Ana içeriğe atla

ggh

ELEKTRONİK TİCARET SİSTEMİNDE YENİ DÖNEM “GÜVEN DAMGASI”

18.01.2019 - 17:05

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞTE GÜVEN DAMGASI UYGULAMASI BAŞLADI. TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ (TOBB) TARAFINDAN E-TİCARET SİTELERİNE GÜVEN DAMGASI VERİLECEK. DAMGA, E-TİCARET SİTELERİNİN BELLİ BAŞLI GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ALDIĞINI KULLANICILARA GÖSTERMEK AMACI İLE KULLANILACAK.

Resmi Gazete’nin 6 Haziran 2017 tarihli nüshasında yayınlanan Elektronik Ticarette Güven damgası hakkında tebliğ ile e-ticaret siteleri için yeni bir sisteme geçildi. Bu sistem ile Güven Damgası’nı taşıyan e-ticaret sitesinin, tebliğ uyarınca belirlenen şartlara sahip olduğu, sitenin sahibi olan tüzel kişinin üyesi olduğu odadaki kayıt ve iletişim bilgilerini ve sitenin teknik altyapısının belirlenen güvenlik standartlarına sahip olduğu belli olacak.

GÜVEN DAMGASI OLMAYANLARIN SATIŞLARI DÜŞECEK
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın tebliğ ettiği Güven Damgası ile e –ticaret sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Bakanlık belli kriterleri sağlayan e-ticaret sitelerine Güven Damgası verilmesini kararlaştırdı. Güven Damgası’na sahip olmayan e-ticaret sitelerinde satışların önemli ölçüde düşeceği ve reklam harcamalarından beklenen performansın alınamayacağı tahmin ediliyor.
Elektronik ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve e-ticaret sitelerinin güvenirliğinin sağlanması amacıyla Güven Damgası sisteminin oluşturulduğunu vurgulayan Pekcan, “Bu kapsamda, tacir ve sanayicilerin üst kuruluşu olan TOBB, Güven Damga sağlayıcı olarak yetkilendirilmiş ve bu kapsamda TOBB tarafından e-ticaret sitelerine güven damgası verilecektir.” dedi. 

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ SAĞLANACAK
Güven Damgası ile internet kullanıcılarının çevrimiçi alışveriş yapmalarının başlıca engellerinden olan güvenlik, gizlilik ve hizmet kalitesi konularında yaşanan endişelerin giderileceğini vurgulayan Pekcan, “Güvenlik ve hizmet kalitesinin standartlarının yükseltilmesi, e-ticaretin geliştirilmesi amacıyla kurulan Güven Damgası sistemi sayesinde vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla internetten alışveriş yapabilecektir.” ifadesini kullandı. 
Pekcan, Güven Damgası sistemine dahil firmalarla vatandaşlar arasında çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümünün, talep, şikayetlerin yönetilmesinin ve sonuçlandırılmasının sağlanabilmesine yönelik çevrimiçi şikayet sisteminin uygulanacağı, bu sayede e-ticarette ortaya çıkan uyuşmazlıkların hızlı ve etkili çözümlenebileceğini iletti. 

BAŞVURU İÇİN SAĞLANACAK KRİTERLER NELER?
• Sitede sergilenen ürünlerin gerçek boyutlarını gösteren fotoğraflar kullanılmalı, kargo fiyatı, kargo süresi gibi bilgilerin belirtilmiş olması gerekmektedir.
• Hizmet verenin, hizmet kapsamının ve süresinin açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.
• Tüketici aldığı ürün ile ilgili talep ve şikayetlerini iletebileceği bir iletişim sayfası ve aktif bir telefon hattının sağlanması gerekmektedir.
• Kişisel bilgileri ve ödeme bilgilerini içeren işlemlerin tamamının SSL teknolojisi ile güvenli şekilde yapılması beklenmektedir.
• E-ticaret sitesinde ürünü hangi yaş aralığında hangi cinsiyette veya hangi özellikte kişilerin kullanabileceği yer almalıdır.
• Güven Damgası başvurusundan en fazla 3 ay önce olmak şartı ile sızıntı testinin yaptırılmış olması ve her yıl testin en az bir kez uygulanması beklenmektedir.
• E-ticarette ilgili ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına yer verilmesi ve teknik bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafından bu desteğin sağlanacağının da belirtilmesi gerekmektedir.

nb

Yukarı