Ana içeriğe atla

yu7676

MALLREPORT

Ev tekstili rekabetine yeni oyuncu: Bella Maison

10.03.2017 - 15:11

Bella Maison Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Tan: “En iyi üretim kalitesine sahip ürünlerle, müşterilerimize A Plus ayrıcalığı ve yine hediye paketlerimizden ürün konseptlerimize kadar A’dan Z’ye farklılığı hissettireceğiz” dedi. 

Tan Ailesi, 14 yıl aradan sonra Türkiye’de de yatırım yapma kararı aldı ve ailenin 2. kuşak üyesi Muhammed Tan tarafından ev tekstili ve ev dekorasyon sektörü üzerine Bella Maison markası kuruldu. İstanbul ile aynı anda Cezayir'de de ilk mağaza açılışını gerçekleştirecek olan şirketin 1 yıl içerisinde İstanbul’da 5 mağaza, Cezayir’de 1 mağaza, Kuveyt’te alışveriş merkezi içinde 1 corner olmak üzere toplam 7 mağaza hedefi bulunuyor. 

Cezayir’de iki tane firmanız yer alıyor: Sarl Cocon ve Coccinelle. Bu firmalarınızı ve faaliyetlerini anlatır mısınız?
2002 yılında kurulan Sarl Cocon, mobilya üretiminde kullanılan hammadde tedariğini sağlayan büyük bir toptancı marka ve Cezayir’in her bir noktasına dağıtım yapıyor.  Sarl Cocon, aynı zamanda dünya devi iki ankastre markasının Cezayir distribütörlüğünü de üstleniyor. 2006 yılında kurulan Coccinelle ise ayda bin yatak odası ve yılda 10 bin mutfak üretme kapasitesine sahip firmamız…

Kısaca ticaret öykünüzü dinleyebilir miyiz? Markanızın geçmişi ve ticaret hayatına nasıl adım attığınıza dair bilgi verir misiniz?
Markamızın ismi, aslında Tan Ailesini anlatıyor. Ispartalı bir ailenin çocuğuyum. Babam 1996 yılına kadar astsubaylık yapmış ve daha sonra ticarete atılmaya karar vermiş. O yıllara kadar babamın mesleği nedeniyle neredeyse Türkiye’nin her yerini dolaştık. Daha sonra babam Samandıra’da bir mobilya fabrikasına ortak oldu ve 2000 kriziyle birlikte rotasını Cezayir’e çevirmeye karar verdi. Cezayir’de iki tane firma kurduk: Sarl Cocon (koza anlamına geliyor) ve Coccinelle (uğur böceği anlamına geliyor). Biri mobilya üretiminde kullanılan hammadde tedariğini sağlayan Cezayir’in en büyük toptancısı, diğeri ise mutfak ve yatak odası imalatı ile ülkenin en prestijli mutfaklarını, yatak odalarını üreten Coccinelle. Ben de tüm bu süreçlerde eğitim hayatıma Türkiye’de başlayıp lisans eğitimimi Cezayir’in en iyi Fransız üniversitesinde tamamladım. Aslında ne Türkiye ne Cezayir bizim yabancı olduğumuz bir pazar değil. Eğitim hayatımı ABD’de devam ettirdikten sonra babamın görevlendirmesiyle bir iş için Türkiye’ye geldim. Önce birkaç yerde çalışarak iş hayatında tecrübe kazandım. Ailemle görüşmelerim sonucunda ve onların da desteğiyle Cezayir’deki işlerimizi artık Türkiye’de yapılandırmamız gerektiğine karar verdik. Cezayir’de işlerimiz arttıkça burada bir dış ticaret departmanı ve ihracat lojistik hizmeti veren bir firma ihtiyacı doğdu. Departmanımızı kurunca işlerimizi de yavaş yavaş büyütmek istedik. Projelerimizin startını yatak ile başlattık. Kayserili bir firmanın İstanbul bölge toptancılığını aldık. Yatak satışlarımız artmaya başladıkça da yatakla birlikte ev tekstilinin de ne kadar önemli olduğunu anladık. Bu anlamda yatak işi, ev tekstil pazarını doğru anlayabilmemiz açısından bizim için doğru bir mecra oldu. 
Benim burada kalış sebebim hem İstanbul, hem Türkiye’de işler yapabilmek hem de ailemizin bir açmazı olan Türkiye’ye geri dönebilme hikayesi! Evet, Cezayir’de para kazanıyoruz, işlerimiz büyüdü ama artık Türkiye’ye dönme vakti geldi. Babamın ailesi için bir çıkış yolu ararken gittiği Cezayir’de kurduğu, bize uğur getireceğine inanarak adını verdiğimiz Coccinelle, bize gerçekten de uğur getirdi. Şimdi de Bella Maison markamızla “Benim Evim” diyoruz.

Ev tekstili ve ev dekorasyonu sektörü rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı bir sektör, oldukça başarılı birçok marka da var. Peki, Bella Maison’un bu sektöre katkıları neler olacak? Bu denli yoğun rekabet içerisinde hangi özellikleriniz sizi bir adım öne çıkaracak ve rekabette ayakta tutacak?
Bella Maison’da ev tekstiline dair her şey bulunurken, ev giyimi de diğer bir özelliğimiz olacak. Kaliteli ürünleri müşterilerimizle buluşturmak istiyoruz. En iyi üretim kalitesine sahip ürünlerle, müşterilerimize A Plus ayrıcalığı ve yine hediye paketlerimizden ürün konseptlerimize kadar A’dan Z’ye farklılığı hissettireceğiz. 16 yaş üstü her kadın Bella Maison’da keyifli alışveriş yapabilecek. Her şeyden önce Türkiye’de tekstilin merkezi sayılan Denizli, Bursa ve İstanbul’da sadece bize üretim yapan fabrikalarla anlaştık. Koleksiyonumuzu oluştururken sektörün duayenlerinden olan baş tasarımcımız Mehmet Ali Sarı ve ekibi tam 1 yıl boyunca her bir detayla uğraştılar. 
Müşterilerimizin her mağazada karşılaşabileceği ürünleri mağazamızda sergilemekten yana değiliz. Biz ev tekstili ve ev dekorasyonu üzerine markamızı oluşturduk. Ürün yelpazemiz yaklaşık 100’e yakın ana kalemden oluşuyor.  Yani nevresim takımından battaniyelere, kolonyalardan mutfak bezlerine kadar bir evde ihtiyaç duyulan tüm eşyaları Bella Maison’da bulabileceksiniz. Bella Maison mağazalarının ferah dekorasyonuyla keyifle alışveriş yaparken, hem müşteriye yaklaşımımız hem de ürün kalitemizle kendinizi özel hissedeceksiniz. 

2017 yılından neler bekliyorsunuz? 
İlk mağazamızı bahar aylarıyla birlikte, şu an görüşme içerisinde olduğumuz İstanbul’un en önemli AVM’lerinin birinde açacağız. 2017 yılında İstanbul’da 5 mağaza açmayı hedefliyoruz. İstanbul’un Etiler, Bağdat Caddesi, Nişantaşı gibi prestij noktalarında mutlaka mağazalarımızı açacağız. Fakat bunun dışında amacımız çok fazla yerde mağaza açmak değil. Biz daha niş olmak istiyoruz. Kısacası doğru lokasyonlarda, doğru işlerle var olacağız. Ürün kalitemiz ve marka kimliğimizle, müşterilerimizi sıradanlıktan ve o alışveriş hengamesinden çekip alacağız. Bir yandan ihracata odaklanırken, İstanbul ile eş zamanlı olarak Cezayir’de mağazamızı, Kuveyt’te de cornerımızı açacağız. 

Yurt dışına yönelik çalışmalarınız neler olacak peki?
Yurt içi kadar yurt dışı konusunu da önemsiyoruz. Bu anlamda yurt içi operasyonlarımızla birlikte yurt dışı operasyonlarımızı da paralel olarak başlatma kararı aldık. Cezayir’de iş yaptığımız için sürekli Avrupa ve Arap ülkeleriyle görüşme içerisindeyiz. Uluslararası ticaretin kurallarını çok iyi biliyoruz. Türkiye ile aynı zamanda Cezayir’de de mağazamızı ve yine Kuveyt’in en büyük alışveriş merkezlerinden birinde corner’ımızı açacağız. Bunun dışında İngiltere’ye de ürünlerimizi ihraç etmeye başladık.  

,

Yukarı