Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

“Hedefimiz global bir Türk markası olmak”

16.11.2017 - 17:45

2017’nin mağazalaşmaya odaklandıkları bir yıl olduğunu söyleyen Buka Sofa Genel Müdürü Gamze Stöger, “Bu yıl başladığımız mağazalaşma sürecimiz 2018 yılında ivmelenerek devam edecek. 2018 sonu itibariyle 25 satış noktasına ulaşma hedefindeyiz” dedi.

2017 markanız için nasıl bir yıl oldu? Ekonomi, yatırımlar, değişen siyasal ve diplomatik tutumlar sizlere ne kazandırdı, ne kaybettirdi?
Firmamız için 2017 mağazalaşmaya odaklandığımız bir yıl oldu. Sunmak istediğimiz yaşam tarzına uygun konseptte tasarladığımız ilk mağazamızı 2016 Eylül ayında İstanbul Avcılar’da açtık. 2017 Mart ayında web sitemiz üzerinden online satış mağazamızı açtık. 2017 Ocak ayında katıldığımız fuar sonrası gerek yurt içinden gerek yurt dışından pek çok bayilik talepleri aldık. 2017 Şubat ayı itibariyle bayilik çalışmalarına başladık ve ilk bayi mağazamızı nisan ayında İzmit Mobesko’da açtık.  Bugün İzmit, Bodrum, İzmir, Adana, Mersin, Ankara mağazalarımızla birlikte toplam 7 mağaza ile hizmet veriyoruz.  Ekim ayı sonunda Antalya ve İstanbul Masko mağazalarımızın açılışıyla mağaza sayımızı 9’a çıkaracağız. 2017 sonu itibariyle yurt içinde 15 mağaza açma hedefimiz var, bu hedef doğrultusunda Diyarbakır, Konya, Bursa, Denizli illerinde bayi adaylarımızla görüşmelerimiz devam ediyor.
2017 yurt dışı pazarda da verimli iş birlikleri yaptığımız bir yıl oldu. Körfez Ülkeleri’nin gerek turistik gerek ticari iş birlikleri konusunda ülkemize yoğun ilgi gösterdiği bu dönemde firma olarak biz de Suudi Arabistan, Bahreyn, İran’dan bayilik talepleri aldık. 2018’de bu bölgede mağaza açmak üzere bayilik görüşmelerimiz devam ediyor. 
2017 Şubat ayında başlayıp 2017 Eylül sonuna kadar devam eden mobilya ürünlerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesi yeni mağazalarımızın satışlarına oldukça olumlu yansıdı.

Peki, 2018 yılından beklentileriniz neler? 
Buka Sofa olarak hedefimiz global bir Türk markası olup ekonomimize katma değer sağlamak. Bu hedefimiz doğrultusunda gerek yurt içi gerek yurt dışında bayilik görüşmelerimiz hızla devam ediyor. Yeni yapılanmakta olan, yatırım yapan ve bayi ağıyla büyüyen bir marka olarak 2018 yılında ülkemizde ve tüm dünyada ekonomik ve sosyal istikrarın sürekliliğinin sağlanıp korunacağı bir dönem umuyoruz.  

2018 yılında ne gibi yatırımlarınız olacak? Yeni dönem hedefleriniz ve öngörüleriniz neler?
Bu yıl başladığımız mağazalaşma sürecimiz 2018 yılında ivmelenerek devam edecek. 2018 sonu itibariyle 25 satış noktasına ulaşma hedefindeyiz. Öngördüğümüz bu hacim artışını destekleyebilmek için şu an 2 farklı tesiste yürüttüğümüz üretim bandımızı bu yıl sonunda 11 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrika binamıza taşıyacağız.
Bizim için 2017 daha çok B2B reklam ve pazarlama faaliyetleri yaptığımız bir yıl oldu. 2018 Buka Sofa markamızı nihai tüketiciye tanıttığımız bir yıl olacak. Bu hedef doğrultusunda ajanslarımızla fikir alışverişlerimiz devam ediyor.  

nb

Yukarı