Ana içeriğe atla

yu7676

MALLREPORT

Asla söylenmemesi gereken 10 şey / 10 things, which should never be told!

16.11.2016 - 11:56

Her yıl ‘Bayim Olur Musun? Fuarı’nda yerini alarak deneyim ve bilgi birikimlerini aktaran ERA Gayrimenkul Türkiye, bu kez de katılımcılara bir franchise yöneticisinin neleri söylememesi gerektiğini anlattı. Sektörün nabzının tutulduğu, konferans ve toplantılarda öne çıkan ERA Gayrimenkul Türkiye’nin Franchise Satış Direktörü Kadir Tümen, yaptığı sunumda bir franchise satış yöneticisinin asla söylememesi gerekenleri sıralayarak gayrimenkul danışmanlarını ve girişimci adaylarını uyardı. İşte o sorular ve verilmemesi gereken yanıtları:
Hemen para kazanmaya başlayacağım değil mi? Yatırım maliyetlerimi 3 ayda çıkarmayı, başa baş noktaya da 4 ayda gelmeyi istiyorum.
Tabi ki evet, bu işe karar verip ofisini açtığında hemen para kazanmaya başlayacaksınız, 1 ay içerisinde yatırımın karşılığını alacaksınız, çok kısa bir sürede köşeyi döneceksin!

Ben bu iş ile ilgili nasıl çalışan/ekip arkadaşı bulabileceğimi kara kara düşünüyorum, bu konuda sizden nasıl destek alacağım?
Çalışan nereden bulacağım diye dert etme biz zaten işletme başlangıcında adam göndereceğiz, çalışan sıkıntısı asla ve asla emin ol yaşamazsın…

Bir arkadaşım Topkapı bölgesi çok iyi bir bölge dedi, bu bölge de seçeneklerim arasında... 
Düşündüğünüz bölgelerden Topkapı’yı seçerseniz çok doğru bir karar verirsiniz, seninle çok uyumlu ve iş ile ilgili çok hareketli bir bölge. Zaten bu iş ile ilgili profilinin ne olduğunun veya bölgenin özellikleri de çok da önemli değil. Sen her yerde iş yaparsın…

Bölgede ben tek olmak istiyorum…
Ofisi açacağın bölgede tek olacaksın tabii ki, senden başka bir ofis vermeyi hiçbir zaman düşünmeyiz…

Nasıl müşteri oluşturacağım acaba, ben çok saha adamı da değilim ama...
Sürekli portföy ve alıcı-satıcı yönlendireceğiz, senin ofisinden çıkmana gerek kalmayacak. Markanı ofisin önüne astığında müşteriler kapında kuyruk olacak…

Ben biraz önce de anlattığım gibi iyi bir eğitime ve iş tecrübesine sahibim, bu işe bilmesem de iş basit görünüyor. 
Siz zaten bu işi çok rahatlıkla yaparsınız, çok basit bir iş. İş ile alakalı herhangi bir eğitim almanıza gerek yok. Zaten biz de eğitim vermeyeceğiz ama sürekli yanınızda olarak tecrübelerimizi paylaşacağız.

Bu için hangi büyüklükte bir sermaye yeterli olur, param yetmezse…
Bu iş için 200 bin TL sermaye gerekebilir, ama dert etmeyin işten kazanarak ödersiniz zaten, siz yeter ki sözleşme ve ödeme planı imzalayın, gerisi kolay…

Müşteri portföyümü kurarken hangi kanalları kullanmam gerekiyor?
Bizim ürünümüz/hizmetimiz o kadar iyi ki zaten insanlar bize direkt geliyorlar, sizin ve bizim herhangi bir detaylı marketing yapmamıza gerek yok. Eşinize dostunuza söyleyip, bölgenizde insert gibi çalışmaları dağıtmanız yeterli olacaktır.

Genel merkez organizasyonunuz nasıl bir tecrübeye sahip ve kaç kişiden oluşuyor, sermaye yapınız güçlü mü?
Biz çok fazla bir genel merkez ekibine ihtiyaç duymuyoruz, nitekim zaten biz çekirdekten geldiğimiz için herkese fazlasıyla yetiyoruz. Ayrıca sermayedarımız geçmişte gıda işindeydi, kendisi pek göz önünde olmayı sevmez, ama çok iyi birisidir…

Ben 5 ofis birden açmayı istiyorum...
Tabii ki hemen sözleşmelerini yapalım, çok rahatlıkla ve aynı anda işletebilirsiniz zaten bu 5 işletmeyi, başlarına bir yönetici koymanız yeterli olacaktır, hatta buna bile gerek kalmayabilir.

 

Participating the ‘Bayim Olur musun/Would You be My Delaer? Fair and conveying their accumulation of experience and infomation every year, ERA Real Estate Turkey told te participants what a franchise manager should not tell this time. Standing out at conferences and meetings, where the pulse of the sector are felt, ERA Real Estate Turkey Franchise Sales Director Kadir Tumen, listed what a franchise sales manager should never tell and warned real estate consultants and entrpreneur candidates at a presentation. Here are those questions and their answers, which should not be given:

I will begin to earn money immediately, am I not? I want to pay off my investment costs in 3 months and reach the breakeven point in 4 months.
Of course, yes, when you decide to do this business and open your office, you will get return on investment within 1 month and strike gold in a very short time!

I am brooding over how I am going to find employees/team mates for this business, how am I going to get support from you in this regard?
Do not worry about how you are going to find employees, we are going to send you men at the beginning, you can be sure that you will not experience any problems about finding employees…

A friend of mine said that Topkapı was a very good region, this region is among my choices... 
If you choose Topkapi among the regions you are thinking about, you will make a very correct decision, it is a region, which is suitable for you and is active. What your profile is or the characteristics of the region are not very important about this business anyway. You can do business anywhere…

I want to be the only one in the business in the area…
Of course, you are going to be the only one in the area. We never think of giving offices other than you…

How am I going to create customers, I am not much of a field man...
We will continuously direct portfolio and buyer-sellers to you, you will not have to leave the office. Customers will line up when you hang your brand in front of your office…

As I told you a little while ago, I have good education and work experience, this business looks simple even though I do not know it. 
You can do this business very easily anyway; it is very simple. You do not need to receive any training about the business. We will not provide training buy will always be with you and share your experience.

What kind of capital would be sufficient for this business, if I do not have enough money…
200 thousand TL capital may be required for this business but do not worry about it, you can pay it by earning money from the business anyway. Once you sign the contract and the payment plan, the rest is easy…

What channels do I need to use when I am building my portfolio?
Our product/services are so good that people come directly to us and we or you do not have to do any detailed marketing activity. It will be sufficient if you tell people you know about it and distribute such things like inserts in your area.

What kind of experience does your head office organization have and how many persons does it consist of? Is you capital structure strong?
We do not need a large head office personnel; thus since we rose from the ranks, we are more than sufficient for everyone. Besides, our capitalist used to be in the food business in the past. He does not want to be in the limelight but he/she is a very good person…

I want to open 5 offices at the same time...
Of course, let us make their contracts immediately and you can run these 5 businesses easily and at the same time. It will be enough to recruit a manager for each one, which might not even be necessary.

,

Yukarı