Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

KMD'nin Perakende Teknolojileri Konferansı için geri sayım başladı

10.08.2017 - 10:40

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), dördüncüsünü düzenleyeceği “Perakende Teknolojileri Konferansı” için tarihi, 3 Ekim 2017 olarak belirledi.

Türkiye’de perakende teknolojileri konusunda giderek yükselen gelişim çizgisi ve konferansa artan ilgi nedeniyle Perakende Teknolojileri Konferansı, yarım günden tam güne uzatıldı. Radisson Blu Hotel Şişli’de gerçekleştirilecek konferansa perakende sektörünün tüm kategorilerinden katılım olacak. 

Öncü Perakendecilerle Birebir Tanışma Fırsatı
Konferans ana programı başlamadan önce gerçekleşecek ve bu yıl ilk defa düzenlenecek “Meet&Tech” toplantısında Türkiye’nin önemli perakendecileri ile teknoloji üreticileri arasında yeni iş bağlantılarınının sağlanması planlanıyor. Açılış konuşmaları öncesinde 08:00’da başlayacak ve 45 dakika sürecek Meet&Tech’te KMD Yönetim Kurulu üyelerinin yaklaşık 60 teknoloji girişimcisiyle birebir tanışması bekleniyor.

Tüsiad Başkanı Bilecik, Konferansın Açılışını Yapacak
Perakende Teknolojileri Konferansı, hem perakende hem de teknoloji sektöründeki yöneticileri, girişimcileri, akademisyenleri ve uzmanları konuşmacı olarak ağırlayacak. 09:00’daki açılış konuşmalarını ise KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım’ın yanı sıra Türkiye’nin en önemli mesleki sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik yapacak. Gökyıldırım ve Bilecik’in açılış konuşmalarının sektörde gündem yaratması beklentiler arasında. 

Teknolojiyi Daha Verimli, Güvenli Ve  Yenilikçi Kullanmanın Zamanı
Perakende Teknolojileri Konferansı’nın dördüncüsünü düzenleyerek sektöre büyük fayda sağlamanın gururunu taşıdıklarını belirten Kategori Mağazacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım,  konferansın yine büyük yankı uyandıracağını beklediğini belirtti. Gökyıldım, sözlerine şöyle devam etti:

“Her seferinde başarısını ve kapsamını artıran Perakende Teknolojileri Konferansı, bu sene tam günlük bir etkinlik haline geldi. Sektörümüzün ve teknoloji çözüm ortaklarımızın yoğun talep ve katılım gösterdiği konferansımızda yine gündemdeki konularımızı görüşecek, yeni çözümlerle tanışacak ve verimlilik yolunda işbirliklerine adım atacağız. Dijitalleşmeyle birlikte günümüzde teknolojiyi nasıl daha verimli, güvenli ve yenilikçi kullanabileceğimizi konuşmanın tam zamanı. Başarıya ulaşmanın anahtarı olan teknoloji ve yeni nesil perakendecilik konusunda tüm yenilikleri takip etme fırsatı vereceğimiz konferansta tüm perakende sektörünü aramızda görmekten mutluluk duyacağız.”

Siber Güvenliğin Şifrelerini Manu Sharma Çözecek
Perakende Teknolojileri Konferansı’nda ayrıca aralarında “Mağazanda Dijital Hisset” başlıklı konuşmasıyla müşterinin gözünden geleceğin dijital mağazacılığının ipuçlarını anlatacak Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı,Türkiye Fütüristler Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Murat Şahin, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, “Perakendede Teknolojik Çözümler” başlıklı konuşmasıyla Rasyotek İnsan Kaynakları Bilişim A. Ş. İş Geliştirme ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Müjde Şener Korkut,  gibi profesyonellerin bulunduğu isimler, perakende sektörünün günümüz teknoloji trendlerini anlatırken geleceğin şifrelerini de çözecekler. 

“Perakende Teknolojileri Konferansı”nda dikkatleri üzerine çekecek bir diğer isim ise Manu Sharma olacak. Dünyanın en büyük denetim ve danışmanlık şirketlerinden biri olarak nitelendirilen Grant Thornton’da görev alan Manu Sharma, “Siber Güvenlik” başlıklı konuşmasıyla dünyanın güvenlik teknolojilerinde neler olduğunu, neler olacağını, neler yapılacağı konusunda ufuk açıcı konuşmasıyla ziyaretçilerin odak noktalarından biri olacak. 

Teknoloji Firmaları, Çözümlerini Kullanan Perakendecilerle Birlikte Sahnede
Tüm gün sürecek “4. Perakende Teknolojileri Konferansı”nın merak uyandıran oturumlardan biri de “Çözüm Oturumları”.  Perakende sektörünün dijital yolculuğu, bu yönde geliştirilen çözümlerin yanı sıra gelecek çözümlerinin de anlatılacağı 3 ayrı çözüm oturumda perakendeye özel 10 ayrı teknoloji çözümü anlatılacak. 

İlk “Çözüm Oturumu”num moderatörlüğünü Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu yaparken xplace Türkiye Genel Müdürü Alper Türkay “Perakende Mağazacılıkta İnteraktif Müşteri Deneyimi”, iDisplay Görüntüleme Teknolojileri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin Tunç “Perakende Firmalarının Digital Signage Yolculuğu”, Invent Analytics Kurucu ve Bilim Danışmanı Prof. Dr. Gürhan Kök ise “Planlama Optimizasyonu ile Perakende de Kârlılığı Artırmak” başlıklı konuşmalarıyla perakende sektörünün devrimci teknolojik yolculuklarını anlatacaklar. 

İkinci “Çözüm Oturumu”nun moderatörlüğünü TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan yaparken, öğleden sonra da üçüncü “Çözüm Oturumu” planlanıyor. Çözüm oturumlarında sektörde trend yaratmış yenilikler bu teknolojilerin yaratıcıları ve geliştiricileri tarafından paylaşılacak. 

Sektörün duayen isimlerinin katılacağı son panel ise yine, konferansın en ilgi çekici bölümlerinden biri olmaya aday görünüyor. Duayenler, “E-Ticaretten Para Nasıl Kazanabilir” sorusunun bir değil, birden çok yanıtını verecekler. 

Teknoloji Firmaları Ödüllendirilecek
Diğer yandan her yıl yenilikçi ve motivasyon gücü yüksek projeler üreten KMD, PE-TEK Perakende Teknolojileri Ödülleri’ni organize etti. Türkiye’de perakende sektörü için geliştirilen en yenilikçi projeleri ödüllendirmenin yanı sıra uluslararası arenaya da tanıtmaya odaklanan PE-TEK Perakende Teknolojileri Ödülleri’nin kazanan isimleri konferans sırasında açıklanacak. “En İyi Teknoloji Çözümü Ödülü”, perakende işletmelerinin stoklarını kontrol etmelerine, ödeme sistemlerini geliştirmelerine, satışlarını artırmalarına, müşteri hizmetlerini geliştirmelerine, süreçlerini yönetmelerine yardımcı olan, perakende teknolojilerindeki yenilikleri içeren programlar-yazılımlar-uygulamalar ve bu çözümleri geliştiren teknoloji çözüm ortaklarına verilecek.

Beş Yılda Önemli İşlere İmza Atıldı
2012 yılında kurulan KMD, gıda ve hazır giyim kategorileri dışında kalan modern perakende kategorilerinin temsilcisi konumunda ve 70 milyar TL’lik ciroyu temsil eden üye yapısına sahip. 5.000’i aşkın satış noktasında 135 bin kişiye istihdam yaratan bu üye yapısıyla KMD, Türkiye’de perakende sektöründe en güçlü derneklerden biri olarak kabul ediliyor. 

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, ilk 5 yılda önemli işlere imza atıldığının altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti: 

“Kayıtlı, kurallı organize ve modern perakendeciliğin, ülke ekonomisi içindeki payını artırmaya doğrudan katkıda bulunan KMD, ilerleyen dönemde de belirlenmiş hedefler doğrultusunda adım atmanın yanı sıra yeni nesil perakendeciliği odağına alacak. Sektörün güncel konularının yanı sıra geleceğine ilişkin de çalışmalar yapmayı sürdürürken, önümüzdeki yılların trendlerine sektör olarak nasıl uyum sağlayacağımıza ilişkin faaliyetlerimizi üyelerimizin katkılarıyla ileriye taşıyacağımıza gönülden inanıyorum. Türkiye'deki yatırım potansiyelinin artmasına yardımcı olmayı hedeflerken, temsil ettiğimiz kategorilerin uluslararası temsilci kuruluşları ile karşılıklı bilgi, fikir ve tecrübe paylaşımında bulunmaya devam edeceğiz.”

Bu sene Perakende Teknolojileri Konferansı’nın dördüncüsünü düzenleyecek olan KMD, mevzuat çalışmaları, eğitim-istihdam projeleri ve sektöre fayda sağlayacak birçok kurumsal işbirliği ile üyeleri ve sektörün gelişimi için faaliyetlerini sürdürüyor.

nr

Yukarı