Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

KADINLARI ÜST YÖNETİM POZİSYONLARINA KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ

20.08.2019 - 10:14

KADINLARIN EKONOMİK ÖZGÜRLÜKLERİNİ KAZANMALARI VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNMALARI AÇISINDAN KADIN İSTİHDAMININ ÖNEMİNDEN BAHSEDEN ECE TÜRKİYE İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ İREM TÜR, HER KADEMEDE KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLEDİKLERİNİ VE KADINLARI ÜST YÖNETİM POZİSYONLARINA KAZANDIRMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ İFADE ETTİ.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 
ECE Türkiye, İnsan Kaynakları
Direktörü’yüm. Lise ve üniversite eğitimimi Kanada’da tamamladım. Lisans derecemi, Carleton Üniversite’si Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden aldım. Üniversite eğitimim sonrasında Türkiye’ye dönerek Dünya Bankası tarafından finanse edilen, Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun yeniden yapılandırılmasına yönelik bir projede görev aldım. ECE Türkiye ailesine katılmadan önce, Borusan Holding, Bayındır Grup Şirketleri, Karma Danışmanlık, Alliance Capital Management ve Okan Holding’de İnsan Kaynakları bölümlerinde görev yaptım. 2005 yılında bu yana ECE Türkiye’de çalışıyorum. 2010 yılından bu yana da İnsan Kaynakları Direktörü olarak görevimi sürdürüyorum.

Şirketiniz kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor mu?  
ECE Türkiye’de insan kaynakları politikamızı, istihdam edilecek adayların profesyonel ve kişisel yeterlilikleri, eğitim ve tecrübeleri ışığında uygun pozisyona, uygun adayın getirilmesi olarak tanımlayabilirim. Bu anlamda kadın ve erkekler arasında cinsiyet ayrımı yapmıyoruz. 3 bin 400 kadın ve erkek çalışanı, yönetmekte olduğu 195 alışveriş merkezi ile Avrupa sektör lideri olan ECE’nin başarısının temel taşıdır. Türkiye operasyonumuzda çalışan beyaz yakalıların yaklaşık yüzde 40’ı, merkez ofis çalışanlarımızın yüzde 55’i, toplam yöneticilerimizin yüzde 32’si ve üst düzey yöneticilerimizin de yine yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyor. 
ECE Türkiye’nin merkez yönetimi ve yönettiği alışveriş merkezlerinin insan kaynakları politikasında kadın istihdamına yönelik neler yapıyorsunuz?
Gerek merkez yönetiminde gerekse yönetmekte olduğumuz alışveriş merkezlerinde, her pozisyon için uygun adaya yer vermeye çalışıyoruz. Bununla birlikte her kademede kadın istihdamını destekliyor ve aynı zamanda kadınları üst yönetim pozisyonlarına kazandırmayı da hedefliyoruz. Gerek kadın gerekse erkek çalışanlarımıza yönelik oluşturduğumuz “Liderlik Programı”nın bir parçası olarak çalışanlarımızı hem bulundukları pozisyonda geliştiriyor hem de yönetim pozisyonları için hazırlıyoruz. Çalışanlarımızı sürekli olarak eğitime tabi tutarak, orta ve üst düzey yöneticilerimizi kendi içimizden yetiştirmeyi hedefliyoruz. Böylelikle kurum kültürümüzü tanıyan, firma değerlerimizi özümsemiş, uzun dönemli vizyon ile hareket eden bir kadro ile sürdürülebilir başarıyı sağlayabiliyoruz. 

Kadın istihdamının artırılması ile Türkiye’nin ekonomik seyrini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kadın istihdamının artırılmasını, kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmaları ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaları açısından hem ekonomik hem de sosyal anlamda önemli olduğuna inanıyorum. Tüm sektörler için geçerli olmak üzere, kadın ve erkeğe eşit şartlar sağlanmalı ve kadınlar da her sektörde yerlerini almalılar. 
Perakende ve alışveriş merkezi sektörleri, ülke ekonomisi için önemli bir istihdam kaynağı. Hacmine bağlı olarak her bir alışveriş merkezinde bin-3 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanıyor. Sektörde iyi eğitimli işgücüne ihtiyaç var. Sektörün insan kaynakları anlamında gelişmesi için, insana yatırım yapılması büyük önem taşıyor.  

nb

Yukarı