Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

KDV’de İngiliz Modeli’ne geçişe sektör başkanlarından değerlendirme

01.08.2017 - 12:05

“KDV’DE İNGİLİZ MODELİ’NE GEÇİLMESİNİ DESTEKLİYORUZ”

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi: 
“KDV konusu ihracatçı için yıllardır ciddi bir sorun oluşturuyor.  KDV oranlarının sadeleştirilmesi ve İngiliz Modeli’ne geçiş noktasında Bakanımız ile aynı görüşteyiz. Türkiye’nin daha basit ve sade bir KDV sistemine ihtiyacı var. KDV’deki 8-18 farkı firmalar üzerinde ciddi finansman yükü oluşturuyor. Firmalarımızın bekleyen KDV alacakları var. KDV iadesinin bir kısmı raporla alınıyor. Fakat geriden gelenler firmalarımızın sırtında yük oluşturuyor. Özellikle pek çok KOBİ’nin aradaki KDV farkını almak için gerekli raporu hazırlayacak yeminli mali müşavirlerle ilişkileri olmadığından bu tür farklar firmaların içinde kalıyor.  İhracatçılarımızın tıpkı dahilde işleme rejiminde olduğu gibi iç piyasadan da KDV yükü oluşturmadan alım yapmasına imkan sağlanmasının sorunlarımızı büyük ölçüde çözeceğine inanıyorum.”  

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel:  
“BMD üyesi 412 markanın yurt içinde 378 AVM’de ve caddelerde yaklaşık 70 bin mağazası var. Biz bu mağazalarda ürünlerimizi yüzde 8 KDV ile satıyor ancak kiramızı yüzde 18 KDV ile ödüyoruz. Kira-ciro oranları, dövizdeki dalgalanmalarla beraber öngörülenin 8-10 puan üzerine çıktı. Bu durum pek çok perakendeciyi KDV’de alacaklı duruma getirdi ve finansal yük oluşturmaya başladı. Üretimi arttırmak için bir taraftan girişimciye her türlü kolaylık sağlanırken KDV konusuna yıllardır neşter vurulmamış olması bizleri üzüyordu. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamaları bizleri geleceğe dair umutlandırdı.”

İstanbul Perakendeciler Derneği  (PERDER) Başkanı Ramazan Ulu: 
“Türkiye’nin yerel ve milli marketleri olarak yıllardır halkımıza en uygun fiyata en kaliteli gıdayı sunmanın gayreti içindeyiz. Ancak mevcut KDV sisteminde büyük bir haksız rekabetle karşı karşıyayız. Bizler mevzuat gereği et, meyve sebze ve bakliyat gibi temel gıda maddelerini yüzde 1 KDV ile alıp yüzde 8 KDV ile satmak zorunda kalıyoruz. Bu durum kayıt dışılığı teşvik ediyor. Kayıt dışı çalışan esnaf yüzde 1 KDV ile aldığını yüzde 8 yerine 1 KDV’yi maliyete yansıtarak satıyor. Bu durum bizim aleyhimize haksız rekabete yol açarken, aynı zamanda da vatandaşa pahalı ürün satan marketler durumuna düşüyoruz.  Hükümetimizin KDV reformunu yaparken kayıt dışını teşvik eden bu soruna da neşter vuracağına inanıyorum.”
 

nr

Yukarı