Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Güvenlik sektörü gelişmeye açık…

06.09.2017 - 10:19

Güvenlik söz konusu olduğu sürece sektörün gelişmeye devam edeceğini dile getiren Tesan İletişim Genel Müdürü Rüştü Arseven,  buna bağlı olarak çalışmalara devam edeceklerini ve yeni çözümlerle birlikte sorunlara daha özel çözümler sunmaya devam edeceklerini belirtti.

AVM’lerde yaşanan güvenlik riskleri neler, siz bu riskeler noktasında ne tür önemler alıyorsunuz?
AVM’ler ve otoparklar için temel güvenlik riskleri; hırsızlık, sabotaj, toplumsal olaylar ve terör saldırıları olarak özetlenebilir. Yaklaşık 1 yıldır Türkiye stratejik distribütörü olduğumuz, A&S Dergisi’nin “En İyi 50 Güvenlik Üreticisi 2016” araştırmasında dünyanın bir numaralı güvenlik çözümleri üreticisi seçilen Hikvision’ın Haikon markası ile birçok akıllı analiz sunarak bu sorunlara çözümler buluyoruz. Alan ihlali, sahipsiz bagaj, kayıp nesne, izinsiz giriş, sahne değişimi ve sabotaj gibi akıllı analizler başlıca çözümlerimizdendir. Bunun dışında AVM otoparklarında giriş-çıkış kontrol sistemleri için de hem yazılım hem de donanım olarak çözümler sunuyoruz.

Sizce sektör yeni gelişen teknolojiye ne kadar entegre olabiliyor? 
Gelişen teknolojiyi iyi anlatmak ve tanıtmak önemli… Bunun için sık sık online eğitimler düzenliyoruz. Ayrıca farklı şehirlerde partnerlerimizle birlikte hem pazar değerlendirmesi yapmak hem de yeni teknolojiler üzerine konuşmak için sürekli toplantılar yapıyoruz. Bu şekilde yeni teknolojileri pazara tanıtmak ve entegre etmek daha kolay oluyor.

Sektördeki yeni teknolojiler ve bu teknolojilerin sektöre etkisi noktasında bizleri bilgilendirir misiniz?
Bildiğiniz gibi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı alışveriş merkezleri yönetmeliğini değiştirerek AVM otopark girişlerine 'plaka tanıma sistemi' kurulmasını yasal olarak zorunlu hale getirdi. Bizim hali hazırda bunun için sunduğumuz bir çözümümüz mevcut. AVM giriş-çıkışlarına kurduğumuz sistemler ile aracın plakasının yanı sıra aracın rengini, markasını, cinsini algılayabildiğimiz gibi araç sürücüsünün resmini de bu verilerle beraber saklayabiliyoruz. Ayrıca yine zorunlu hale gelen araç altı görüntüleme sistemleri için de kullandığımız sistemde; araçlar girerken ve çıkarken çekilen şase resimlerinde karşılaştırma yaparak, farklılık olması durumunda bildirimler alabiliyoruz.

Sektörün gelişimini nasıl görüyorsunuz? Sektörün geleceğine yönelik görüşleriniz neler?
Sektör gelişmelere açık ve ihtiyaçlar fazla. Yakın gelecekte de, gün geçtikte gelişen teknoloji ve yeni çözümlerle birlikte sorunlara daha özel çözümler sunmaya devam edeceğiz. Bu nedenle güvenlik söz konusu olduğu sürece sektör gelişmeye devam edecektir diye düşünerek, çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

nb

Yukarı