Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

FARKLI YETKİNLİKLERİ OLAN BİR EKİP KURMAK BAŞARININ PÜF NOKTASI

14.02.2020 - 12:07

Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş: “Başarılı bir yönetici olmak için yeniliklere açık olmak, empati kurabilmek ve çok yönlü düşünmek sahip olunması gereken en önemli yetkinlikler.” 

Perakende sektörüne girişiniz nasıl oldu? 
Boğaziçi Üniversitesi’nden 3 girişimci arkadaşımla birlikte ülkemizdeki bu eksikliği fark ettik ve yurt dışındaki kişisel bakım ve kozmetik perakende mağazacılık sistemini Türkiye’ye getirdik. Böylece 1993 yılında Türkiye’nin ilk kişisel bakım ve güzellik mağazası olan Cosmo Shop’u açtık. İlk olarak İstanbul’da açtığımız Cosmo Shop’u daha sonra İstanbul ve Bursa’da özellikle AVM ve caddelerde açtığımız mağazalar ile büyüttük. A.S. Watson ile yaptığımız görüşmelerle Asya’da çok başarılı olan bu operasyonu Türkiye’ye taşımaya karar verdik. 2005 yılında Watsons Türkiye olarak operasyonumuza başladık. Watsons Türkiye bünyesinde özellikle ticaretten başlayarak hemen hemen her birimde yönetici poziyonu ile görev aldım. 2017 yılından bu yana ise Watsons Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görevime devam ediyorum. 
 

Perakende sektöründe başarılı olmanın ilk şartı nedir? 
Ziyaretçi ve perakendeciyi mutlu eden bir projenin ilk sırrı müşterilerinize kulak vermeniz. Müşterilerin ihtiyaçlarını ve alışveriş alışkanlıklarının evrildiği yönleri, 360 derece her mecrada çok iyi bir şekilde analiz etmek ve bu doğrultuda aksiyon almak çok önemli. Tüm dünyadaki trendleri yakından takip ediyor ve yeni trendler yaratıyoruz. Müşterilerimizle aramızdaki interaktif iletişim sayesinde talep ve ihtiyaçlarını dinleyerek hizmetlerimizi şekillendiriyor, her geçen gün dijitalleştiriyor ve onları en yeni trendlerle buluşturuyoruz.  Perakende sektöründeki başarımızı buna borçluyuz.
 

Başarılı bir yönetici olabilmek için hangi süreçlerden geçmek gerekiyor?
Başarılı bir yönetici olmak için yeniliklere açık olmak, empati kurabilmek ve çok yönlü düşünmek sahip olunması gereken en önemli yetkinlikler. İyi bir yönetici, ekibinde farklı pozisyonlarda çalışan takım arkadaşlarının yaptıkları işin kritik noktalarına ve bütünün başarısına olan etkilerine hakim olmalı. Bu nedenle yöneticilik görevi öncesinde çalıştığı farklı pozisyonlar, yöneticinin vizyonuna da etki ediyor. Farklı yetkinlikleri ve  özellikleri olan kişilerden iyi bir ekip kurmak ve bu farklılıkları birer dezavantaj olarak değil avantaj olarak görmek başarının püf noktası diyebilirim.
 

Yeni nesil yöneticileri nasıl görüyorsunuz? Sektöre yeni giren yöneticilere nasıl tavsiyeleriniz var?
Yeni nesil yöneticiler yüksek özgüvenleri ve sosyal yetenekleri ile değişimi hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor ve teknolojiyi son derece aktif kullanarak geliştirdikleri farklı bakış açıları ile sektöre birçok yenilik kazandırıyorlar. Sektörümüz yeni nesil yöneticiler ile birlikte daha fazla gelişiyor ve büyüyor. 
Genç ve dinamik yeni nesil yöneticilere iş hayatında potansiyel riskleri belirleyip bu risklerle nasıl baş edeceklerini öğrenmelerini, yılmamalarını, zorluklardan ders çıkarmalarını ve sabırlı olmalarını tavsiye ederim. Farklı yetkinlikleri ve özellikleri olan kişilerden oluşturacakları ekibi idare edebilecek esneklikte olmaları da oldukça önemli. Bunun için de öncesinde kendilerini besleyen ve geliştiren tecrübeyi elde edebilecekleri ortamlarda çalışmalarını öneriririm.
 

nb

Yukarı