. Hedeflerde cesur olacağız. İkinci konum; 10 bin saat çalış, 10 bin defa dene… Ancak o zaman olur. Ben kendimle ilgili bir örnek vereyim; 18 yaşında üniversiteye girdim. Sonra New York’a taşındım. İki sene önemli bir bankada çalıştım. Sonra önemli bir üniversitede finans masterı yaptım. Türkiye’ye dönmeden New York’ta parka bakan apartmanımda kendimi şöyle değerlendiriyordum: ‘Türkiye senin gibi bir evladı olduğu için çok şanslı. Niye? Yaş 25, genler tamam, iyi okumuşum, iyi tecrübem var.’ Türkiye’ye dönünce ne oldum biliyor musunuz? Akbank Bahçekapı Şubesi’ne veznedar. Küçümsediğim için değil; olmadan oldum demeyeceksin. Yani sokağı tanımak babamın en büyük katkılarından biriydi” dedi.
Sözlerine “Tecrübe bazen bir dezavantaj oluyor. O nedenle evrilmeyi bilmemiz lazım. Müşterilerimiz evriliyor, biz de evrilmek durumunda kalıyoruz” diyerek devam eden Sabancı, “Evrilirken misafirin ne istediğini anlamamız lazım. Mobile kayışta evrilmeyi yeteri kadar hızlı yapamadığımız açık ve net. Misafirin ne istediğini anlamazsan kendine göre ürün yaparsın ve işleri geliştiremezsin” açıklamasında bulundu.
Ticareti temiz önemine vurgu yapan Sabancı, “Ne yaparsak yapalım temiz ticarete önem verelim. Babamla aramda geçen diyalog: ‘Baba’ dedim, ‘biz bir şeyleri yanlış yapıyoruz.’ ‘Neden oğlum?’ dedi. ‘Yatırım yapıyoruz, 30-40 milyon. Başkaları 2 milyar 3 milyar.’ Dedi ki, ‘Kim bunlar?’ İsimlerini söyledim. Babam hiçbirini tanımıyor. Sonra bana, 70’lerden kalma bir şeyler anlatmaya başladı. O zamanlarda bir sürü isim vardı. Onların da hiçbirini ben tanımıyorum. Kalıcı olalım ama birlik ve beraberliğimizi yitirmeyelim” dedi.

nr

Yukarı