Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

Mağazalardaki otokontrol dedektifle sağlanıyor

15.06.2017 - 14:16

“Tecrübelerimize istinaden hırsızlık vb. vakaların çalışan personel ya da destekli olduğunu görüyoruz” diyen Bata Group Genel Müdürü Timuçin Altıer,  “Bunu engellemek için Bata Group olarak, zincir mağazalara dedektif dediğimiz sivil giyimli, mağaza personelinin tanımadığı kişiler yerleştiriyor ve otokontrolü sağlıyoruz” dedi. 

Bata Group’un güvenlik sektörüne yönelik çalışmalarından kısaca bahseder misiniz? 
Sektörde 20. yılımı tamamladım. Yurt dışında sivil orijinli olarak başta yakın koruma, terörle mücadele, güvenlik, risk yönetimi, bomba, x-ray ve silah alanında uzun eğitim süreci geçirdikten sonra sektöre adım attım. Tabii ki bu alandaki eğitimleri hem çalıştığım firmalara hem de sektörde iş yapan güvenlik personellerine aktarmaya çalıştım. İş yaptığımız site, AVM, plaza gibi yoğun yerlere 5188 sayılı yasa gereği verilen eğitimlerin haricinde kendi tecrübe ve alt yapımız ile personel eğitimleri vererek, yapmış oldukları işin önemini bilinçlendirmek koşuluyla kendilerine mesleki tecrübe kazandırmaya çalışıyorum.

Sizce güvenlik kadrolarının AVM’lerdeki rolü nedir?
AVM’ler başlı başına riski yüksek, ağır çalışma ortamı olan, giriş-çıkışların inanılmaz yoğun olduğu yerler. Personellerin hem gelen ziyaretçilere hem de AVM yönetimine karşı büyük sorumlulukları var. Bu yüzden iyi eğitim almak, ayrıca devamlı bu eğitimlerin tazelenerek personelleri dinç,  personellerin psikolojilerini ise en üst seviyede tutmak gerekiyor. 
Personellerin işlerini güleryüzlü ve iyi yapmaları; AVM’ye gelen ziyaretçilerin rahat bir ortamda ve güvenli bir şekilde alışveriş yapmaları ve gezmeleri demektir.

Mağaza giriş ve çıkışlarında güvenliğin sağlanması noktasında neler yapılabilir?
Mağazaların güvenliği genel olarak kamera sistemi, alarm ve personelle sağlansa da, çoğu zaman bunlar yeterli olmuyor.  Ayrıca tecrübelerimize istinaden hırsızlık vb. vakaların çalışan personel ya da destekli olduğunu görüyoruz. Bunu engellemek için Bata Group olarak zincir mağazalara dedektif dediğimiz sivil giyimli, mağaza personelinin tanımadığı kişiler yerleştiriyor ve otokontrolü sağlıyoruz. Mağaza genel merkezlerine bunu raporlayarak hırsızlık sonucu oluşan kayıpları en aza indirgediğimizi bilmek bizi memnun ediyor.

Güvenlik alanında faaliyet gösteren birçok firma bünyesinde çalıştıracağı personellere kendi eğitimlerini veriyor. Peki, siz bu konuda bir çalışma yürütüyor musunuz?
Evet yürütüyoruz, şahsım ve yöneticilerim bu konuda sektör tecrübesi olan kişiler, yurt dışında ve yurt içinde almış olduğumuz eğitimleri harmanlayarak personele enjekte ediyoruz. Projelerde öncelikle risk yönetimini belirleyip, beklenmedik olaylara karşı prosedürleri oluşturduktan sonra, bu prosedürleri tatbikat ya da simülasyon şeklinde personele uygulamalı olarak anlatıp, kendilerine o olayı yaşatıyoruz; böylece yaşanılan vaka (durum) gerçekten personelin aklında kalarak,  hata yapma riskini minimuma indiriyor.  Sonrasında risk oluşmadan önlem alarak, tehlike durumunda doğru reaksiyon ile riski ortadan kaldırmış oluyorlar. Önemli olan rutin iş değil, beklenmedik bir olay karşısında personelin ne kadar çabuk ve doğru reaksiyon vermesidir. 
Diğer bir önemli konu da; güvenlik personellerinin motivasyon düzeylerini yüksek tutmak ve sistem açıklarının belirlenebilmesi amacı ile müşteri ile koordineli olarak, karar verilecek olan zaman ve mekanlarda, yılda toplam 2 kez habersiz sistem çalışması (DRİLL) düzenlenmesidir. Günümüzde suçların tarzı değişkendir, değişikliklerin takibi, istatistiki olarak değerlendirilmesi ve ihtiyaç çerçevesinde müşteriye aktarılması şirketimizin hizmetleri arasında yer alıyor. 

Peki, bu konuda mağaza personellerinin üzerlerine düşen görevler var mıdır?
Evet, personellerin başta kendi aralarında bir otokontrol mekanizması kurmaları gerekiyor. Personelin şüpheli bir durumda mağaza müdürüne, genel merkeze ya da güvenlik şirketine rapor vermesiyle birlikte, önceden gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak ve sonradan oluşabilecek bir durumun önüne geçerek, herhangi bir kimsenin zan altında kalması engellenecektir.

nr

Yukarı