Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Mavi yakalılara ‘İşin Olsun’ ile iş bulma fırsatı

15.02.2018 - 14:28

TÜRKİYE’NİN İLK LOKASYON BAZLI İŞ ARAMA UYGULAMASI OLAN İŞİN OLSUN’U KULLANICILARLA BULUŞTURDUKLARINI SÖYLEYEN KARİYER.NET GENEL MÜDÜRÜ FATİH UYSAL, TÜRK MÜHENDİSLERİN İMZASINI TAŞIYAN UYGULAMA İLE MAVİ YAKA ÇALIŞAN İSTİHDAMINA KATKI SAĞLADIKLARINI İFADE ETTİ.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Galatasaray Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Kariyerime 1999 yılında Danone’de başladım ve bu marka çatısı altında farklı görevlerde bulunduktan sonra, 2006 yılında Fransa’da yer alan Danone Group Genel Merkezi’ne Global Pazarlama Müdürü olarak atandım. Son olarak Orta Doğu, Avrupa ve Latin Amerika’dan Sorumlu Global CRM Direktörü olarak Hollanda’da bulundum ve 2010 yılında Türkiye’ye geri dönerek Vodafone bünyesinde Pazarlama Direktörü olarak göreve başladım. Şubat 2017 itibariyle Kariyer.net’te Genel Müdür olarak görev yapıyorum. 

Kariyer.net’in yapılanmasını anlatır mısınız? Süreç nasıl işliyor? 
1999’dan bu yana Türkiye’nin en büyük online insan kaynakları platformuyuz. İş arayanlarla işverenleri, iş arama ve işe alım süreçlerinde dijital, yeni nesil teknolojilerle bir araya getiriyoruz. Aday veri tabanımızda 25 milyon özgeçmiş bulunuyor. Aynı zamanda 83 binin üzerinde üye firma, ihtiyaç duyduğu işgücünü Kariyer.net aracılığıyla arıyor. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, İzmir ve Samsun’da bulunan ofislerimiz ve 380 çalışanımızla Türkiye’nin farklı noktalarında hizmet veriyoruz.

Geliştirmiş olduğunuz “İşin Olsun” uygulaması hakkında bilgi verebilir misiniz?
Temmuz ayında Türkiye’nin ilk lokasyon bazlı iş arama uygulaması olan ‘İşin Olsun’u kullanıcılarla buluşturduk. Kariyer.net’in yenilikçi yaklaşımının bir ürünü olan İşin Olsun, akıllı telefonlara ücretsiz indirilerek kullanılıyor. ‘İşin Olsun’ ile mavi yaka çalışanlar yakınlarındaki iş fırsatlarını listeledikten sonra, uygulama üzerinden ‘başvur’ seçeneği ile ya da işvereni telefonla arayarak başvurularını yapabiliyor. İşverenler ise ücretsiz ilan verip yüzbinlerce mavi yaka çalışana anında ulaşabiliyor. Türk mühendislerin imzasını taşıyan uygulama ile mavi yaka çalışan istihdamına katkı sağladığımız için mutluyuz.

Bu uygulamanın işveren ve adaylar açısından avantajları nelerdir?
Adayların ve işverenlerin çok kolay kullanabileceği bir uygulama olan İşin Olsun sayesinde adaylar, evlerinin yakınındaki işleri kolayca görüyor ve hızlıca iş bulma fırsatı yakalıyor. İşverenler de uygulama üzerinden ilanlarını ücretsiz olarak yayınlayabiliyor. Özellikle üretimin yoğun olduğu sanayi şehirlerinde mavi yaka çalışan alımı için İşin Olsun uygulamasının tercih edildiğini görüyoruz. 

Yakın zaman da yapmayı düşündüğünüz projeleriniz bahseder misiniz?
Çok yakın zamanda, TÜSİAD ve TÜRKONFED işbirliğiyle yürütülen Bölgeler arası Ortak Girişim Projesi’ne (BORGİP), İK Platformu ortağı olarak katıldık. Anadolu’da az gelişmiş bölgelerde sanayinin büyümesine, yatırımların artmasına ve iş ortamının gelişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen proje ile istihdam piyasasındaki 19 yıllık tecrübemizi ve gelişmiş teknik alt yapımızı KOBİ’lerin hizmetine açtık. Kariyer.net olarak projenin istihdam ayağında yer alarak, adı geçen bölgelerdeki girişimci ve KOBİ’lere, kendi bölgeleri dışından, konusunun uzmanı kişilerden, serbest zamanlı olarak destek almaları için katkı sağlayacağız.

nb

Yukarı