Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Esnaf mantığı ve kurumsallık bir arada

16.11.2017 - 17:28

BİSSE KURUMSAL İLETİŞİM VE PAZARLAMA GRUP BAŞKAN VEKİLİ MURAT ALTUN, “BİSSE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR VAZİYETTE İLERLİYOR, MACERAYA GİRİP HER YERE MAĞAZA AÇMAYARAK SADECE BİZE İHTİYAÇ OLUNAN YERLERDE OLMAYA GAYRET EDİP BUTİK BİR TERZİ ANLAYIŞIYLA MAĞAZACILIK YAPMAYA ÖZEN GÖSTERİYORUZ” DEDİ.

2017 markanız için nasıl bir yıl oldu?
Geçtiğimiz yıl 40.yılımızı kutladık ve 41.yılımıza adım attık. Bizim için çok önemli bir gelişme. Bu yılı yeni bir marka ile taçlandırdık ve Bisse’nin yanında bir genç line çıkarttık. 16 yaş ve üstüne hitap eden koleksiyon, babaların yanı sıra artık oğullarıda giydiriyor. Tasarıma ve kumaşa çok önem veriyoruz. Ürünlerimizde nano teknolojik kumaşlar kullanıyoruz. Bisse  sportline için 2 milyon dolarlık  yatırım yaptık. Bisse’de gömlek ön plandayken Bisse sportline da ise her ürünün eşit dağılımı var. Hedefimiz Bisse’nin ağırlığından ve duruşundan hiçbir şey kaybettirmeden, pazarda yeni bir genç marka oluşturmaktı ve bunu başardık. Çok iyi geri dönüşler oldu. Bu sayede geçtiğimiz dönemin üzerine yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleştirdik. Bisse’nin gerek üretim gerek tasarım konusunda çok iyi bir alt yapısı mevcut. Yeni koleksiyonu da bu alt yapı üzerine oturttuk. Yıl içerisinde dört koleksiyon hazırlıyoruz. Konsept ve analiz çalışmalarına göre de mağazalara ürün dağılımı yapıyoruz ki satış başarısına ulaşalım. Hedefimiz ilk fiyattan koleksiyonun yüzde 70’ini satmak. 2016-2017’de ilk fiyattan koleksiyonun yüzde 67’sini satan tek markayız. Bu başarımızın altında ürün yönetimi ve tüketicinin bize olan güveni yatıyor.  Yurt içinde 35, yurtdışında ise 18 mağazaya sahip olmakla beraber her iki pazarda bu yıl toplamda 65 mağaza ve 500 satış noktasına ulaşmayı hedeflemekteyiz. Yıllık 1 milyon adet gömlek üretip bunun yüzde 70 ‘ini ihraç ediyoruz. Avrupa’nın ünlü markalarına da gömlek üretimi yapıyoruz.
 
2018 yılında ne gibi yatırımlarınız olacak? Yeni dönem hedefleriniz ve öngörüleriniz neler?
Hedeflerimizi erkek giyimin klasik markası olma yolunda koyduk ve başarılı da olduk. 2018’de kadın giyime de gireceğiz. Bugüne kadar eşi, babası veya oğlu için mağazamıza giren kadın müşterilerimizi de yakın zamanda ağırlayacağız. Bisse sürdürülebilir bir vaziyette ilerliyor, maceraya girip her yere mağaza açmayıp sadece bize ihtiyaç olunan yerlerde olmaya gayret edip butik bir terzi anlayışıyla mağazacılık yapmaya özen gösteriyoruz.
Franchising için seçtiğimiz yatırımcılarda bölgesel itibar, iş tecrübesi ve esnaf mantığını kurumsallık ile bir arada tutmak gibi dikkat ettiğimiz olmazsa olmazlarımız mevcut. Öte yandan franchise politikamızda büyük kentlerin dışında esnaflık mantığının devam ettiği bölgelerde olmasına öncelik vermeye özen göstereceğiz.
Güney Afrika Cumhuriyeti önemli bölgelerimizden biri olacak. Halihazırda bir mağazamız var. Geçtiğimiz yıl Afrika pazarında yüzde 50 yükseliş yakaladık. Cape Town’da da bir mağaza açıyoruz. Afrika’da yayılmak için çok önemli fırsatlar gözüküyor ve bizim için önemli bir pazar burası. Çok yakında Arjantin’e de çıkarma yapacağız. Önümüzdeki 3 ay içerisinde orada bir mağaza açacağız. ABD ‘de Houston’da olacağız. Yani doğru partner bulduğumuz her ülkede olacağız. Amerika ’dan  Afrika’ya kadar uzanacağız.

nb

Yukarı