Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova Türk markalarını bekliyor

16.11.2017 - 17:10

BMD Başkanı Sinan Öncel, “Kosova'da halen pek çok markamız var. Biz daha çok marka ile burada yerimizi almaya hazırız. Prizren'de görüştüğümüz Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj'dan Türk ürünlerine sıfır ithalat vergisi uygulanmasını istedik. Kendisi talebimizi kabul etmeye hazır olduklarını söyledi” diye konuştu.

Yurt dışı açılım çalışmalarını sürdüren Birleşmiş Markalar Derneği (BMD),  24 markayı temsil eden 32 kişi ile Kosova'daki fırsatları yerinde gördü. 
BMD Başkanı Sinan Öncel başkanlığındaki marka temsilcileri, KDM Danışmalık'ın organizasyonunda inşaatı devam eden ve Mayıs 2018'de açılması öngörülen Prizren'in ilk modern alışveriş çarşısı olacak ABİ Carshia'yı ziyaret etti. 
Sinan Öncel Türk markalarının yurt dışında halen 3 bine yakın mağaza ve 12 bin 500'ün üzerinde satış noktasında faaliyetlerini sürdürdüklerini bildirdi.  Yurt içinde başta kira olmak üzere işletme maliyetlerindeki artış nedeniyle yurt dışına açılıma hız verdiklerini vurgulayan Sinan Öncel, şöyle devam etti: 

KOSOVA MARKALARIMIZIN AVRUPA’YA AÇILIMI İÇİN ÖNEMLİ  
“Marka temsilcilerimizle geçen ay 1,3 milyar nüfuslu Hindistan'daydık. Hindistan'ın hemen ardından rotamızı bu kez Avrupa'nın en genç ülkesi Kosova'ya çevirdik. 24 markamızın 32 temsilcisi ile inşaatı devam eden Prizren'in ilk modern çarşısı ABİ Carshia'nın inşaatını gezdik. Yüzyıllara dayanan gönül bağımız olan kardeş ülke Kosova'da çok sıcak karşılandık. ABİ Carshia yatırımcısı İrfan Fusha, daha fazla Türk markasını Kosova halkıyla buluşturmak için her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını bize iletti.  Heyette yer alan 23 markamızın temsilcileri ziyaret sırasında 53 B&B görüşme yaptılar. Markalarımız ABİ Carshia'da yer almaya sıcak bakıyorlar. Kosova'nın markalarımızın Avrupa'ya açılımı için önemli olduğunu düşünüyorum.”

KOSOVA BAŞBAKAN YARDIMCISI’NDAN SIFIR İTHALAT VERGİSİ KOLAYLIĞI İSTEDİK 
Sinan Öncel, Prizren'de görüştükleri Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj'ın da Türk markalarını ülkeye davet ettiğini bildirdi. Hoxhaj'ın Kosova'nın bağımsızlık sürecinde ve sonrasında verdiği destek için Türkiye'ye teşekkür ettiğini anlatan Öncel, “Biz de Türk ürünlerine sıfır ithalat vergisi uygulanmasını, personel giderlerinde en az 5 yıl için kolaylık sağlanmasını istedik. Kendisi taleplerimizi kabul etmeye hazır olduklarını bize iletti” diye konuştu.

nb

Yukarı